ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟ για μη GAMERS

Συζητήσεις περί υπολογιστών/κονσολών καθώς και games... Εδώ και η Τεχνική Υποστήριξη...
Post Reply
User avatar
laugh
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3611
Joined: Sun Nov 06, 2005 3:41 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

Η αρχική απόφαση με την ultimate edition του control ήτανε κακή. Τιμωρούσε ουσιαστικά όσους είχαν ήδη πάρει τα dlc, του περισσότερο "πιστούς" δλδ καταναλωτές τους. Το μαζέψανε μετά.
Το ότι μπήκαν στο PS+ δυο μήνες μετά δεν καταλαβαίνω γιατί να ενοχλεί. Μην προπληρώνεται παιχνίδια που δεν έχετε σκοπό να παίξετε, απλό είναι :P Έτσι λειτουργεί το PS+ εδώ και χρόνια, δεν ανακοινώνουν μήνες πριν τα παιχνίδια που θα μπουν, γιατί πολύ απλά θα σταματήσουν τις πωλήσεις τους.

Πάντως το 2022 που θα μου έρθει το PS5, θα το ξαναπαίξω από την αρχή, από τα αγαπημένα μου παιχνίδια τα τελευταία χρόνια παρά το μέτριο/επαναλαμβανόμενο gameplay. Τo worldbuilding και η ατμόσφαιρα του είναι για σεμινάριο.
User avatar
Agent Of Chaos
National Manager
National Manager
Posts: 9127
Joined: Sat Oct 13, 2012 10:28 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

ξεκίνησα το control αλλά μουφα τελικά η δουλειά. κλάσης ανώτερο το quantum break της ίδιας εταιρείας. θα προσπαθήσω να το τελειώσω αν αντέξω αλλά δεν περιμένω πολλά πλέον.
Spoiler: show
Image
Geologos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18243
Joined: Fri Nov 26, 2010 12:10 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Has thanked: 16 times
Been thanked: 7 times

Εγώ παίζω το fallout 4 και έχω βαρεθει, ενώ μαρεσει σαν παιχνιδι. Δεν ξερω γιατί, ίσως επειδή δεν παίζω μεγάλα διαστήματα και χάνω την επαφή, ίσως δεν μαρέσει τελικα αλλα δεν το παραδέχομαι.
Σας εχει τύχει κατι τέτοιο? Μιλαμε θα κατσω να παίξω οποιαδήποτε ραντομ [System Interruption: Μη βρίζεις!] αντί για αυτο, σκέφτομαι οτι πρςπει να παω στην πιο κατω περιοχη και βαριέμαι αφόρητα

Sent from my SM-G935W8 using Tapatalk

User avatar
laugh
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3611
Joined: Sun Nov 06, 2005 3:41 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

Συμβαίνει συχνά, ειδικά αν έχω μόλις ξεμπερδέψει με ένα μεγάλο παιχνίδι (σε διάρκεια, κόσμο κλπ) μερικές φορές όσο και να θέλω δεν μπορώ να μπω αμέσως σε άλλο και τέινω να παίζω για λίγο καιρό palate cleansers (rogue likes, αθλητικά, online fps κλπ) που δεν θέλουν μεγάλη επένδυση ούτε σε χρόνο, ούτε σε προσοχή. Μετά από λίγο καιρό μπορεί να γυρίσω στο παιχνίδι που απέφευγα και να το λιώσω.

Δεν έχει μεγάλο νοήμα να πιέζεις τον εαυτό σου να παίξει κάτι, διασκέδαση είναι. Άστο και όταν σε ξαναπιάσει η όρεξη, γυρνάς.
User avatar
ballistic
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3407
Joined: Tue Jul 02, 2013 9:04 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Οποτεδήποτε συμβαίνει κάτι τέτοιο, το να πιάσεις ένα game και να νιώσεις, έστω μετά από 3-4 μέρες παιξίματος, ότι το βαριέσαι, το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να το παρατήσεις.
Διαφορετικά, θα το βαρεθείς απλώς ακόμα περισσότερο, στην πορεία.

Έχει παρατηρηθεί παρόμοιο φαινόμενο και απέναντι σε γυναίκες/γκόμενες/σχέσεις. Αν νιώσεις ότι σιγά-σιγά τις βαριέσαι, καλύτερα να τις παρατήσεις. :fyea:

Διευκρινίζω, βέβαια, ότι εγώ το Fallout 4 το απόλαυσα, και στη vanilla μορφή του αλλά και με τα διάφορα mods που μπορούν να το αλλάξουν ριζικά.
Αλλά έχω βαρεθεί πολύ πιο διάσημους τίτλους παιχνιδιών, που για άλλους είναι "ιερό δισκοπότηρο", και προτίμησα να τα παρατήσω εντελώς (uninstall κι άντε γεια), παρά να πιέσω τον εαυτό μου να τα παίξει μήπως τυχόν μου ξανα-προκαλέσουν το ενδιαφέρον αργότερα.
Αυτό ακριβώς, πλέον, στο προσφέρει απλόχερα η αμέτρητη ποικιλία video-games.
Δεν κολλάς με κάτι, πας σε κάτι άλλο, η λίστα είναι ατελείωτη από το τί μπορείς να παίξεις, οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα.
User avatar
Arkas16
Asst Researcher Ηρακλή
Asst Researcher Ηρακλή
Posts: 8511
Joined: Sat Jun 27, 2009 4:09 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

To Fallout 4 ειναι αρκετα βαρετο γιατι αντί για RPG είναι Action-first person του στυλ Far Cry. Όσο ναναι μετά από κάποια ώρα το βαριέσαι αν δεν έχει character building.
User avatar
spiros91
Indispensible
Indispensible
Posts: 1961
Joined: Sat Oct 20, 2007 5:31 pm
Football Manager της ομάδας: Palermo
Αγαπημένη Ομάδα: Chelsea, AEK
facebook προφίλ: spiros.argiriou.1
Location: Rafina
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Εγώ πριν ξεκινήσω νέο παιχνίδι στο πλέι, παίζω μια σεζόν μανατζερ, να περάσει καμια βδομάδα 10 μέρες για να μπω με όρεξη στο παιχνίδι. Να έχω "ξεχάσει" τους χειρισμους του προηγούμενου και να το απολαύσω περισσότερο.
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62681
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Ρε παιδιά: αυτό το αρκαμ knight αυτή η παιχνιδαρα: γιατί έχει τόσο ΓΑΜΗΣΙ στο χειρισμό; Τι απαίσιες 739265373 κινήσεις είναι αυτές ρε φίλε;

Sent from my GM1913 using Tapatalk


Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
spiros91
Indispensible
Indispensible
Posts: 1961
Joined: Sat Oct 20, 2007 5:31 pm
Football Manager της ομάδας: Palermo
Αγαπημένη Ομάδα: Chelsea, AEK
facebook προφίλ: spiros.argiriou.1
Location: Rafina
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Εμένα μια χαρά μου φάνηκε ο χειρισμός. Αυτό που με ξενέρωσε ήταν που "επρεπε" να κανω τα side quests :P
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62681
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Δεν μπορώ να καταλάβω το χειρισμό με τπτ. Ειδικά στο μπατμομπιλ.

Εκτός αν όντως ο χειρισμός είναι μόνο τετράγωνο για μπουνιά, τρίγωνο αποφυγή κι R1 για μεταμόρφωση σε Σπάιντερμαν.

Αισθάνομαι δε στις μάχες ότι χάνω ένα κάρο λεπτομέρειες. Ενώ το παιχνίδι μοιάζει να έχει φανταστική ατμόσφαιρα.

Προσωπικά στην αρχή βεβαία είμαι με την Ιβ αλλά έκανα 18 λεπτά πχ να φτάσω στο πρώτο κτίριο που ξεκινά η ιστορία στον αρχηγό της αστυνομίας.Νουμπας.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
Agent Of Chaos
National Manager
National Manager
Posts: 9127
Joined: Sat Oct 13, 2012 10:28 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

σχετικά απλός είναι μωρέ ο χειρισμός. ίσως στο μπατμομπιλ να ζοριστείς στην αρχή αλλά συνηθίζεις μετά. προσωπικά απόλαυσα και το main story και τα side quests. βέβαια εγώ είμαι καμένος με το lore άρα δεν ξέρω αν μετράει η άποψη μου!!
Spoiler: show
Image
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62681
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Ε κάτι κάνω λάθος εγώ και δε ξέρω να χειρίζομαι το Μπάτμαν (όπως και ο λόγος που δεν έχω δοκιμάσει Σπάιντερμαν γιατί μου φαίνεται εξαιρετικά πολύπλοκοςβο τρόπος παιχνιδιού).

Ένα κάρο επιλογές όλα τα κουμπιά.

Θα το ξαναρχίσω από την αρχή να δώ τι και πώς μήπως αλλάξω γνώμη.

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
Agent Of Chaos
National Manager
National Manager
Posts: 9127
Joined: Sat Oct 13, 2012 10:28 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

όντως και τα 2 παιχνίδια έχουν ΚΑΙ πολύπλοκους μηχανισμούς αλλά δεν είναι απαραίτητοι. εγώ και τα 2 games τα τερμάτισα χωρίς να χρησιμοποιώ τα πολύπλοκα συστήματα μάχης που ξεκλειδώνεις παίζοντας, και δεν μπορώ να πω ότι έχασα σε εμπειρία, μια χαρά τα απόλαυσα. τετράγωνο για ξύλο και τρίγωνο για dodge ήταν αρκετά!!
Spoiler: show
Image
Spartakus
Football Legend
Football Legend
Posts: 13709
Joined: Tue Aug 09, 2005 10:23 am
Αγαπημένη Ομάδα: η δικιά μου
Location: Σε ένα κόσμο δικό μου, οπού μένω εγώ κι ο εαυτός μου
Has thanked: 0
Been thanked: 4 times

Πόσο όμορφο παιχνίδι είναι το little nightmares... Και το 1 και το 2
Γεωργέας forecer (και με περιβραχιόνιο)
--------------------------------------------
Kastroman wrote:Από τους αντίπαλους, ο Σπάρτακος εξελίσσεται σε λατρεία. :notworthy:
Όταν έβρεχε ο Θεός agression, bravery και determination είχε βγάλει κουβαδάκι και τα μάζευε. :D
nikos55 wrote:Φίλε Spartakus,
Και εσύ στον αγώνα μας. Οπως ο Σπάρτακος της αρχαιότητας ηγήθηκε των σκλάβων εναντίον των Ρωμαίων, εσύ οδήγησέ μας στη μάχη εναντίον της SI. Η θέση του αρχηγού είναι ανοικτή...
User avatar
Agent Of Chaos
National Manager
National Manager
Posts: 9127
Joined: Sat Oct 13, 2012 10:28 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

ισχύει για το little nightmares αν και δεν τα έπαιξα ακόμα. μας έδωσε πρόσφατα δωρεάν το 1ο το xbox live gold και κάποια στιγμή θα το τιμήσω. in other news, τσίμπησα το mafia trilogy σε προσφορά και τα πιάνω τώρα με την σειρά. εξαιρετική δουλειά στο πρώτο που είναι καθαρό remake(τα άλλα 2 είναι απλά remaster αν δεν κάνω λάθος). πολύ ωραία γραφικά, ατμόσφαιρα και story.
Spoiler: show
Image
Post Reply

Return to “Υπολογιστές - Κονσόλες - Gaming”