ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟ για μη GAMERS

Συζητήσεις περί υπολογιστών/κονσολών καθώς και games... Εδώ και η Τεχνική Υποστήριξη...
Post Reply
dgn8
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6048
Joined: Sun Jun 20, 2010 5:06 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ - Real Madrid
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Το remastered last of us δεν έχει μόνο το πρώτο μέρος. Περιέχει και ένα κομμάτι ακόμα που κυκλοφόρησε ξεχωριστά ένα χρόνο μετά το last of us. 3ωρο gameplay περίπου αν θυμάμαι καλά. Ένα μέρος του είναι κάτι σαν πρόλογος του παιχνιδιού.


Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Proud member of "ΠΑΟΚ spammers worship Boloni 2011/2012" topic - Σελιδοcampeones 2011/2012
User avatar
PanosBonJovi
National Manager
National Manager
Posts: 9909
Joined: Wed Sep 05, 2012 11:12 am
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, Veria
Status: Talk about a dream, try to make it real
Location: Gamma Ethniki
Has thanked: 41 times
Been thanked: 11 times

Γενικά πρώτα θα παίξει αυτό και μετα πάει στο Part II σωστα;
dgn8
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6048
Joined: Sun Jun 20, 2010 5:06 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ - Real Madrid
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Ναι ναι.
Βασικά πρώτα το part I, μετά το left behind που εμπεριέχεται στο remastered ή το παίρνεις χώρια και μετά το part II.

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Proud member of "ΠΑΟΚ spammers worship Boloni 2011/2012" topic - Σελιδοcampeones 2011/2012
User avatar
laugh
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3610
Joined: Sun Nov 06, 2005 3:41 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

Agent Of Chaos wrote: Sun Aug 30, 2020 5:05 pm https://unboxholics.com/news/gaming/784 ... ion-sto-pc

από το "γιατί να πάρω xbox αφού έχω pc" πάμε στο "γιατί να πάρω κονσόλα αφού έχω pc" Image προσωπικά αυτό μου δείχνει ότι δεν έχουν μείνει ικανοποιημενοι από τις πωλήσεις των exclusives τους και ψάχνουν κι άλλη "αγορά" να τα προωθήσουν.

ναι πανο το remastered είναι το πρώτο.
Δεν είναι απαραίτητο να μην είναι ικανοποιημενοι με τις πωλήσεις για να μπουν σε νέα αγορά. Η τάση για όλες τις εταιρίες είναι να ανοίξουνα τα οικοσυστήματα τους παντού. Δεν κοστίζει "τίποτα" το να φτιάξεις μια εφαρμογή για να πουλάς τα παιχνίδια σου και αλλού και παίρνεις λεφτά από ανθρώπους που δεν θα τα έπαιρνες αλλιώς. Άσε που βάζοντας κάποιους στο οικοσύστημα μπορεί ένα ποσοστό να το κρατήσεις εκεί και να αγοράσει και το hardware μελλοντικά.
User avatar
PanosBonJovi
National Manager
National Manager
Posts: 9909
Joined: Wed Sep 05, 2012 11:12 am
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, Veria
Status: Talk about a dream, try to make it real
Location: Gamma Ethniki
Has thanked: 41 times
Been thanked: 11 times

dgn8 wrote: Sun Aug 30, 2020 5:42 pm Ναι ναι.
Βασικά πρώτα το part I, μετά το left behind που εμπεριέχεται στο remastered ή το παίρνεις χώρια και μετά το part II.

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Thank yoouuuu
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62659
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

9/9 event from Sony. Θα περιμένανε και μάλλον θα περιλαμβάνει ανακοίνωση τιμής.

Προσωπικά μάλλον θα πάωday1 ps5 και αν βγεί σε 3-4 χρόνια pro consoles θα πάω σε χβοχ.

Με ενδιαφέρουν αρκετά παιχνίδια του ps4(και ελπίζω να μπορέσω να παίξω και κάποια remastered από προηγούμενα ps πχ mgs4, gow, etc).

Αν βγεί προ σε 3-4 χρόνια θα με ενδιέφερε το gamepass.

Σκεφτόμουν πολύ σοβαρά το diskless άλλα εδώ υπάρχουν ΠΆΡΑ πολλά μαγαζιά με second hand disks σε Καλή κατάσταση που πουλάνε 15-20 το δίσκο (οπότε θα κερδίσεις σε βάθος χρόνου από τα 100€ που πιθανόν να έχουν διαφορά), οπότε μάλλον θα πάω στο φουλ πακέτο με δισκάκι.

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
laugh
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3610
Joined: Sun Nov 06, 2005 3:41 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

Βγάζει αρκετά καλές εκπτώσεις το ps store λίγους μήνες μετά την κυκλοφορία, οπότε μπορεί να βγαίνει μία η άλλη με τα used games.
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62659
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Επειδή το έχω ξαναρωτησει αλλά δε βαριέσαι:το ps store σου ανήκουν και το psnow είναι σαν το gamepass/netflix?

Αν και φαντάζομαι με τα δισκάκια όποια θες αγοράζεις και όχι όσα σε επιτρέπουν. Αλλά οκ επειδή είμαι πανασχετος αν οι έμπειροι λέτε ότι είναι οκ τότε θα επανέλθω στην αρχική άποψη για ντισκλες.

Μπαίνουν εμπορικά παιχνίδια εκεί;

Sent from my GM1913 using Tapatalk


Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
laugh
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3610
Joined: Sun Nov 06, 2005 3:41 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

ps store: πληρώνεις, αγοράζεις, μπορείς να το κατεβάσεις για πάντα
ps now: συνδρομή, παίζεις όσο είναι ενεργή η συνδρομή σου ότι έχει μέσα - σαν netflix, steaming
ps plus: κάθε μήνα 2 games, τα κάνεις claim και μπορείς να τα κατεβάσεις/παίξεις όσο έχει ενεργή συνδρομή


Μη σε πάρω στο λαιμό μου, δεν ξέρω με τα used πόσο γρήγορα μπαίνουν στην κυκλοφορία και πόσο καλές τιμές έχει στην Αγγλία. Γενικά όμως αν έχεις 3-4 μήνες υπομονή μπορείς να βρεις καλά παιχνίδια στο 20ευρω στο ps store.
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62659
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Τίμιος γίγαντας τα εξηγεί σωστά. Ελπίζω να το βρω αν κάνω αναζήτηση το ποστ να μη ψάχνω πάλι σε λίγο καιρό .

Άντε 9/9 να δούμε.

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2890
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Αγόρασα και ξεκίνησα να παίζω Crusader Kings 3 (πρώτη μου επαφή με Paradox). Έχω άπειρες απορίες αλλά οι πιο μεγάλες μου είναι:
α) Πως ξέρω ότι παίζω καλά/σωστά; Δλδ οκ, έχω κάνει πολέμους, έχω μεγαλώσει πολύ το βασίλειό μου μέσω αυτών, αλλά δεν έχω την παραμικρή ιδέα τι άλλο πρέπει να προσέχω όσο παίζω. Να το πω αλλιώς, μόλις μου πέθανε ο αρχικός χαρακτήρας και συνεχίζω με τον γιο του. Έχω καμιά 7αριά αδέρφια, 4-5 παιδιά, άπειρα ανήψια και δεν ξέρω γω τι άλλο. Τι πρέπει να ελέγχω σε όλα αυτά για να μείωσω τις πιθανότητες να με φάνε;
β) Υπάρχει κάποιο link ή οτιδήποτε να εξηγεί πότε με συμφέρει να φτιάχνω duchy, kingdom, empire και πότε όχι; Μέχρι τώρα τα κάνω πάντα με το που μου το προτείνει το παιχνίδι γιατί δίνουν prestige αλλά υποψιάζομαι ότι θα έπρεπε να ελέγχω κι άλλα πράγματα.
γ) Όταν θέλω να παντρέψω κάποιον συγγενή, τι πρέπει να λαμβάνω υπόψη; Δλδ αν έχω την 3η μου κόρη (και άρα δεν παίζει ποτέ να γίνει heir), τι πρέπει να προσπαθήσω να πετύχω μέσω του γάμου της; Μόνο alliances ή και κάτι άλλο;
δ) Religion και Culture πόσο σημαντικά είναι; Να κάνω force τους πάντες να κάνουν convert ή δεν χρειάζεται;

Γενικά, αν έχετε τίποτα links (έστω για CK2 μιας και φαντάζομαι τα περισσότερα internals του παιχνιδιού θα είναι παρόμοια), please ποστάρετέ τα μπας και βγάλω καμιά άκρη. Φάση έχει το παιχνίδι, αλλά ξεκάθαρα είναι υπερβολικά περίπλοκο και το tutorial δεν αρκεί με τιποτα.
User avatar
PanosBonJovi
National Manager
National Manager
Posts: 9909
Joined: Wed Sep 05, 2012 11:12 am
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, Veria
Status: Talk about a dream, try to make it real
Location: Gamma Ethniki
Has thanked: 41 times
Been thanked: 11 times

Κοίταξε streams στο Twitch και διάβασε / ψάξε στο Reddit. Εγώ από Paradox παίζω Hearts of Iron IV βέβαια ειναι παλιο παιχνιδι οποτε ειχε περισσοτερα να βρω στο reddit & youtube.
Geologos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18243
Joined: Fri Nov 26, 2010 12:10 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Has thanked: 16 times
Been thanked: 7 times

johndoe wrote:Αγόρασα και ξεκίνησα να παίζω Crusader Kings 3 (πρώτη μου επαφή με Paradox). Έχω άπειρες απορίες αλλά οι πιο μεγάλες μου είναι:
α) Πως ξέρω ότι παίζω καλά/σωστά; Δλδ οκ, έχω κάνει πολέμους, έχω μεγαλώσει πολύ το βασίλειό μου μέσω αυτών, αλλά δεν έχω την παραμικρή ιδέα τι άλλο πρέπει να προσέχω όσο παίζω. Να το πω αλλιώς, μόλις μου πέθανε ο αρχικός χαρακτήρας και συνεχίζω με τον γιο του. Έχω καμιά 7αριά αδέρφια, 4-5 παιδιά, άπειρα ανήψια και δεν ξέρω γω τι άλλο. Τι πρέπει να ελέγχω σε όλα αυτά για να μείωσω τις πιθανότητες να με φάνε;
β) Υπάρχει κάποιο link ή οτιδήποτε να εξηγεί πότε με συμφέρει να φτιάχνω duchy, kingdom, empire και πότε όχι; Μέχρι τώρα τα κάνω πάντα με το που μου το προτείνει το παιχνίδι γιατί δίνουν prestige αλλά υποψιάζομαι ότι θα έπρεπε να ελέγχω κι άλλα πράγματα.
γ) Όταν θέλω να παντρέψω κάποιον συγγενή, τι πρέπει να λαμβάνω υπόψη; Δλδ αν έχω την 3η μου κόρη (και άρα δεν παίζει ποτέ να γίνει heir), τι πρέπει να προσπαθήσω να πετύχω μέσω του γάμου της; Μόνο alliances ή και κάτι άλλο;
δ) Religion και Culture πόσο σημαντικά είναι; Να κάνω force τους πάντες να κάνουν convert ή δεν χρειάζεται;

Γενικά, αν έχετε τίποτα links (έστω για CK2 μιας και φαντάζομαι τα περισσότερα internals του παιχνιδιού θα είναι παρόμοια), please ποστάρετέ τα μπας και βγάλω καμιά άκρη. Φάση έχει το παιχνίδι, αλλά ξεκάθαρα είναι υπερβολικά περίπλοκο και το tutorial δεν αρκεί με τιποτα.
Α) καλα πας, αν λεμε για το ιδιο game, επαιξα με Γαλλία και σε λιγους γύρους μου αλλαξανε τα φώτα κατι ρεμπελοι και κατι ανεξαρτητες περιοχές, και παπαλα η Γαλλια.

Sent from my SM-G935W8 using Tapatalk

Beorn
Manager
Manager
Posts: 4369
Joined: Sat Jul 23, 2011 5:51 pm
Football Manager της ομάδας: Sassuolo
Has thanked: 0
Been thanked: 0

johndoe wrote: Sun Sep 06, 2020 7:45 am Αγόρασα και ξεκίνησα να παίζω Crusader Kings 3 (πρώτη μου επαφή με Paradox). Έχω άπειρες απορίες αλλά οι πιο μεγάλες μου είναι:
α) Πως ξέρω ότι παίζω καλά/σωστά; Δλδ οκ, έχω κάνει πολέμους, έχω μεγαλώσει πολύ το βασίλειό μου μέσω αυτών, αλλά δεν έχω την παραμικρή ιδέα τι άλλο πρέπει να προσέχω όσο παίζω. Να το πω αλλιώς, μόλις μου πέθανε ο αρχικός χαρακτήρας και συνεχίζω με τον γιο του. Έχω καμιά 7αριά αδέρφια, 4-5 παιδιά, άπειρα ανήψια και δεν ξέρω γω τι άλλο. Τι πρέπει να ελέγχω σε όλα αυτά για να μείωσω τις πιθανότητες να με φάνε;
β) Υπάρχει κάποιο link ή οτιδήποτε να εξηγεί πότε με συμφέρει να φτιάχνω duchy, kingdom, empire και πότε όχι; Μέχρι τώρα τα κάνω πάντα με το που μου το προτείνει το παιχνίδι γιατί δίνουν prestige αλλά υποψιάζομαι ότι θα έπρεπε να ελέγχω κι άλλα πράγματα.
γ) Όταν θέλω να παντρέψω κάποιον συγγενή, τι πρέπει να λαμβάνω υπόψη; Δλδ αν έχω την 3η μου κόρη (και άρα δεν παίζει ποτέ να γίνει heir), τι πρέπει να προσπαθήσω να πετύχω μέσω του γάμου της; Μόνο alliances ή και κάτι άλλο;
δ) Religion και Culture πόσο σημαντικά είναι; Να κάνω force τους πάντες να κάνουν convert ή δεν χρειάζεται;

Γενικά, αν έχετε τίποτα links (έστω για CK2 μιας και φαντάζομαι τα περισσότερα internals του παιχνιδιού θα είναι παρόμοια), please ποστάρετέ τα μπας και βγάλω καμιά άκρη. Φάση έχει το παιχνίδι, αλλά ξεκάθαρα είναι υπερβολικά περίπλοκο και το tutorial δεν αρκεί με τιποτα.
Ρεδδιτ θα σε βοηθησει πολυ. το 3 δεν το εχω κατεβασει ακομη, θα περιμενω να βγουν ολα τα dlc και σε κανα 2 χρονια θα παρω ολο το πακετο μαζι.
Προσεχε τους νομος διαδοχης, αν πεθανει ο χαρακτηρας σου ισως διαιρεθει στα 2-3 τ βασιλειο. Επισης, προσπαθησε να μην εχουν ολοι οι δουκες.βαρωνοι Intermarriage με όλους, γιατι θα εχουν ολοι κλεημς στις υπολοιπες βαρωνιες και θα πηξεις στους εμφυλιους. Παντρεψε κορες/γιους με ισχυρες προσωπικοτητες για να εχεις καλες συμμαχιες, και οσο μπορεις κανε invite to court χαρακτηρες με υψηλα attributes, και θετικα traits. Mην πιεζεις τους παντες να αλλαξουν θρησκεια, και οταν το κανεις δωσε τους το κατιτις πρωτα σε χρημα η τιτλο για να ανεβει το opinion που εχουν για εσενα. Γενικα θελει πολυ δουλιτσα και ψαξιμο η Paradox, μπορουμε να γραφουμε σεντονια εδω
User avatar
Agent Of Chaos
National Manager
National Manager
Posts: 9119
Joined: Sat Oct 13, 2012 10:28 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

τερμάτισα το avengers. μου πήρε λιγότερο από 20 ώρες άρα το λες και μικρό. αρκετά fun to play αλλά πολύ επαναλαμβανόμενο. ίδιες πίστες πάνω κάτω και μικρή ποικιλία από quest. το story mode είναι καλό αλλά σίγουρα θέλει support από επιπλέον υλικό. έχουν πει ότι όλα τα επιπλέον dlc θα είναι free. ειδωμεν... προς το παρόν το προτείνω σε πολύ φαν της μαρβελ αλλιώς καλύτερα να περιμένετε μια μείωση τιμής. από αύριο θα ασχοληθώ με online να δω τι ψάρια πιάνει κι αυτό.
Spoiler: show
Image
Post Reply

Return to “Υπολογιστές - Κονσόλες - Gaming”