Prepare for War: Τotal War (αναλυση,στρατηγικες,επιτυχιες)

Συζητήσεις περί υπολογιστών/κονσολών καθώς και games... Εδώ και η Τεχνική Υποστήριξη...
il_biscione
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3717
Joined: Sat Aug 04, 2007 10:05 am
Football Manager της ομάδας: Polisportiva Alghero
Αγαπημένη Ομάδα: F.C. Internazionale Milano
Status: Eh.
Location: South Of Heaven.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Βασικά... Όταν είπα για τακτικές να ανεβάσω με screenshot...

Υποθέτω τα βασικά τα ξέρετε (αλλιώς δεν θα μπορούσατε να το παίξετε :P )

archers > infantry/ cavalry
sword > spear
spear > cavalry
cavalry > sword/ archers
mounted archers > everything :D

Οπότε λεω καλύτερα να μου υποβάλετε ας πούμε ερωτήσεις σχετικά με την αντιμετώπιση του εχθρού σε ορισμένες καταστάσεις και σε συγκεκριμενο τύπο terrain για να δείξω τακτικές σχετικά με αυτό που σας απασχολεί και οχι γενικά :wink:
Insieme per sempre 1998 - 2008Eterno Amore.
babisaok
Amateur
Amateur
Posts: 117
Joined: Sat Sep 08, 2007 1:56 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Υπομονή!!! Έρχεται τον Φεβρουάριο!

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=zpWSjhMk-hE[/youtube]
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Την πτσαμε!!! Καινούργιος υπολογιστής για να το ''σηκώνει'', καμιά κοινωνική ζωή, θα γκρινιάζει η γυναίκα,...χαμός!
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
Madrilenos
Backup
Backup
Posts: 886
Joined: Fri Oct 26, 2007 2:22 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos,Real Madrid
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Οι ναυμαχίες τα σπάνε...Aσε και διαβάζω ιστορία για την εξεταστική και μου φαίνεται θα ξαναβάλω το Rome.Παίζω ήδη το medieval 2 κι έχω λιώσει...Θα βάλω και το Alexander αυτή τη φορα το expansion του Rome. :D
Mike Batiste:
«Αφήνω το μπάσκετ να με οδηγήσει όπου θέλει. Αν είναι η μπάλα του μπάσκετ να με στείλει να παίξω σ' έναν άλλον πλανήτη, θα το κάνω. Ή οπουδήποτε πάνω στη Γη. Αγαπάω τόσο πολύ το μπάσκετ, που δεν με ενδιαφέρει σε ποιο μέρος του κόσμου θα παίζω».
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

το Rome έχει κι άλλο expansion Barbaric invasion...
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
Madrilenos
Backup
Backup
Posts: 886
Joined: Fri Oct 26, 2007 2:22 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos,Real Madrid
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μα για να παίξεις το Alexander θέλει και το barbaric invasion.Το έχω λιώσει κι αυτό. :D
Mike Batiste:
«Αφήνω το μπάσκετ να με οδηγήσει όπου θέλει. Αν είναι η μπάλα του μπάσκετ να με στείλει να παίξω σ' έναν άλλον πλανήτη, θα το κάνω. Ή οπουδήποτε πάνω στη Γη. Αγαπάω τόσο πολύ το μπάσκετ, που δεν με ενδιαφέρει σε ποιο μέρος του κόσμου θα παίζω».
Madrilenos
Backup
Backup
Posts: 886
Joined: Fri Oct 26, 2007 2:22 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos,Real Madrid
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ρε παιδιά μια απορία...έχει κερδίσει κανείς σε μάχη τους Τimurids στο very hard?? :D

Mιλάμε έχω φάει τρελή ήττα μ αυτούς...Κατάφερα να τους καθυστερήσω και να τους εξαναγκάσω να κάνουν επίθεση στους Τurks που φυτοζωούσαν στα ανατολικά και μάζεψα πολύ στρατό και τους περίμενα.

Έπειτα απο δεκάδες μάχες στις οποίες έχασα σε ΟΛΕΣ κατάφερα να τους προξενήσω αρκετές απώλειες ωστέ να μην απειλήσουν τις πόλεις μου...όμως συνέχιζαν να διαθέτουν τεράστιες δυνάμεις ενώ εγώ κατέστρεψα την Στρατιά της Αντιόχειας όπως την είχα ονομάσει. (μ'αρέσει να δίνω ονόματα στους στρατούς μου :D ).

Έχτισα και ένα fort μπροστά απο το πέρασμα που υπάρχει στο ποτάμι κοντά στην Αντιόχεια και δεν δοκίμασαν επίθεση.Νόμιζα πως θα έφευγαν αλλά τελικά κάναν έναν ελιγμό απο τα βόρεια και έχουν εισβάλλει στην βόρεια Συρία με όλο τους το στρατό ενώ εγώ διαθέτω δυνάμεις που μόνο σε πολιορκία μπορεί να αντέξουν καθώς μια σύγκρουση σε ανοιχτό πεδίο θα ήταν σκέτη αυτοκτονία.

Το καλό είναι οτι η αυτοκρατορία μου εκτείνεται απο την Φρανγκφούρτη ως το Κάιρο και έχω πολύ καλά οικονομικά παρ όλο που διαθέτω πολύ στρατό για να διατηρώ τον έλεγχο.Έχασα μάλιστα το Μιλάνο και την Φλωρεντία με τα οποία ασκούσα επιρροή στον Πάπα αλλά παραμένω σύμμαχος με τα Papal States.

Για να επανέλθω στο θέμα μου έχω σκεφτεί τα εξής.:

1) Μεταφέρω τα στρατεύματα που έχω μαζέψει στην κυρίως Ελλάδα με πλοία ως την Συρία και αντιμετωπίζω τον Ταμερλάνο πριν χάσω την Αντιόχεια...

2)Μεταφέρω τα στρατευματά μου με πλοία στην Κιλικία οπου έχει πολλά βουνά και στενά περάσματα που θα μου δώσουν στρατηγικό πλεονέκτημα όπως συνέβη και με τους Mongols που διέλυσα στην κυριολεξία με επικές μάχες.

Η δεύτερη περίπτωση θα σημαίνει πως θα λεηλατήσουν τουλάχιστον 2 πόλεις μου...

Υπάρχει πρόβλημα μ αυτούς τους ελέφαντες...και μάλλον σε αυτό φταίει οτι οι στρατιές μου δεν είχαν το απαραίτητο πυροβολικό για να προκαλέσουν σύγχηση στο αντίπαλο στράτευμα που πάντα θα έχει χιλιάδες επιπλέον σε reinforcements.


Aν έχετε κάποια ιδέα, ρίξτε την... :D

Σκέφτομαι να ζητήσω την βοήθεια της μόνιμης συμμάχου μου Poland που είναι πολύ ισχυρή και πολεμάμε την Holy Roman Empire. Κατάφερα να έχω και συμμάχους τις England και France αλλά είναι πολύ μακριά για να στείλουν στρατό. :|
Mike Batiste:
«Αφήνω το μπάσκετ να με οδηγήσει όπου θέλει. Αν είναι η μπάλα του μπάσκετ να με στείλει να παίξω σ' έναν άλλον πλανήτη, θα το κάνω. Ή οπουδήποτε πάνω στη Γη. Αγαπάω τόσο πολύ το μπάσκετ, που δεν με ενδιαφέρει σε ποιο μέρος του κόσμου θα παίζω».
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Με ποια faction παίζεις;
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
Madrilenos
Backup
Backup
Posts: 886
Joined: Fri Oct 26, 2007 2:22 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos,Real Madrid
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλή ερώτηση. :D

Με Byzantine Empire.
8)
Mike Batiste:
«Αφήνω το μπάσκετ να με οδηγήσει όπου θέλει. Αν είναι η μπάλα του μπάσκετ να με στείλει να παίξω σ' έναν άλλον πλανήτη, θα το κάνω. Ή οπουδήποτε πάνω στη Γη. Αγαπάω τόσο πολύ το μπάσκετ, που δεν με ενδιαφέρει σε ποιο μέρος του κόσμου θα παίζω».
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λοιπόν...σε ανοιχτή μάχη με Timurids έχω κερδίσει μία φορά σε αυτό το επίπεδο, όταν είχα Γαλλία και από νωρίς είχα κάνει το castle της Gazza και του Αcre σε top-of-the-line εργοστάσια θανάτου. Κατέβασα πολύ και καλό πυροβολικό ( πυροβολικό εννοώ cannons, ) 4 μονάδες με τους καλύτερους archers, 5 μονάδες από τα top cavarly units των Γάλλων ( που είναι super ) και 2 μονάδες τρελό πεζικό + φυσικά ένα καλό Πρίγκιπα που είχε φάει την έρημο με το κουτάλι. περιττό να πω, ότι είχαν γίνει όλα τα upgrade σε armor...

Κατά τα άλλα τους περίμενα με τεράστιους και καλούς στρατούς μέσα στις πόλεις και τους λιάνισα, πολύ αργά φυσικά και λίγο λίγο.

Όσο για την συγκεκριμμένη περίπτωση, το ταμπούρι είναι πάντα προτιμότερο...Σου δίνει χρόνο, τουλάχιστον για αντεπίθεση...Όπως έλεγε και ο Αρχίλοχος ( αρχαίος ημών πρόγονος... ) ''η αλεπού ξέρει πολλά κόλπα, ο σκαντζόχοιρος ένα,αλλά πολύ καλό...''
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
Konan_o_gargaros
Amateur
Amateur
Posts: 106
Joined: Sun Dec 02, 2007 8:04 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

θέλουμε βοήθεια και για το Rome Ιλ..γρήγορα


Σε ποιό ακριβώς τομέα χρειάζεσαι βοήθεια,έχω παίξει αρκετά το Rome
kokkinikarta.blogspot.com
joana
Amateur
Amateur
Posts: 110
Joined: Fri Nov 02, 2007 1:07 pm
Football Manager της ομάδας: Δοξα Βυρωνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εχω παιξει ολα τα total war.Νομιζω οτι το Rome total war ειναι το καλυτερο απ ολα.Το Barbarian invasion δε μου αρεσε καθολου,ενω το alexander ηταν πολυ δυσκολο.Αυτο που δε μου αρεσει ουτε στο Medieval total war και σε ολα τα τελευταια ειναι το χρονικο οριο που σου δινει να εκπληρωσεις αυτα που πρεπει..Στο Rome το αρχικο δεν ειχε χρονο.Ειναι οπως στο manager ρε παιδια...Θελεις χρονο για να φτιαξεις την αυτοκρατορια σου...
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

So, at last, it begins.
Let all hell break loose.

-kavala -kavala -kavala -kavala -kavala

Image
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
pavlos55
Indispensible
Indispensible
Posts: 1540
Joined: Thu May 07, 2009 6:14 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
facebook προφίλ: pavlos.kosmetatos
Location: Λονδίνο - Νέα Φιλαδέλφεια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το shogun 2 καλό είναι;
morgoth
Banned
Banned
Posts: 12305
Joined: Thu Nov 20, 2003 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Location: Xalandri, Athens, Greece
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Κατσε να βγει και βλεπουμε :D
Just give me one thing to live, or die for...
Post Reply

Return to “Υπολογιστές - Κονσόλες - Gaming”