Cinema

Συζητήσεις σχετικά με σειρές, ταινίες κτλ.
Forum rules
ΟΔΗΓΙΕΣ TV - Κινηματογράφος



1) Όλα τα spoiler θα μπαίνουν σε spoiler tag ,με σημείωση του επεισοδίου/ταινίας, ή(και) του προσώπου που αναφέρετε στο spoiler

2) Οποιοδήποτε προμο-φώτο-βίντεο και αυτό σε spoiler tag με σημείωση για πιο επεισόδιο είναι. Η συζήτηση για το προμο θα γίνεται και αυτή σε spoiler tag.   Καλό είναι να αποφεύγονται τα προμο    

3) Οι συζητήσεις για μέχρι και για την προηγούμενη απο την τρέχουσα season μπορούν να γίνονται χωρίς spoiler

4) Μην ρωτάτε από που θα κατεβάσετε ταινίες κ επεισόδια σειρών,όπως και για τους υποτίτλους αυτών
Post Reply
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ευτυχία, μια χαρά εργάκι και η Γκουλιώνη εξαιρετική στο ρόλο της.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
laugh
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3611
Joined: Sun Nov 06, 2005 3:41 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

Οι fans δεν ξέρουν τι θέλουν, όποια ταινία σχεδιάστηκε μόνο για pandering είναι αποτυχημένη πριν βγει. Γι' αυτό πληρώνουνε τα στούντιο εκκατομύρια σκηνοθέτες και screenplay writers.

Btw το Knives out το είδε κανείς? Αξίζει?
tiziano
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 16314
Joined: Tue May 15, 2007 11:57 pm
Status: I'm Pickle Rick // IMHO Mute him
Location: Ocean Beach
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Ναι είναι πολύ καλό το Knives Out, ό,τι πρέπει.

(Ρίχνει και τη σπόντα του ο Rian Johnson αλλά δεν ξενίζει)
ΑΡΑΖΩ, Ἄρα ζῶ
Image
User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2892
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

tiziano wrote: Thu Jan 09, 2020 9:27 am Άλλο το να έχουν στόχο να ικανοποιήσουν τους φαν, άλλο να διαμορφώνουν και σχεδιάζουν την ταινία με βάση το τι γράφουν στο τουίτερ. Ο κοινός παρονομαστής δεν μπορεί να αποτελεί τόση κινητήρια δύναμη. Το είδες άλλωστε στο αποτέλεσμα και μόνος σου. Ήταν μία ανέμπνευστη ταινία που προσπαθούσαν απλά να τικάρουν κάθε κουτάκι, δε νομίζω εντέλει να ενθουσιάστηκε κανείς. Η Ευτυχία έκανε περισσότερα εισιτήρια :)
Δεν γίνεται όμως και να μην πιάνεις καθόλου τον παλμό του κόσμου. Άσε που δεν είμαι καθόλου βέβαιος ότι όλα αυτά έγιναν με τον τρόπο που το λες και όχι ότι απλά ο JJ πήρε την καυτή πατάτα να τελειώσει την τριλογία και έκανε ότι του κατέβηκε στο κεφάλι. Δεν βλέπω οποιοδήποτε άλλο τρόπο θα μπορούσε να καταλήξει η ταινία να έχει
Spoiler: show
την τελετή και τις φωνές όλων των Jedi/Sith
πέρα από αυτόν :P
tiziano wrote: Thu Jan 09, 2020 9:27 am Είσαι πιο αισιόδοξη ψυχή από εμένα τι να πω.
Δεν τίθεται θέμα αισιοδοξίας, είναι απλά μαθηματικά. Για να το κάνουμε πάρα πολύ απλό, σκέψου το εξής: το star wars είναι το δεύτερο πιο επιτυχημένο franchise στην ιστορία (μετά το MCU) και σίγουρα αυτό με το πιο φανατικό κοινό. Αυτό μας δίνει πολλά εκατομμύρια fans. Αν το 50.00001% από αυτούς είχαν κράξει την Tran στα social media, θα το διάβαζες ΠΑΝΤΟΥ γιατί θα μιλούσαμε για το μεγαλύτερο campaign στην online ιστορία με απόσταση. Και αυτό αν ο καθένας έγραφε 1 φορά από 1 account, κάτι που σε τέτοια campaigns δεν παίζει (συνήθως είναι λίγα άτομα με πολλά sock accounts).
tiziano
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 16314
Joined: Tue May 15, 2007 11:57 pm
Status: I'm Pickle Rick // IMHO Mute him
Location: Ocean Beach
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Ποιος είπε για πλειοψηφία; Ίσα ίσα μιλάμε για τοξική μειοψηφία. Εσύ βλέπεις μία ευθεία εμπορική σχέση: ότι δεν τους άρεσε ο χαρακτήρας (γιατί ακριβώς όμως;), δεν θα πούλαγε (βιντεο)παιχνίδια, άρα τον πέταξαν (αλλά ο χοντρός και ο Τσάρλι θα πουλήσουν).
Εγώ βλέπω επίσης ότι η Κέλι Τραν δέχτηκε φοβερή επίθεση και δυσανάλογη κριτική για ένα τέτοιο μικρό ρόλο, και στην επόμενη ταινία ο χαρακτήρας εξαφανίστηκε, δεν υποστηρίχθηκε ούτε τυπικά, ούτε του έδωσαν λόγο ύπαρξης, ή έστω κάποια συνδιαλλαγή με τον Φιν όπως στη 2η. Εσύ πιστεύεις ότι η μοναδική αιτία ήταν ότι "ο χαρακτήρας δεν ήταν της προκοπής, άρα δεν πουλάει, άρα τον αφήνουμε". Εγώ βλέπω με τη σειρά μου ότι ο χαρακτήρας δεν άρεσε σε μία συγκεκριμένη μερίδα vocal φαν και οι παραγωγοί επέλεξαν να γλιτώσουν από έναν "πονοκέφαλο" και τον έσβησαν, μιας και για την πλειοψηφία ήταν ούτε κρύο ούτε ζέστη.
ΑΡΑΖΩ, Ἄρα ζῶ
Image
User avatar
KosKarVen
National Manager
National Manager
Posts: 9761
Joined: Sun Mar 20, 2005 4:40 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

tiziano wrote: Tue Jan 07, 2020 5:11 pm ΟΚ δεκτό (ισχύει και για BSG φυσικά), αλλά και πάλι το δεύτερο το προτίμησα μακράν από τα άλλα δύο, γιατί είχε έστω κάποια δραματουργία, είχε λίγο πιο ζωντανούς χαρακτήρες, είχε καλή χρήση Λουκ και είχε και κάποια νέα πράγματα, αντί για check list με κουτάκια όπως ήταν το τελευταίο. Και φυσικά είχε σκηνοθέτη ο οποίος στην καριέρα του έχει κάνει καλές ταινίες, σε αντίθεση με τον JarJar Abrams, ο οποίος μάλλον είναι καλός κυρίως ως παραγωγός, και δεν δείχνει να κατανοεί τι σημαίνει πλοκή (έλεος με τα ΜακΓκάφιν). Επίσης πολιτικά προτιμώ ένα αντιτραμπικό μήνυμα (σε χαλαρά πλαίσια βέβαια, Ντίσνεϋ παραμένει), παρά την απόλυτη υποταγή στα ιντερνετικά τρολ με την εξαφάνιση του χαρακτήρα της Κέλι Τραν.

Γενικά με ξενέρωσε πάρα πολύ η τελευταία ταινία από την αποκάλυψη της πρώτης σκηνής. Είναι να γελάει κανείς με αυτό που έκαναν. Κατέληξε σε κάτι ανέμπνευστο, με όλα τα κουτάκια σαν OCD που καταλήγει να χαλάει και θρυλικά πράγματα από τις παλιές ταινίες (αλλά και ίσως το καλύτερο πράγμα από την προηγούμενη ταινία). Και μια προσπάθεια να ικανοποιήσει τους πάντες χωρίς να καταφέρνει να γίνει κάτι παραπάνω από χαλαρή συλλογή στιγμών και ατακών. Δεν βοήθησε και ο θάνατος της Κάρι Φίσερ.

Συμφωνώ με όλα όσα έγραψε ο Γιόντα στο πρώτο σπόιλερ. Όλα όμως, με κάλυψε πλήρως. (Επίσης νισάφι με τον χοντρό που έχει σε κάθε ταινία ο JJ). Ο ρόλος του Φιν σε όλη την τριλογία ποιος ήταν, πραγματικά όμως;

Υπάρχει recency bias αλλά λογικά είναι η χειρότερη και των 9 ταινιών. Αν δεν ήταν ο Rian Johnson στην καινούρια τριλογία που θα βγει δεν θα με έτρωγε να το δω κατευθείαν ας πούμε.
Δεν θα συμφωνήσω ότι είχε καλή χρήση Luke. Αντίθετα, θα διαφωνήσω κάθετα. Ένας Luke παραιτημένος, που δεν κάνει τίποτα και που σχεδόν έχει μετανιώσει για όλα όσα έχει κάνει στην ζωή του? Ήθελαν να κάνουν τον Luke περίπου όπως τον Yoda στο TESB (με την διαφορά ότι εδώ ο Luke ΟΥΤΕ ΚΑΝ εκπαιδεύει), όμως ο Luke είναι ένας χαρακτήρας όχι πρωτοεμφανιζόμενος. Δεν μπορείς να το κάνεις αυτό. Ο Luke να μην συγκλονίζεται από τον θάνατο του Han? Να κινδυνεύει η Leia και να μην φεύγει την ίδια στιγμή από το κωλονήσι? Ο ίδιος Luke που στο TESB παρατάει τα πάντα, αγνοώντας τις συμβουλές του Yoda, για να σώσει τους φίλους του και τελικά να αποτύχει? Όχι, όχι, ήταν μεγάλο φάουλ του Rian Johnson εδώ, η καταστροφή του χαρακτήρα του Luke για να πεί κάτι που κανείς δεν κατάλαβε τελικά τί ήταν. Αυτό ήταν το βασικό πρόβλημα των φανς που δεν περίμεναν 40 χρόνια για αυτό. Είναι κάτι ανάλογο με το Dark Fate που διαφήμιζαν την επιστροφή του Furlong, στην ταινια Furlong δεν υπήρχε και απορούσαν γιατί πήγε άπατη η ταινία. Δεν θα προσποιηθώ ότι στους φανς των Star Wars δεν υπάρχουν ρατσιστές, σεξιστές, αλίμονο, δεν θεωρώ όμως σωστό σε κάθε πρόβλημα της ταινίας να λέμε ότι φταίνε οι fans. Και ο Lucas και ο Mark Hammil, όλοι όσοι είχαν ένα συναισθηματικό δέσιμο με τον χαρακτήρα διαφώνησαν με το πως απεικονίστηκε ο Luke στην ταινία.
Και μπορώ να συνεχίσω, δηλαδή έκαναν τον Chewbacca κατοικίδιο, που ακολουθεί παντού πιστά την Ρέι. Είναι χαρακτήρας όμως, με ευφυΐα, είναι δυνατόν να συμφωνεί με την Rey που την γνώρισε πριν λίγες ώρες και να πηγαίνουν να "σώσουν" τον Kylo που μόλις έχει σκοτώσει τον Han fuckin Solo, που όλοι ξέρουμε ποια είναι η σχέση των δύο χαρακτήρων? Φάουλ μεγάλο. Πραγματικά δεν είχαν κανένα νόημα οι επιλογές που έκαναν, εδώ έβαλαν τον Ντελ Τόρο για νέο Λάντο.
Ήταν απαράδεκτο αυτό που έκαναν με την Κέλι Τραν, ήταν εντελώς αταίριαστο το romance με τον Φιν (που δεν είχε κανένα απολύτως λόγο ύπαρξης στην τριλογία) αλλά δεν είναι δυνατόν να στήνεις μισή ταινία πάνω της και στο επόμενο να παίζει 40 δευτερόλεπτα. Μπορείς απλά να διαλύσεις αυτό το απαράδεκτο romance που από μόνο του χάλασε το μισό TLJ.

laugh wrote: Tue Jan 07, 2020 5:26 pm Eίναι καιρός να πάει ο JJ να κάνει καμιά καλή πρώτη σεζόν τηλεόρασης και να δούμε το arch του Rian Johnson.


Tο episode one είναι δύσκολο να ξεπεραστεί σαν χειρότερη star wars movie, αλλά η φετινή ταινία παίρνει θέση κάπου μαζί με τα prequels και το solo για μένα. Καθαρά υποκειμενικά η κορυφαία ταινία της νεότερη εποχής είναι το Rogue One και δείχνει το potential του σύμπαντος για καλές stand alone ταινίες, πέρα της οικογένειας skywalker.
Δεν βλέπω να κάνει την τριλογία ο Johnson. Γενικότερα θα αργήσει η επόμενη τριλογία μετά την τρομερή εμπορική αποτυχία των 2 τελευταίων. Χειρότερη Star Wars movie είναι το episode 2.
tiziano wrote: Wed Jan 08, 2020 12:56 pm
Spoiler: show
Είναι απλά αστείο και ιερόσυλο οτιδήποτε είχε να κάνει με τον Έμπερορ σε αυτή την ταινία. Για να μην πω το ότι ήταν εγγονή του η Ρέι είναι από τα πιο γελοία πράγματα στις τρεις τριλογίες. Δηλαδή γιατί να μην ισχύει του δεύτερου επεισοδίου η εξήγηση. Τι να πω. Έπρεπε εκεί να το λυσσάξει, αλλοιώνοντας ακόμα και την τελική ιστορία του χαρακτήρα του Βέιντερ.
Spoiler: show
Κάποιος θα μπορούσε να πεί ότι ξέμειναν από κακό λόγω της προηγούμενης ταινίας. Τί να έκαναν? Δεν γίνεται η 3η ταινία να μην έχει κακό, αναμενόμενο ήταν ότι θα έβαζαν τον Darth Sidious (που είναι και σύμφωνο με το saga που έγραψε ο Lucas) και αναμενόμενο ήταν ότι η επιλογή θα πάτωνε. Αλλά δεν μπορούσαν να κάνουν αλλιώς. Συμφωνώ ότι η Ρέι ως εγγονή ήταν γελοίο και τραγικό όπως έχω ήδη γράψει.
tiziano wrote: Wed Jan 08, 2020 12:56 pm Εννοείς την Princess Leia που ούρλιαζαν τα τοξικά fanboys ότι δεν έπρεπε να έχει Force? Εγώ μίλησα μόνο για την Ρόουζ btw. Και εδώ ονλάιν ήμασταν όλοι, είδαμε τι έγινε, τι επίθεση δέχτηκε η γυναίκα για έναν απλό δεύτερο ρόλο. Και έβαλαν την ουρά στα σκέλια στη φετινή ταινία και της έδωσαν το 1/10 των ατακών του Τσάρλι από το Λοστ. ΟΚ. Μιλάμε έβλεπες την ταινία και γέλαγες. Πιστεύεις ότι αυτή η "εξέλιξη" ήταν φυσική για τον χαρακτήρα; "Δεν ήταν της προκοπής" δηλαδή.
Από την στιγμή που η Leia δεν είναι Jedi, δεν θα έπρεπε να έχει Force. Ούτε ο Kylo. Εγώ δεν συμφωνώ με την επιλογή ότι η Leia δεν είναι Jedi (και μάλιστα πολλή ισχυρή Jedi), αλλά η Disney μας το είπε από την πρώτη ταινία. Εμένα η άποψή μου είναι ότι ok να υπάρχει καλλιτεχνική ελευθερία, αλλά δεν μπορείς να κάνεις όλους τους βασικούς χαρακτήρες που πεθαίνουν ένα με τη Δύναμη στο ξεκάρφωτο επειδή έτσι βολεύει. Πρέπει να υπάρχει ένας σεβασμός στο έργο. Νευριάζω πάρα πολύ με την τάση που είχαν να μην χρησιμοποιούν λέξεις όπως Jedi, Sith κτλ λες και μόνο οι λέξεις θα δείξουν ότι κάνεις κάτι διαφορετικό. Δηλαδή πήραν όλα τα βασικά plots της original τριλογίας (ναί ναί, ακόμα και ο Rian Johnson) και τα έκαναν remake και ήθελαν να το παίξουν πρωτοπόροι γαμώντας τον μύθο από πίσω τους.
Last edited by KosKarVen on Thu Jan 09, 2020 8:51 pm, edited 1 time in total.
Oh, I know that guy, he's a nihilist.
User avatar
PanosBonJovi
National Manager
National Manager
Posts: 9926
Joined: Wed Sep 05, 2012 11:12 am
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, Veria
Status: Talk about a dream, try to make it real
Location: Gamma Ethniki
Has thanked: 42 times
Been thanked: 11 times

λάθος τοπικ 😂
User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2892
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

tiziano wrote:Ποιος είπε για πλειοψηφία;
Εγώ. Σε όλα μου τα ποστ, συμπεριλαμβανομένου του κομματιού που έκανες quote όταν απάντησες για αισιοδοξία :P
tiziano wrote: Εσύ βλέπεις μία ευθεία εμπορική σχέση: ότι δεν τους άρεσε ο χαρακτήρας (γιατί ακριβώς όμως;), δεν θα πούλαγε (βιντεο)παιχνίδια, άρα τον πέταξαν (αλλά ο χοντρός και ο Τσάρλι θα πουλήσουν).
Έχω εξηγήσει σε προηγούμενο ποστ γιατί ο χαρακτήρας αυτός δεν άρεσε, όπως και ότι ο Τσάρλι (εγώ τον θυμάμαι σαν Merry στο LOTR) δεν έχει κανένα λόγο ύπαρξης (τον χοντρό ούτε καν τον θυμάμαι).
Από κει και πέρα, νομίζω τα λες ανάποδα. Το δικό μου argument είναι ότι υπήρχαν και valid (και σημαντικότεροι) λόγοι που εξαφάνισαν την Rose στη τελευταία ταινία πέρα από την "απόλυτη υποταγή στα ιντερνετικά τρολ" που είχες γράψει στο αρχικό σου ποστ, όπως το ότι η πλειοψηφία του κόσμου αδιαφορούσε.
KosKarVen wrote:
Spoiler: show
Κάποιος θα μπορούσε να πεί ότι ξέμειναν από κακό λόγω της προηγούμενης ταινίας. Τί να έκαναν? Δεν γίνεται η 3η ταινία να μην έχει κακό, αναμενόμενο ήταν ότι θα έβαζαν τον Darth Sidious (που είναι και σύμφωνο με το saga που έγραψε ο Lucas) και αναμενόμενο ήταν ότι η επιλογή θα πάτωνε. Αλλά δεν μπορούσαν να κάνουν αλλιώς. Συμφωνώ ότι η Ρέι ως εγγονή ήταν γελοίο και τραγικό όπως έχω ήδη γράψει.
Spoiler: show
Ας μετέτρεπαν τον Kylo στον κακό της ταινίας, κάτι το οποίο για εμένα θα είχε και μεγαλύτερο ενδιαφέρον σε σχέση με τα καραγκιοζιλίκια της τελευταίας ταινίας. Αλλιώς αν έπρεπε να γυρίσουν οπωσδήποτε τον Sidious, ας πρόσθεταν 10-20 λεπτά να δείξουν τι ακριβώς έγινε και επέζησε/επέστρεψε.
KosKarVen wrote: Από την στιγμή που η Leia δεν είναι Jedi, δεν θα έπρεπε να έχει Force. Ούτε ο Kylo. Εγώ δεν συμφωνώ με την επιλογή ότι η Leia δεν είναι Jedi (και μάλιστα πολλή ισχυρή Jedi), αλλά η Disney μας το είπε από την πρώτη ταινία. Εμένα η άποψή μου είναι ότι ok να υπάρχει καλλιτεχνική ελευθερία, αλλά δεν μπορείς να κάνεις όλους τους βασικούς χαρακτήρες που πεθαίνουν ένα με τη Δύναμη στο ξεκάρφωτο επειδή έτσι βολεύει. Πρέπει να υπάρχει ένας σεβασμός στο έργο. Νευριάζω πάρα πολύ με την τάση που είχαν να μην χρησιμοποιούν λέξεις όπως Jedi, Sith κτλ λες και μόνο οι λέξεις θα δείξουν ότι κάνεις κάτι διαφορετικό. Δηλαδή πήραν όλα τα βασικά plots της original τριλογίας (ναί ναί, ακόμα και ο Rian Johnson) και τα έκαναν remake και ήθελαν να το παίξουν πρωτοπόροι γαμώντας τον μύθο από πίσω τους.
Το να έχει force powers η Leia δεν με χαλάει προσωπικά ακόμα και στο context των ταινιών.
Spoiler: show
Παρότι τεμπέλικη, δέχομαι την εξήγηση που έδειξε το TROS ότι εκπαιδεύτηκε και για κάποιο (imho γελοίο και out of character) λόγο δεν την ολοκλήρωσε.
Σε όλα τα υπόλοιπα που λες συμφωνώ 100%.
User avatar
laugh
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3611
Joined: Sun Nov 06, 2005 3:41 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

Η σκηνή με το παιδάκι στο τέλος της δεύτερης ταινίας, δίνει γροθιά στον νεποτισμό Skywalker και Palpatine σχετικά με τη force και την δίνει πίσω στον λάο. Οπότε δεν χρειάζεται να είσαι Jedi για να έχει force powers/sensitivity.

Τόσες σελίδες ανάλυση, για κίνητρα χαρακτήρων, σεβασμό στην ιστορία κλπ. για έναν κόσμο που ο δημιουργός του τον έφτιαχνε στο πόδι του στυλ: Ε παιδιά, θυμάστε αυτούς που φιλιόντουσαν στην πρώτη ταινία? Ε τελικά είναι αδέρφια. Α ναι και ο πατέρα τους είναι εκείνος ο κακός με τη μάσκα. Ο οποίος ξέχασα να σας πω αλλά έχει πέσει θύμα παιδαραστίας από μια Βασίλισσα. Α ναι! κι εκείνο το force που είναι παντού γύρω μας, τελικά είναι κάτι midiclorians που άμα έχει πολλά γίνεσαι σούπερ δυνατός κλπ κλπ κλπ...

Πρέπει να αποδεχτούμε ότι το Star Wars είναι ένας συναρπαστικός sci fi κόσμος και σημαντικό για την pop κουλτούρα και τα νιάτα μας αλλά ποτέ δεν υπήρξε πολύ σοβαρό σε θέματα μυθολογίας, χτισίματος χαρακτήρων κλπ. Χαλαρώστε κι απολαύστε τη βόλτα, ειδικά τώρα που ξεκουμπήστηκε ο δίδυμος αδερφός του Michael Bay που νομίζει ότι ειναι ο Spielberg.
tiziano
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 16314
Joined: Tue May 15, 2007 11:57 pm
Status: I'm Pickle Rick // IMHO Mute him
Location: Ocean Beach
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

johndoe wrote: Fri Jan 10, 2020 5:52 am
tiziano wrote:Ποιος είπε για πλειοψηφία;
Εγώ. Σε όλα μου τα ποστ, συμπεριλαμβανομένου του κομματιού που έκανες quote όταν απάντησες για αισιοδοξία :P
Ε αυτό σου λέω, ότι εσύ λες για πλειοψηφία, εγώ από το αρχικό ποστ δεν είπα πλειοψηφία, είπα ότι υποχώρησαν στα τρολ
Το δικό μου argument είναι ότι υπήρχαν και valid (και σημαντικότεροι) λόγοι που εξαφάνισαν την Rose στη τελευταία ταινία πέρα από την "απόλυτη υποταγή στα ιντερνετικά τρολ" που είχες γράψει στο αρχικό σου ποστ, όπως το ότι η πλειοψηφία του κόσμου αδιαφορούσε.
Όπως έγραψε και ο Κος, καλώς ή κακώς υπήρχε μεγάλη εμπλοκή της Ρόουζ στη δεύτερη ταινία, ειδικά όσον αφορά τον Φιν, δεν γίνεται να εξαφανιστεί έτσι στην επόμενη χωρίς εξήγηση. Στην τελική βάλτη να πεθάνει ηρωικά στην αρχή αν δεν τη θες ως χαρακτήρα, αυτό που έκαναν τελικά δεν ήταν μεσοβέζικη λύση, αλλά απλά γελοίο.

Η χρήση του Λουκ σε σχέση με τον ορίτζιναλ θρύλο ναι, δεν συμβάδιζε. Δεν είχα απαιτήσεις ότι θα κάνουν κάτι καλύτερο. Στη χειρότερη θα τον εμφάνιζαν ως Σούπερμαν μη σου πω. Αλλά ίσως και να ενθουσιάστηκα που τον είδα επιτέλους ενεργό, ίσως να μου άρεσε που επιτέλους υπήρχε μία διαφορετική τροπή (συμφωνώ ότι ήταν κάκιστο που στην 1η αλλά και στην 3η ταινία απλά ξεπατίκωσαν κάποια μεγάλα πράγματα από την ορίτζιναλ). Νισάφι πια.
Ομοίως, σίγουρα θα πάτωνε ο Νταρθ Σίντιους αλλά θα μπορούσε να εξερευνηθεί, προτιμώ τα πάντα μετά από αυτό που είδα (και με την τραγική εξήγηση κυρίως). Γενικά πολύ μπακαλίστικα πράγματα. Για τον ίδιο λόγο δεν με πείραζε ό,τι και να έκαναν με τη Λέια (ήταν αναίρεση και υπερβολή πχ η εκπαίδευση/εγκατάλειψη εκπαίδευσης αλλά και πάλι τουλάχιστον δοκιμάζουν κάτι με τον χαρακτήρα). Let the past die κλπ κλπ. (Με ξένισε βέβαια το one with the force ενός συγκεκριμένου χαρακτήρα όπως αναφέρθηκε, τραγικό επίσης και ανακόλουθο).

tl;dr σκατά όλα γενικά, πάω να δω αν αξίζει το Μανταλόριαν
ΑΡΑΖΩ, Ἄρα ζῶ
Image
User avatar
KosKarVen
National Manager
National Manager
Posts: 9761
Joined: Sun Mar 20, 2005 4:40 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

laugh wrote: Fri Jan 10, 2020 10:09 am Η σκηνή με το παιδάκι στο τέλος της δεύτερης ταινίας, δίνει γροθιά στον νεποτισμό Skywalker και Palpatine σχετικά με τη force και την δίνει πίσω στον λάο. Οπότε δεν χρειάζεται να είσαι Jedi για να έχει force powers/sensitivity.
Μάλλον γροθιά στο μέλλον της σειράς. Το Force όπως και να το κάνουμε είναι η μαγεία, ο μύθος των star wars -πράγμα που έλειπε από αυτή την τριλογία. Ο καθένας μπορεί να έχει sensitivity αλλά χρειάζεσαι χρόνια εκπαίδευσης από Jedi Master για να αποκτήσεις υπερφυσικές δυνάμεις.
πχ Ο Luke για να σηκώσει το fighter χρειάστηκε μήνες εκπαίδευσης από τον Yoda.
Αν το οποιοδήποτε παιδάκι μπορεί να κάνει οτιδήποτε υπερφυσικό επειδή έτσι (πχ επειδή το τσίμπησε μία αράχνη) ε αυτό είναι marvel ρε φίλε, δεν το καταλαβαίνεις? Δεν έχει κάποια διαφορά από το Guardians of the Galaxy. Περίμενε να δείς τώρα χωρίς Jedi, πόσο θα πατώσει η επόμενη τριλογία (ΟΤΑΝ και ΑΝ γίνει).
laugh wrote: Fri Jan 10, 2020 10:09 am Τόσες σελίδες ανάλυση, για κίνητρα χαρακτήρων, σεβασμό στην ιστορία κλπ. για έναν κόσμο που ο δημιουργός του τον έφτιαχνε στο πόδι του στυλ: Ε παιδιά, θυμάστε αυτούς που φιλιόντουσαν στην πρώτη ταινία? Ε τελικά είναι αδέρφια. Α ναι και ο πατέρα τους είναι εκείνος ο κακός με τη μάσκα. Ο οποίος ξέχασα να σας πω αλλά έχει πέσει θύμα παιδαραστίας από μια Βασίλισσα. Α ναι! κι εκείνο το force που είναι παντού γύρω μας, τελικά είναι κάτι midiclorians που άμα έχει πολλά γίνεσαι σούπερ δυνατός κλπ κλπ κλπ...

Πρέπει να αποδεχτούμε ότι το Star Wars είναι ένας συναρπαστικός sci fi κόσμος και σημαντικό για την pop κουλτούρα και τα νιάτα μας αλλά ποτέ δεν υπήρξε πολύ σοβαρό σε θέματα μυθολογίας, χτισίματος χαρακτήρων κλπ. Χαλαρώστε κι απολαύστε τη βόλτα, ειδικά τώρα που ξεκουμπήστηκε ο δίδυμος αδερφός του Michael Bay που νομίζει ότι ειναι ο Spielberg.
Τίποτα από αυτά που λες δεν ισχύει. Καταρχάς είναι fantasy κόσμος, όχι sci fi, και δεύτερον αν ο δημιουργός του το έφτιαχνε στο πόδι και δεν είναι σοβαρό σε θέματα μυθολογίας, πώς είναι συναρπαστικός ο κόσμος? Does not compute.
Καλά, ότι δεν είναι σοβαρό σε θέματα χτισίματος χαρακτήρων, όταν έχει τους πιο εικονικούς χαρακτήρες στην ιστορία του κινηματογράφου, το αφήνω ασχολίαστο λέμε.
Oh, I know that guy, he's a nihilist.
User avatar
Agent Of Chaos
National Manager
National Manager
Posts: 9128
Joined: Sat Oct 13, 2012 10:28 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Spoiler: show
Image
btw έχουμε και την πρώτη φώτο του Jared leto ως βρυκόλακας morbius στην ομώνυμη ταινία spin-off του spiderman. αποσο ξέρουμε δεν είναι part του mcu αλλά λογικά είναι στο ίδιο σύμπαν με venom. καλοκαίρι βγαίνει η ταινία άρα λογικά στα κοντά θα έχουμε trailer να πάρουμε μια πρώτη γεύση!!
Spoiler: show
Image
User avatar
Agent Of Chaos
National Manager
National Manager
Posts: 9128
Joined: Sat Oct 13, 2012 10:28 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

https://youtu.be/9eQBl3_6FKA

φρέσκο φρέσκο!! αφίσα spiderman και στο τέλος βλέπουμε και τον Michael keaton ο οποίος έπαιξε τον vulture στο spiderman homecoming. δυνατό φαίνεται από το trailer, περιμένω κάτι αντίστοιχο με venom!! Image

fun fact:ο επιστήμονας που γίνεται βαμπίρ έχει ελληνική καταγωγή γι αυτό και το Αγία Σοφία στην ταμπέλα της εκκλησίας στην αρχή.
Spoiler: show
Image
tiziano
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 16314
Joined: Tue May 15, 2007 11:57 pm
Status: I'm Pickle Rick // IMHO Mute him
Location: Ocean Beach
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Φοβερό τεχνικό επίτευγμα το 1917, ό,τι πρέπει για σινεμά.

Sent from my VOG-L09 using Tapatalk

ΑΡΑΖΩ, Ἄρα ζῶ
Image
User avatar
Arkas16
Asst Researcher Ηρακλή
Asst Researcher Ηρακλή
Posts: 8512
Joined: Sat Jun 27, 2009 4:09 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Πέρα από το cinematography και το production design δεν μπορώ να το χαρακτηρίσω ως φοβερό τεχνικό επίτευγμα.
Τώρα για το gimmick με το one take, τα cut του ήταν τόσο φανερά όσο το Rope του Hitchcock το 50.
Επίσης ο βασικός ηθοποιός ήταν στην καλύτερη μέτριος και η ιστορία κάτι αρκετά κοινότυπο.
Post Reply

Return to “TV - Κινηματογράφος”