Cinema

Συζητήσεις σχετικά με σειρές, ταινίες κτλ.
Forum rules
ΟΔΗΓΙΕΣ TV - Κινηματογράφος



1) Όλα τα spoiler θα μπαίνουν σε spoiler tag ,με σημείωση του επεισοδίου/ταινίας, ή(και) του προσώπου που αναφέρετε στο spoiler

2) Οποιοδήποτε προμο-φώτο-βίντεο και αυτό σε spoiler tag με σημείωση για πιο επεισόδιο είναι. Η συζήτηση για το προμο θα γίνεται και αυτή σε spoiler tag.   Καλό είναι να αποφεύγονται τα προμο    

3) Οι συζητήσεις για μέχρι και για την προηγούμενη απο την τρέχουσα season μπορούν να γίνονται χωρίς spoiler

4) Μην ρωτάτε από που θα κατεβάσετε ταινίες κ επεισόδια σειρών,όπως και για τους υποτίτλους αυτών
Post Reply
User avatar
laugh
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3615
Joined: Sun Nov 06, 2005 3:41 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times


Off Topic:
Σίγουρα πάντως δεν τα έχει ξεπεράσει η ανθρωπότητα, μια βόλτα στο κοντινότερο σου ίντερνετ θα σε πείσει.
User avatar
Arkas16
Asst Researcher Ηρακλή
Asst Researcher Ηρακλή
Posts: 8513
Joined: Sat Jun 27, 2009 4:09 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Η Κάπταιν Μ. είναι η αντίστοιχη του Σόλο. Μια μέτρια ταινία που λόγω του μάρκετινγκ που έγινε και τον χρονισμό στον οποίο βγήκε, θα βγάλει λεφτά, εν αντιθέση με το Σόλο. Σαν ταινία είναι τελείως αδιάφορη, έχει κακό σενάριο (από την μια κάνει χιούμορ Τονι σταρκ η Κάπτεν από την άλλη είναι σε καινούργιο κόσμο και μπερδεμένη, δεν έχει καμιά λογική συνέχειας) και είναι άλλο ένα όριτζιν στόρι της σειράς. Η Μπρι δεν είναι όσο χαρισματική για μια τέτοια ταινία και ανεξάρτητα που η Γκαντότ ήταν χειρότερη ηθοποιός, τόσο η σκηνοθεσία εκεί, όσο και αυτή η ίδια ήταν πολύ καλύτερη σε τέτοιο ρόλο.
User avatar
Agent Of Chaos
National Manager
National Manager
Posts: 9128
Joined: Sat Oct 13, 2012 10:28 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

https://youtu.be/TcMBFSGVi1c

μου αρέσει που κάνουν spoiler free trailers αλλά κρατούν και το hype ψηλά!!
Spoiler: show
Image
master yoda
Off Topic Moderator
Off Topic Moderator
Posts: 14801
Joined: Thu Feb 15, 2007 3:05 am
Αγαπημένη Ομάδα: Ηρακλης
Status: +2513 posts
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

καλη η μαρβελ
2 ωρες να κοιτας την λαρσον , ποσο ασχημα μπορει να παει η ταινια; (το Kong: Skull Island δεν το εχω δει )
Spoiler: show
δεν ειχα θεμα με το χιουμορ της larson και η ταινια οκ ηταν, εμενα με κρατησε. Δεν βαρεθηκα σε καποιο σημειο, οκ σου εσκαγε λιγο στα μουτρα τα θεματα της μεταναστευσης και ισοτητας αλλα οχι σε ενοχλητικο βαθμο για μενα
αν και περασα καλα ομολογω, μιλωντας για 2ης σειρας superhero movies, οτι σε aquaman και wonder woman περασα καλυτερα
Spoiler: show
-I thought our story was epic, you know?
You and me.
-Epic how?
-Spanning years and continents,
bloodshed... epic.
-Come on.
Ruined lives,bloodshed?
You really think a relationship
should be that hard?
-No one writes songs
about the ones that come easy.
Spoiler: show
Πέρασα όλη μου τι ζωή
θέλοντας κάτι...
και έβαλα τα δυνατά μου
να μην το βρω.
Ποτέ...
ακόμη πηγαίνοντας κοντά σε μέρη
που ίσως ήταν
User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2892
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Είδα χθες την Captain Marvel. Δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσε και πολύ. Οκ, origin ταινία είναι δεν περίμενα και πολλά αλλά, όμως αυτή ήταν προς το κακό.

Αρχικά ήταν υπερβολικά μεγάλη και προσωπικά με κούρασε μέχρι περίπου την μέση όπου και κάπως ανέβηκε, ίσως γιατί μειώθηκαν και τα "αστεία". Επίσης, κακό 3D, θα προτιμούσα να την είχα δει σε απλή οθόνη. Όμως και η ίδια η πλοκή είχε αρκετά θεματάκια:
Spoiler: show
1) out of the blue, ανακαλύπτουμε ότι η γάτα δεν είναι γάτα και γι'αυτό την φοβόταν ο Talos. Καμία πληροφορία πως έφτασε στα χέρια όποιου έφτασε, αν έχει κάποιο σκοπό κλπ
2) lame όσο δεν πάει ο τρόπος που έχασε το μάτι ο Fury, δλδ οκ λίγο έλεος
3) δούλευε σε μυστικό project η mar-vell (και μάλιστα ενώ ήταν Kree και το project είχε και εξωγήινες προεκτάσεις) και απλά πήρε μαζί της μια τυχαία πιλότο για test drive όταν πέθανε
4) η captain marvel πήγε και είδε τον ronan να θέλει να διαλύσει την γη, ήξερε ότι θα ξαναρθουν για το tesseract, έφτασε σε απόσταση βολής (αφότου διέλυσε τις βόμβες/whatever έριξαν) και είπε "δεν γαμιέται, άστους να φύγουν και θα τους στείλω πίσω και τον άλλο με απειλητικό μήνυμα, μάνα έχουν κι αυτοί".
5) ελάχιστο character development. Περισσότερο character development είχε η Monica στην ταινία παρά η πρωταγωνίστρια.
Και αυτά ανεξάρτητα από τις cringe pc σκηνές
Spoiler: show
χαρακτηριστικό παράδειγμα, η κοπέλα που το βλέπαμε μαζί στην σκηνή που η Monica λέει "σκέψου τι role model δίνεις" για να πείσει την μάνα της, άρχισε τα "oh my god" (και όχι θετικά)
Γενικά την ταινία την σώζει ότι οι ερμηνίες είναι καλές (@periklis11, δεν συμφωνώ, ο Talos ήταν ίσως ο καλύτερος όλων υποκριτικά) και ότι έχει το plot twist στην μέση όταν αποκαλύπτεται η αλήθεια που προσωπικά με ξύπνησε από την βαρεμάρα.
periklis11
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5100
Joined: Tue Dec 20, 2011 8:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός,Liverpool
Status: Spread your wings you can fly
Location: Νέα Φιλαδέλφεια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

σχετικό - άσχετο αλλά ή ταινία πρέπει να έκλεινε πολλά "ματάκια" στα παιδιά των 90'ς . Εγώ είμαι των 00΄ς και δεν τα έπιανα όλα , αλλά κάτι τέτοιο παρατήρησα

johndoe νομίζω στο 3) που έχεις σε σποιλερ ,
Spoiler: show
διάλεξε την αγαπημένη της ή έστω εκείνη που πίστευε ότι είναι η πιο ικανή όλων . Έτσι το κατάλαβα εγώ
Last edited by periklis11 on Sat Mar 16, 2019 5:02 pm, edited 1 time in total.
User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2892
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Αρχικά αν μπορείς βάλτο σε spoiler.
Αφετέρου:
Spoiler: show
Ίσως, τώρα θυμήθηκα ότι στις αρχές κάτι τέτοιο της λέει. Και αυτό είναι μια απόδειξη ότι δεν υπάρχει character development. Πόσο δύσκολο θα ήταν αντί η μόνη σκηνή σχετική με την σχέση των 2 να είναι εκεί που της διαβάζουν την μνήμη, να υπάρχει άλλη μια με την σχέση των 2 πριν την πτήση ώστε να φανεί και πιο έντονο το σοκ που πέθανε;
User avatar
Agent Of Chaos
National Manager
National Manager
Posts: 9128
Joined: Sat Oct 13, 2012 10:28 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Spoiler: show
Image
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62698
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Λείπουν οι δύο Σκάρλετ από πάνω(στην εικόνα του πρεβιου) και ο Χαλκ νομίζω. Στο δε διαστημόπλοιο λείπει ο Χαλκ ξανά και είναι η Γιόχανσον μόνο.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk



Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
Agent Of Chaos
National Manager
National Manager
Posts: 9128
Joined: Sat Oct 13, 2012 10:28 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

έχουν πει ότι τα trailer έχουν υλικό από το πρώτο μισάωρο(3ωρη είναι η ταινία). επίσης έχουν τραβήξει σκηνές οι οποίες θα χρησιμοποιηθούν μόνο στα trailer άρα δεν ξέρω πόσο μπορούμε να βασιστούμε σε αυτά. το ίδιο έγινε και στο infinity war trailer που βλέπαμε τον hulk να πολεμάει στη wakanda αλλά στην ταινία ήταν απλά ο banner με την ironman στολή. για μένα καλύτερα που το κάνουν έτσι για να μην τρώμε spoiler. έτσι κι αλλιώς για να ανέβει το hype τα βγάζουν και τα καταφέρνουν μια χαρά ακόμα και με "ψεύτικες" σκηνές.
Spoiler: show
Image
User avatar
Agent Of Chaos
National Manager
National Manager
Posts: 9128
Joined: Sat Oct 13, 2012 10:28 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

https://youtu.be/t433PEQGErc

προσωπικά δεν ενθουσιαζομαι και τόσο. ερμηνεία μπορεί να είναι καλή αλλά φαίνεται ότι κάτι λείπει.
Spoiler: show
Image
master yoda
Off Topic Moderator
Off Topic Moderator
Posts: 14801
Joined: Thu Feb 15, 2007 3:05 am
Αγαπημένη Ομάδα: Ηρακλης
Status: +2513 posts
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

ο μπεν αφλεκ
Spoiler: show
-I thought our story was epic, you know?
You and me.
-Epic how?
-Spanning years and continents,
bloodshed... epic.
-Come on.
Ruined lives,bloodshed?
You really think a relationship
should be that hard?
-No one writes songs
about the ones that come easy.
Spoiler: show
Πέρασα όλη μου τι ζωή
θέλοντας κάτι...
και έβαλα τα δυνατά μου
να μην το βρω.
Ποτέ...
ακόμη πηγαίνοντας κοντά σε μέρη
που ίσως ήταν
User avatar
Agent Of Chaos
National Manager
National Manager
Posts: 9128
Joined: Sat Oct 13, 2012 10:28 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

στο dark Knight είχε ρωτήσει ο batman στην interrogation scene "will you kill me?" και του απάντησε ο joker "no cause you complete me!!". ε αυτή η ατάκα μου ήρθε μόλις είδα το trailer.
Spoiler: show
Image
periklis11
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5100
Joined: Tue Dec 20, 2011 8:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός,Liverpool
Status: Spread your wings you can fly
Location: Νέα Φιλαδέλφεια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Είμαι αισιόδοξος με το τρέιλερ ότι υποκριτικά θα σκίσει ο Φινιξ

Το θέμα είναι σεναριακα πως θα κινηθεί η ταινία
User avatar
laugh
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3615
Joined: Sun Nov 06, 2005 3:41 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

Να δείτε trailer της καινούριας του Jarmusch. Παίζουν από Tom Waits και Iggy Pop μέχρι Selena Gomez και είανι για ζόμπια. Dead dont die.
Post Reply

Return to “TV - Κινηματογράφος”