Cinema

Συζητήσεις σχετικά με σειρές, ταινίες κτλ.
Forum rules
ΟΔΗΓΙΕΣ TV - Κινηματογράφος



1) Όλα τα spoiler θα μπαίνουν σε spoiler tag ,με σημείωση του επεισοδίου/ταινίας, ή(και) του προσώπου που αναφέρετε στο spoiler

2) Οποιοδήποτε προμο-φώτο-βίντεο και αυτό σε spoiler tag με σημείωση για πιο επεισόδιο είναι. Η συζήτηση για το προμο θα γίνεται και αυτή σε spoiler tag.   Καλό είναι να αποφεύγονται τα προμο    

3) Οι συζητήσεις για μέχρι και για την προηγούμενη απο την τρέχουσα season μπορούν να γίνονται χωρίς spoiler

4) Μην ρωτάτε από που θα κατεβάσετε ταινίες κ επεισόδια σειρών,όπως και για τους υποτίτλους αυτών
Post Reply
User avatar
bahraspower
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3814
Joined: Thu Mar 25, 2010 8:31 am
Αγαπημένη Ομάδα: ολυμπιακος
Location: πατρα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Arkas16 wrote:Λες και το Interstellar είναι καμιά ταινιάρα ξερωγω :D .
Λογικά 7αράκια είναι και τα δυο πάνε δες τα.
Ιερόσυλος.Θα γίνει classic αυτή η ταινία στο είδος της.
chelseafan wrote:Παρεπιμπτόντως για έσας το ποδόσφαιρο είναι περισσότερο θέαμα ή τακτική;;;
Tsakalaki wrote:Βλάση, για τον οπαδό, το ποδόσφαιρο είναι νίκη, για τον φίλαθλο νίκη και καλό θέαμα, και για τον παρατηρητή, θέαμα.
User avatar
Arkas16
Asst Researcher Ηρακλή
Asst Researcher Ηρακλή
Posts: 8514
Joined: Sat Jun 27, 2009 4:09 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Άμα την θυμούνται σε καναδυο χρόνια καλά θα'ναι :D
User avatar
diego1960
Assistant Researcher
Assistant Researcher
Posts: 26383
Joined: Wed Mar 07, 2007 8:55 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Εξαιρετική ταινία το Interstellar, πραγματικό αριστούργημα.
Spoiler: show
Lord_Marks wrote:Τείνεις να εξελιχθείς σε λατρεία με τους επιθετικούς προσδιορισμούς σου αποπάνε :D -doublekiss
sirkostas777 wrote:Ρε θα με υποχρεώσετε στο τέλος να σας μιλάω όπως ο diego1960 :D :-D
DjBasile wrote:πραγματικά είναι απόλαυση ο diego, όταν χάνει ο ολυμπιακός!! Μακάρι να συνεχιστεί αυτό και στο 2010 :P
User avatar
Arkas16
Asst Researcher Ηρακλή
Asst Researcher Ηρακλή
Posts: 8514
Joined: Sat Jun 27, 2009 4:09 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Σε τι πράγμα είναι αριστούργημα?
Γιατί εννοώ
User avatar
diego1960
Assistant Researcher
Assistant Researcher
Posts: 26383
Joined: Wed Mar 07, 2007 8:55 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Σε τι δεν είναι? Σαν πρωτότυπη ιδέα? Σα σενάριο? Σαν ερμηνείες? Σαν εφε? Σαν έρευνα που έχει γίνει (από ό,τι διάβασα φυσικά γιατί δεν γνωρίζω τον κλάδο) ωστε να στέκει το κομμάτι της φυσικής?
Spoiler: show
Lord_Marks wrote:Τείνεις να εξελιχθείς σε λατρεία με τους επιθετικούς προσδιορισμούς σου αποπάνε :D -doublekiss
sirkostas777 wrote:Ρε θα με υποχρεώσετε στο τέλος να σας μιλάω όπως ο diego1960 :D :-D
DjBasile wrote:πραγματικά είναι απόλαυση ο diego, όταν χάνει ο ολυμπιακός!! Μακάρι να συνεχιστεί αυτό και στο 2010 :P
User avatar
Agent Of Chaos
National Manager
National Manager
Posts: 9128
Joined: Sat Oct 13, 2012 10:28 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

soundtrack, σενάριο, ερμηνείες, εφέ, όλα υπερπαραγωγή!! αλλά δεν έχει ουσία να κάνουμε αυτή την συζήτηση για καμιά ταινία, υποκειμενεικα όλα αυτά.
Spoiler: show
Image
User avatar
Arkas16
Asst Researcher Ηρακλή
Asst Researcher Ηρακλή
Posts: 8514
Joined: Sat Jun 27, 2009 4:09 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Το να σου αρέσει μια ταινία είναι υποκειμενικό. Το να είναι αριστούργημα είναι αντικειμενικό.
Επειδή έχω δει το βιντεάκι που εξηγεί την <<επιστήμη>> πίσω από την ταινία, δεν είναι ακριβώς έτσι. Υποθετικά η τεχνόλογια μπορεί να υπάρξει για την κατασκευή (καλά για τα ρομπότ ούτε καν) κάποιων πραγμάτων της ταινίας αλλά τα περισσότερα που είδαμε στην ταινία ούτε καν τα αγγίζει :D .
Προτότυπο? :drinking: 2001, Sunshine Κλπ ουσιαστικά είναι παρόμοιες ταινίες. Ή μήπως αναφέρεσε στο πλοτ τουίστ η αγαπάει νικάει τα πάντα :-D .
Η ταινία αισθητικά είναι αριστούργημα και φυσικά το soundtrack είναι πολύ καλό, αλλά μιλάμε για ταινία 170 λεπτών το σενάριο της οποίας ήταν υπερβολικά μέτριο για τέτοια διάρκεια. Ας μην μιλήσω για το τέλος, το οποίο παίζει να είναι από τα πιο <<αμερικάνικα>> <<happy ends>> που έχω δει (και δεν πατάει καθόλου σε φυσική ή οτιδήποτε άλλο στα όρια λογικής επιστήμης).
Καλή ταινία να πας να την δεις μια φορά στον κινηματογράφο όπως και το gravity, αλλά αν έπρεπε να επιλέξεις να δεις ταινία για δεύτερη φορά οπουδήποτε αλλού, σίγουρα δεν θα'ταν στις πρώτες σου επιλογές.
User avatar
St3laR
Indispensible
Indispensible
Posts: 1793
Joined: Sat Apr 09, 2011 11:04 pm
Football Manager της ομάδας: Retired...
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos, Arsenal
Status: You can't buy class...
Location: Athens/Trikala
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Και μενα μ άρεσε παρα πολυ το ιντερστελλαρ παρόλο που δεν ειμαι φαν των sci-fi !!


Sent from my iPhone.
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62701
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Δε με ενδιαφέρει καθόλου η οπτική της "κριτικής" επιτροπής σε κάποιο διαγωνισμό με κάποια κριτήρια.

Η ταινία ιντερστελαρ θα συμφωνήσω με τους προηγούμενους ότι είναι από τις τοπ ταινίες που βγήκαν στο τέλος της περασμένης χρονιάς με 1 απίστευτο ηθοποιό και 1 ακόμα εξαιρετικό σε ρόλο επιστήμονα Β ρόλο.

Νομίζω είναι οβερ 8ρι χαλαρά. Επίσης διαφωνώ και νομιζω ειναι σημαντικο ότι είναι ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ και δεν υπάρχουν κριτήρια που μια ταινία θεωρείται αριστούργημα. Εγώ δεν έχω δει Δλδ γραπτό κάποιο νόμο/θεώρημα.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
thodoris kwstas
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 527
Joined: Fri Dec 14, 2012 4:23 pm
Football Manager της ομάδας: panathinaikos
facebook προφίλ: thodoris kwstas
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το interstellar είναι πολύ καλή ταινία αλλά κουράζει πολύ κατά την διάρκεια της.
Για μένα έχει από τους πιο κακογραμμένους villain.Επίσης κάτι που εγώ προσωπικά βρήκα πολύ ενοχλητικό είναι ο τρόπος που αντιμετωπίζεται ο γιος από τον πατέρα.
Don't hate the player hate the game.
User avatar
diego1960
Assistant Researcher
Assistant Researcher
Posts: 26383
Joined: Wed Mar 07, 2007 8:55 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Έχεις δίκιο στο κομάτι του γιού, και εμένα μου φάνηκε πρόχειρο αλλά ίσως δεν έβγαινε από άποψη χρόνου (χωρίς να θυσιάσει κάτι άλλο) να "επενδύσει" πιο πολύ σε αυτό το χαρακτήρα, εξάλλου θα άλλαζε και το σενάριο γιατί το driving force ήταν η αγάπη του πατέρα προς την κόρη κτλ.
Spoiler: show
Lord_Marks wrote:Τείνεις να εξελιχθείς σε λατρεία με τους επιθετικούς προσδιορισμούς σου αποπάνε :D -doublekiss
sirkostas777 wrote:Ρε θα με υποχρεώσετε στο τέλος να σας μιλάω όπως ο diego1960 :D :-D
DjBasile wrote:πραγματικά είναι απόλαυση ο diego, όταν χάνει ο ολυμπιακός!! Μακάρι να συνεχιστεί αυτό και στο 2010 :P
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Με το ιντερστελαρ δε κουράστηκα. Περίμενα να κουραστώ αλλα δεν.
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
dgn8
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6048
Joined: Sun Jun 20, 2010 5:06 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ - Real Madrid
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Στις καλύτερες ταινίες των τελευταίων χρόνων βάζω το Interstellar κι ας έχασε λίγο στο τέλος. Και φυσικά ούτε για πλάκα δε μπαίνει στην ίδια πρόταση με το άθλιο Gravity.

Στάλθηκε από το D2005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Proud member of "ΠΑΟΚ spammers worship Boloni 2011/2012" topic - Σελιδοcampeones 2011/2012
User avatar
Arkas16
Asst Researcher Ηρακλή
Asst Researcher Ηρακλή
Posts: 8514
Joined: Sat Jun 27, 2009 4:09 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Όντως είναι καλύτερο από το Gravity, απλώς το έγραψα μαζί εννοώντας ότι είναι ταινίες που τις είδα μια φορά κινηματαγράφο και δεν θα κάτσω να τις ξαναδώ για κανά 5 χρόνια γιατί δεν βλέπω τον λόγο.
User avatar
Arkas16
Asst Researcher Ηρακλή
Asst Researcher Ηρακλή
Posts: 8514
Joined: Sat Jun 27, 2009 4:09 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Είδα και εγω το Martian.
Σε σχέση με το interstellar είναι χειρότερο τεχνικά και ποιοτικά αλλά είναι πιο διασκεδαστικό.
Μην πάτε με το hype της ταινιαρας γιατί θα απογοητευτείτε. Είναι απλά καλή.
Post Reply

Return to “TV - Κινηματογράφος”