Cinema

Συζητήσεις σχετικά με σειρές, ταινίες κτλ.
Forum rules
ΟΔΗΓΙΕΣ TV - Κινηματογράφος



1) Όλα τα spoiler θα μπαίνουν σε spoiler tag ,με σημείωση του επεισοδίου/ταινίας, ή(και) του προσώπου που αναφέρετε στο spoiler

2) Οποιοδήποτε προμο-φώτο-βίντεο και αυτό σε spoiler tag με σημείωση για πιο επεισόδιο είναι. Η συζήτηση για το προμο θα γίνεται και αυτή σε spoiler tag.   Καλό είναι να αποφεύγονται τα προμο    

3) Οι συζητήσεις για μέχρι και για την προηγούμενη απο την τρέχουσα season μπορούν να γίνονται χωρίς spoiler

4) Μην ρωτάτε από που θα κατεβάσετε ταινίες κ επεισόδια σειρών,όπως και για τους υποτίτλους αυτών
Post Reply
tiziano
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 16314
Joined: Tue May 15, 2007 11:57 pm
Status: I'm Pickle Rick // IMHO Mute him
Location: Ocean Beach
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Πρέπει να έχεις δει και το προηγούμενο (VII).
ΑΡΑΖΩ, Ἄρα ζῶ
Image
master yoda
Off Topic Moderator
Off Topic Moderator
Posts: 14794
Joined: Thu Feb 15, 2007 3:05 am
Αγαπημένη Ομάδα: Ηρακλης
Status: +2513 posts
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

να τα δεις ολα :D
και σιγουρα πρεπει να δεις το 7 για να δεις το 8
ειναι καλες ταινιες αλλα αμα δεν σε ενδιαφερει ο κοσμος δεν χανεις και τιποτα να μην τις δεις
------
πηγα χτες το ειδα, πολυ ομορφο
το κακο με το SW ειναι οτι παρα μα παρα πολυς κοσμο φτιαχνει σεναρια και τα υποστηριζει με αποτελεσμα οταν αυτα δεν καταληγουν οπως ηθελε να μην του αρεσει η ταινια

εγω επειδη δεν εχω τετοια θεματα περασα πολυ ομορφα χτες

2-3 αρνητικα
Spoiler: show
Σταματα ρε πο να τους λες τι να κανουν λες και εισαι κομαντερ, πας στον πιλοτο και του λες φουλ τις μηχανες; σοβαρα; ελεοζ
Η σπεις λεϊα ηταν στην καλυτερη awkard σκηνικο, οκ force κτλπ, αλλα ας χαλαρωσουμε λιγο
ολο το σκηνικο με το ντελτορο, δεν ηταν οτι δεν μου αρεσει ο πλανητης ή οι χαρακτηρες αλλα ηταν σαν ενα μινι στορυ που σε εβγαζε απο το main, δεν προσφερε σημαντικα πραγματα στην πλοκη περα απο την τελευταια σκηνη, θα μπορουσε να γινει καλυτερα
δεν αντεχω την μυτη της βοηθου των ναυαρχων, επιανε την μιση vmax οθονη η μυτη της, με εβγαζε εκτος μουντ ταινιας
Spoiler: show
-I thought our story was epic, you know?
You and me.
-Epic how?
-Spanning years and continents,
bloodshed... epic.
-Come on.
Ruined lives,bloodshed?
You really think a relationship
should be that hard?
-No one writes songs
about the ones that come easy.
Spoiler: show
Πέρασα όλη μου τι ζωή
θέλοντας κάτι...
και έβαλα τα δυνατά μου
να μην το βρω.
Ποτέ...
ακόμη πηγαίνοντας κοντά σε μέρη
που ίσως ήταν
User avatar
fmaras
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3313
Joined: Thu Jul 07, 2011 4:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: OSFP, Arsenal
Status: 1-4-8, 3 to the 3 to the 6 to the 9!
Location: Αλεξανδρουπολη
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Φοβερό! Λίγο καλυτερο από tfa κατά τη γνώμη μου..
User avatar
diant
Football Legend
Football Legend
Posts: 11291
Joined: Mon Nov 22, 2004 1:11 pm
Status: vitam impendere vero
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγώ το είδα και ώς μη φαν μου φάνηκε λίγο βαρετό.
Πολύ ωραίες οι σκηνές την Ρέι με τον Κάιλο Ρεν και νομίζω ότι ο Σκάιγουόκερ έκανε την ερμηνεία της καριέρας του.
Ωραία ταινία γενικά αλλά θα μπορούσαν να αφαιρέσουν τις σκηνές με τον Φινν(?) στο πλανήτη καζίνο. Νομίζω αυτό ήταν που την έκανε λίγο βαρετή εντέλει.
★ When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies, but the pack survives ★
User avatar
Agent Of Chaos
National Manager
National Manager
Posts: 9107
Joined: Sat Oct 13, 2012 10:28 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

star wars spoiler
Spoiler: show
μου άρεσε κι εμένα αρκετά. καλύτερο από το προηγούμενο. λίγο ο καιλο ρεν με μπέρδεψε πάντως. αντιπαθεί την αντίσταση, αντιπαθεί και τον σνοουκ/first order. θες να τους καταστρέψεις και τους δύο αλλά στην τελική γίνεσαι ένας σνοουκ κι εσύ. δείχνουν έναν χαρακτήρα που θέλει να απαλλαγεί από το παρελθόν του που τον βασανίζει αλλά εν τέλει απλά παίρνει την θέση του αφεντικού. άποψη μου ότι κάπου το έχασαν εκεί.
Spoiler: show
Image
User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2886
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

My 2 cents ως μεγάλος Star Wars fan:
Είμαι ακόμα μπερδεμένος και σίγουρα θα πάω να την ξαναδώ την ταινία μόλις γυρίσω ΝΥ.
Στα θετικά σίγουρα το character development του Kylo Ren. Αν στο προηγούμενο ο βασικός χαρακτήρας ήταν η Rey, σε αυτό ξεκάθαρα ήταν ο Kylo. Από κλαψιάρης βουτυρομπεμπές έγινε kick-ass κακός.
Ωραία σκηνοθεσία
Spoiler: show
ειδικά η φάση που η Amilyn Holdo διεμβολίζει το αντίπαλο σκάφος και η πρόσκρουση γίνεται στην σιωπή, μέγιστη καύλα και κατέληξε σε χειροκροτήματα στην αίθουσα Πολύ ωραιά επίσης η φάση όταν πεθαίνει ο Luke με την δύση 2 ήλιων, σαν κλείσιμο του κύκλου από το A new hope.
Εξαιρετικές ερμηνίες από όλους και ειδικά από Mark Hamil (Luke) και Adam Driver (Kylo Ren).

Στα αρνητικά:
O Luke στο 1ο μισό της ταινίας.
Spoiler: show
Κλάψα, μιζέρια, παραίτηση. Σαν ΑΕΚτζής την χρονιά που πέσαμε ένα πράγμα. Δεν είναι Luke αυτό. Δεν είναι Jedi αυτό.
Πάρα πολλά side stories που δεν προσέφεραν και πολλά. Εντάξει δεν λέω να έχεις ένα story την κάθε στιγμή αλλά αυτό παράγινε.
Πολλοί χαρακτήρες πεθαίνουν χωρίς καθόλου development οπότε πρακτικά χεστήκαμε κιολας γι'αυτούς.
Spoiler: show
Supreme Leader Snoke, Captain Phasma, Amilyn Holdo. Ουσιαστικά όλοι αυτοί απλά υπήρξαν αλλά δεν ξέρουμε ποιοι ήταν. Αναλώσιμοι σαν κλώνοι κατέληξαν.
Υπερβολικά πολλά αστεία (αν και αρκετά πιο επιτυχημένα από το TFA).
Spoiler: show
Δεν υπήρχε καμία σωστή εξήγηση για τον θάνατο του Luke.
master yoda
Off Topic Moderator
Off Topic Moderator
Posts: 14794
Joined: Thu Feb 15, 2007 3:05 am
Αγαπημένη Ομάδα: Ηρακλης
Status: +2513 posts
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

για τα αρνητικα
Spoiler: show
1- Ηταν disconect απο την force, και εμενε μονος σε ενα μοναστηρι/νησι με κατι μοναχες τα μπρογκ και τις αγελλαδες , με ολο το βαρος της δημιουργιας του Kylo και την σφαγη των μικρων Jedi, θα μπορουσε να ηταν και χειροτερα

2- Ξεραμε στην OT, ποιος ηταν ο Palpatine, ποιος ηταν ο Obi-Wan, Ποιος ηταν ο Tarkin?
O boba fett στο Empires παιζει 6,5 λεπτα και δεν λεει 30 λεξεις συνολο και στο retutn πεθαινει στο πρωτο ακτ αν θυμαμαι καλα
o darth maul παιζει 15 λεπτα στο Phantom και ειναι τοσο αγαπητος που τον επανεφεραν στην ζωη για τα animation series
το καλο και το κακο στην disney εποχη ειναι οτι αρκετοι χαρακτηρες εχουν δικα τους βιβλια Καλο γιατι μπορεις να μαθεις την ιστορια τους αν βγει βιβλιο
Κακο γιατι περιμενεις να εχουν περισσοτερη ωρα στην ταινια ενω αυτο δεν ειναι παντα απαραιτητο αν και θα ηταν ωραιο

3- εγινε ενα με την δυναμη, οπως ο yoda και ο obi. Λογικα η εμφανιση του μισο γαλαξια μακρια τον αποδυναμωσε αρκετα,εξαλλου ειχε χρονια να χρησιμοποιησει την δυναμη.
κάλλιστα θα μπορει να επιστρεψει σαν "φαντασμα"
Spoiler: show
-I thought our story was epic, you know?
You and me.
-Epic how?
-Spanning years and continents,
bloodshed... epic.
-Come on.
Ruined lives,bloodshed?
You really think a relationship
should be that hard?
-No one writes songs
about the ones that come easy.
Spoiler: show
Πέρασα όλη μου τι ζωή
θέλοντας κάτι...
και έβαλα τα δυνατά μου
να μην το βρω.
Ποτέ...
ακόμη πηγαίνοντας κοντά σε μέρη
που ίσως ήταν
User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2886
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Spoiler: show
1) Το γιατί τον έχουν έτσι το καταλαβαίνω. Απλά δεν συμφωνώ. Ειδικά από την στιγμή που είχε και την εμπειρία με τον Obi-Wan (κάτι με το οποίο παίζει και η ταινία μέσω του ολογράμματος της Leia από τον R2-D2), θεωρώ ότι είναι κακή εξέλιξη χαρακτήρα να κάνεις τον Luke να παραιτηθεί και να τρώμε μισή ταινία να κάνει νάζια και να γκρινιάζει.

2) Sure, υπάρχουν κι άλλοι χαρακτήρες που δεν είχαν development στο franchise. Από την άλλη, ο Palpatine στην OT παίζει τον ρόλο του evil mastermind επί 3 ταινίες. Δεν είχε ιδιαίτερη εξέλιξη γιατί είναι απλό σαν concept και ήταν ο πρώτος/μόνος σε αυτόν τον ρόλο. Όταν στο TFA εμφανίστηκε ο Snoke, περίμενα να δω τι διαφορά έχει με τον Palpatine (ή αν είναι το ίδιο πράγμα). Εν τέλει κατέληξα να μην ξέρω τίποτα για τον χαρακτήρα και να πιστεύω ότι ήταν ένας κακέκτυπο evil mastermind που είναι αδύναμος γιατί δεν καταλάβαινε τι γινόταν στο κεφάλι του Kylo.
Ο Obi-Wan έχει εξέλιξη στο A new hope και λειτουργεί και σαν intro στο force και τους Jedi.
Ο Tarkin είναι παρόμοια φάση με τον διοικητή τώρα. Υπάρχουν κυρίως για να φαίνεται ότι οι Sith/Knights of Ren έχουν μεγάλη δύναμη και μπορούν να εξουσιάσουν ακόμα και high-ranked non-force users.
Ο Boba Fett ισχύει ότι δεν έχει development στην ΟΤ και κυρίως εξελίχθηκε στα prequel και στο clone wars. Still, στην ΟΤ δεν είχε κάποια εξουσία/ιδιαίτερη δύναμη, ουσιαστικά παρουσιαζόταν σαν ένας συνδιασμός πληρωμένου δολοφόνου και πρωτοπαλίκαρου του Jabba. Δεν ξέρω αν για την Captain Phasma ήθελαν να κάνουν κάτι αντίστοιχο, αλλά επειδή είχε ξεχωριστή στολή που ήταν παρόμοια με τους stormtroopers, περίμενα (ίσως λανθασμένα) περισσότερα.
Ο darth maul έσωσε μια ολόκληρη ταινία οπότε λογικό είναι να ζητάει ο κόσμος περισσότερο :P
Overall, δέχομαι το point σου ότι και στην ΟΤ υπήρχαν χαρακτήρες με μικρό development. Προσωπικά όμως θεωρώ ότι τόσοι σκοτωμοί τόσων άγνωστων χαρακτήρων σε 1 ταινία είναι κάπως άγαρμπο.
Για βιβλία δεν έχω άποψη. Δεν έχω προλάβει να διαβάσω τίποτα (αν και θα ήθελα) οπότε ίσως αν το είχα κάνει να μην με ενοχλούσαν τόσο οι σκοτωμοί, who knows?

3) Agreed (όταν έγραψα ότι πέθανε εννοούσα ότι ενώθηκε με το force). Είναι όμως θεωρία, θα έπρεπε με κάποιο τρόπο να το εξηγεί η ταινία. Αλλιώς μπορεί να πω κι εγώ ότι δεν άντεξε την γκρίνια και την μιζέρια του 1ου μισού και αυτοκτόνησε :P (προφανώς δεν το πιστεύω αλλά you get my point).
pantias28
Banned
Banned
Posts: 14568
Joined: Sat Feb 16, 2008 7:22 pm
Football Manager της ομάδας: BvB
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Albiceleste, BvB
Status: Ζωάρα το δύο ενενήντα.
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έχει δει κανείς το Molly's game;
ρε ΕΙΔΑ ΛΑΙΒ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΓΕΩΡΓΕΑ ρε

SupeRAFleague (click me, luv me)

1,171
User avatar
alex-gate-7-1925
National Manager
National Manager
Posts: 8370
Joined: Tue Mar 01, 2011 2:53 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
facebook προφίλ: alex.zografidis
twitter: alex7zog
Status: Είναι δύσκολο να σπουδάζεις και να παίζεις FM. Ένα από τα δύο θα γίνει.
Location: Patra
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Χθες πήγα και το είδα Παντια... Πολύ ωραία ταινία, αξίζει να πας να την δεις κατά την γνώμη μου...

Sent from my OnePlus 5t
deathmule
Backup
Backup
Posts: 775
Joined: Mon Aug 04, 2008 11:21 pm
Location: Frankfurt
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

master yoda wrote:RIAN JOHNSON, WRITER-DIRECTOR OF STAR WARS: THE LAST JEDI, TO CREATE ALL-NEW STAR WARS TRILOGY
In shepherding this new trilogy, which is separate from the episodic Skywalker saga, Johnson will introduce new characters from a corner of the galaxy that Star Wars lore has never before explored.

δεν ξερω πως αισθανομαι

//νοιώθει μπερδεμενος σε εναν χαρακτηρα πολυ πολυ μακρια//
δηλαδηΣ; κατι που να χει να κανει με Old Republic(τι υπερπαιχνιδαρα το Knights of the Old Republic!!!!!!!);
Old Republic.
Παρακαλώ, στραγάλια είναι.
master yoda
Off Topic Moderator
Off Topic Moderator
Posts: 14794
Joined: Thu Feb 15, 2007 3:05 am
Αγαπημένη Ομάδα: Ηρακλης
Status: +2513 posts
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

αφου γραφει never before explored , δεν νομιζω
Spoiler: show
-I thought our story was epic, you know?
You and me.
-Epic how?
-Spanning years and continents,
bloodshed... epic.
-Come on.
Ruined lives,bloodshed?
You really think a relationship
should be that hard?
-No one writes songs
about the ones that come easy.
Spoiler: show
Πέρασα όλη μου τι ζωή
θέλοντας κάτι...
και έβαλα τα δυνατά μου
να μην το βρω.
Ποτέ...
ακόμη πηγαίνοντας κοντά σε μέρη
που ίσως ήταν
User avatar
tasosbin
National Manager
National Manager
Posts: 9253
Joined: Thu Oct 18, 2007 12:02 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, Liverpool F.C.
facebook προφίλ: tasosbin
Location: Κυπαρισσία
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times
Contact:

τίμιο το jumanji, ειδικά στη γενιά του playstation1 και πίσω θα αρέσει πιο πολύ.
:liverpool:
master yoda
Off Topic Moderator
Off Topic Moderator
Posts: 14794
Joined: Thu Feb 15, 2007 3:05 am
Αγαπημένη Ομάδα: Ηρακλης
Status: +2513 posts
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

GAME OF THRONES CREATORS DAVID BENIOFF AND D.B. WEISS TO WRITE AND PRODUCE A NEW SERIES OF STAR WARS FILMS
Spoiler: show
-I thought our story was epic, you know?
You and me.
-Epic how?
-Spanning years and continents,
bloodshed... epic.
-Come on.
Ruined lives,bloodshed?
You really think a relationship
should be that hard?
-No one writes songs
about the ones that come easy.
Spoiler: show
Πέρασα όλη μου τι ζωή
θέλοντας κάτι...
και έβαλα τα δυνατά μου
να μην το βρω.
Ποτέ...
ακόμη πηγαίνοντας κοντά σε μέρη
που ίσως ήταν
User avatar
KosKarVen
National Manager
National Manager
Posts: 9761
Joined: Sun Mar 20, 2005 4:40 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

χαχαχαχ έπος!
Oh, I know that guy, he's a nihilist.
Post Reply

Return to “TV - Κινηματογράφος”