Prepare for War: Τotal War (αναλυση,στρατηγικες,επιτυχιες)

Συζητήσεις περί υπολογιστών/κονσολών καθώς και games... Εδώ και η Τεχνική Υποστήριξη...
Post Reply
User avatar
Chiron
National Manager
National Manager
Posts: 9514
Joined: Tue Oct 28, 2008 12:55 pm
Football Manager της ομάδας: Bologna
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟ.Ολυμπιακός Β.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πφ...αντι να βγαλουνε πρωτα το Rome2....
Λοιπον παιδες επαιζα καποτε το MTW1 και επειτα κολλησα με το rome total war. Το MTW2 ειχε βγει οταν ημουνα φανταρος και δεν κολλησα τελικα με αυτο.Το Empire παλι βγηκε οταν ειχα πλεον παλιο υπολογιστη και δεν με πορωσε γιατι δεν μου αρεσουνε τα μουσκετα κτλ.
Το μονο αξιολογο που εχω να πω απο MTW2 ειναι ενα hotseat campaign που επαιξα με εναν κολλητο.ηταν απο κεινα τα καμπεην με τις σταυροφοριες που ειχε χαρτη της Μεσης ανατολης βασικα.Αυτος ειχε Αντιοχεια κι εγω Ιερουσαλημ και πολεμουσαμε το Ισλαμ.Αυτος επαιζε επιθετικα κοτνρα στους Τουρκους και με δυναμεις ιππικου ειτε συνετριβε μικρες τους δυναμεις ειτε απεφευγε τις μεγαλες.Σιγα σιγα επαιρνε το πανω χερι κι αρκετες πολεις.Εγω ειχα παθητικο ρολο κοντρα στους Αιγυπτιους που ηταν πανισχυροι και στελνανε απο Σινα αμετρητες στρατιες.
Σε καποια φαση-αφου ειχα καθαρισει τον αιγυπτιακο στολο-εβαλα μια στρατια μεσα κι εκανα αποβαση σε ενα λιμανι της Αιγυπτου.Το κατελαβα και το χαρισα στους βυζαντινους,large οντας.Μετα με τον ιδιο ακριβως στρατο(αφου δεν αφησα φρουρα) πηρα αλλο λιμανι και το χαρισα στο φιλο τον Αντιοχικο.Συνεχισα με αλλη πολη που εδωσα στους Βενετους και στο τελος πηρα μια 4η(ακριβως με τους ιδιους αντρες που πηρα τις 3 πρωτες!) που την κρατησα για παρτη μου.Ετσι η Αιγυπτος διασπαστηκε και ειχε 4 λαους να αντιμεωπισει,η οικονομια της πηγε κατα διαολου(γιατι ειχε ακομη τεραστιο στρατο) και συντομα μπουκαρα απο το Σινα και την αποτελειωσα.Ισα ισα προλαβα για να ενισχυσω τον συμμαχο μου στη μαχη εναντια στους Τιμουριδες.Βασικα αυτους στην αρχη ειναι σχεδον αδυνατο να τους σταματησεις,ειναι σαν τους Μογγολους στο MTW1(οπου καποτε σαν Βυζαντινος αναγκαστηκα να λυσω την πολιορκια της Μοσχας και να υποχωρησω μεχρι τη Μολδαβια παραδιδοντας αμαχητι ολη τη Ρωσια ωστε να τους εμποδισω να μπουκαρουνε Βαλκανια).

RTW ειναι η ειδικοτης μου(οχι εξπανσιον και μοντς ομως αν και δοκιμασα καποια).
Μολις σημερα τελειωσα ενα επικο campaign με τους Νουμιδες σε VH/VH.Βασικα για καποιο λογο δεν εγινα ποτε πλουσιος κι ετσι πηγαινε πολυ αργα.Μπηκα στον 2ο πΧ αιωνα μεχρι να παρω και τις 50 πολεις(51 πηρα βασικα στο τελος)!Το πλανο μου ηταν:

Γρηγορη καταληψη των Καρχηδονιακων πολεων στη Δυτικη Αφρικη,τις Βαλεαριδες και τη Σαρδηνια.Εκκενωση της Σιβα καθως οι Αιγυπτιοι μου εστειλαν τα παντα με το καλημερα.Καταληψη Σικελιας.Επειτα νομιζω εκανα το στρατηγικο λαθος να μπλεξω με κυριως Ιταλια ΚΑΙ Ελλαδα.Ηθελα να προλαβω τους Βρουτους πριν βοηθησουνε τους Σκιπιωνες αλλα εφαγα δεκαετιες εκει τελικα.Γρηγορα πηρα τις δυο πολεις στη Νοτια Ιταλια ομως δεν μπορουσα να ανεβω παραπανω.Ελλαδα γινοτανε χαμος.Πολεις αλλαζαν χερια,μια ηταν Ρωμαικες,μια Νουμιδικες,μια Μακεδονικες.Τα καταφερα τελικα στην Ελλαδα αλλα στο μεταξυ ειχα ανοιξει μετωπο και στη Νοτια Γαλλια οποτε οι Ρωμαιοι εστειλαν στρατο εκει,εγω εκλεισα ολα τα περασματα με φρουρια και τελικα πηρα ολες τις πολεις της Ιταλιας πλην της Ρωμης που στο μεταξυ ειχε προσαρτησει ξανα την Καπουα(με λαδωμα).Επιτεθηκα στην Καπουα πριν βγαλει ισχυρη φρουρα,οι Ρωμαιοι επιτεθηκαν με τη στρατια της ιδιας της Ρωμης ομως αποκλειστηκαν απο ενα φρουριο μου και αφησαν σχεδον αφρουρητη την πολη οποτε επιτεθηκα με καταπελτες και την πηρα με εφοδο.
Απο εκει και περα αρχισα εκαθαριστικες επιχειρησεις στα Βαλκανια εναντιον των Μακεδονων,μπουκαρα Ισπανια και τελικα ξεκινησα εναν πολεμο μεγαλης κλιμακας με τους Βρετανους.Οι οποιοι Βρετανοι ομως χωρις ιππικο δεν μπορουσανε να με ανακοψουνε.
Παρατηρηση:Επαιζα τις μαχες κυριως με τοξοτες και ιππικο(στο τελος σχεδον μονο ιππικο για να τελειωνω αν και το θεωρω cheat).Η Ιταλια-οπως και η Ελλαδα-ηταν γεματες επαναστατες-απομειναρια των Ρωμαικων στρατιων.Οι Νουμιδες δεν μπορουνε να επεκτεινουνε λιμανια :cry: οποτε πηρα τα πανω μου μετα την καταληψη Ελληνικων και Ρωμαικων λιμανιων.Και παλι με μπατζετ 10 000 περιπου ξεκινουσα τις τελευταιες σειρες...

Δεν ηταν τοσο δυσκολο οσο μακροχρονιο.Πιο δυσκολο θα ελεγα ηταν ενα με τους Δακες.
kram
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 415
Joined: Sat Jan 02, 2010 5:53 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΣΦΠ-Αστερας Τριπολης
Has thanked: 0
Been thanked: 0

κατεβασα το demo του shogun..για να δουμε τι αξιζει..
greek_manager
Webmaster
Webmaster
Posts: 11864
Joined: Fri Dec 06, 2002 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
facebook προφίλ: thkouk
twitter: thkouk
Location: Τρίκαλα
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0
Contact:

Beorn
Manager
Manager
Posts: 4369
Joined: Sat Jul 23, 2011 5:51 pm
Football Manager της ομάδας: Sassuolo
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το πιό ευστοχο σχολιο για την 1η εικόνα:
It’s Saving Private Ryan in sandals
Μπορώ να πω οτι η ανακοίνωση συνέτριψε τις απαιτήσεις μου, ως TW modder.......
Post Reply

Return to “Υπολογιστές - Κονσόλες - Gaming”