ΤV series κτλ... (Προσοχή, Spoilers Inside)

Συζητήσεις σχετικά με σειρές, ταινίες κτλ.
Forum rules
ΟΔΗΓΙΕΣ TV - Κινηματογράφος



1) Όλα τα spoiler θα μπαίνουν σε spoiler tag ,με σημείωση του επεισοδίου/ταινίας, ή(και) του προσώπου που αναφέρετε στο spoiler

2) Οποιοδήποτε προμο-φώτο-βίντεο και αυτό σε spoiler tag με σημείωση για πιο επεισόδιο είναι. Η συζήτηση για το προμο θα γίνεται και αυτή σε spoiler tag.   Καλό είναι να αποφεύγονται τα προμο    

3) Οι συζητήσεις για μέχρι και για την προηγούμενη απο την τρέχουσα season μπορούν να γίνονται χωρίς spoiler

4) Μην ρωτάτε από που θα κατεβάσετε ταινίες κ επεισόδια σειρών,όπως και για τους υποτίτλους αυτών
Post Reply
User avatar
scorpions
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3706
Joined: Wed Nov 03, 2004 2:28 pm
Football Manager της ομάδας: On Holidays
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος - Inter -R.Madrid
Location: Κρητη
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Εγω κ ο ζαφ πρεπει να ειμαστε οι μεγαλυτεροι lost fans πιστευω. Ολοι οι γνωστοι μου που το βλεπανε τοτε φανατικα, μετα το φιναλε κραζουν συνέχεια.

Σειραρα που αφησε εποχη. Τελος.
User avatar
karembeu-7
Football Legend
Football Legend
Posts: 14551
Joined: Wed Feb 11, 2009 5:25 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Το Suits είναι γαμάτο. Πολύ δυνατή η 4η σεζόν.
zidane72003 wrote:Τι εκανε το μπασκετ και εφταιγε να τραβηξει ολα αυτα τα παθη απο τον Παπαλουκα ειναι το θεμα.
dwra24 wrote:Δν νομίζω οτι πρέπει να σεβαστώ έναν αθλητή που διακινδυνεύει την υγεία του για να παίξει μια σειρά αγώνων ώστε να τον πουν χρήσιμο.
User avatar
Arkas16
Asst Researcher Ηρακλή
Asst Researcher Ηρακλή
Posts: 8504
Joined: Sat Jun 27, 2009 4:09 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Απλως η μεταφραση ειναι σαπια :D .
Suspension of disbelief δηλαδη δεχόμαστε να πιστέψουμε κάτι που γίνεται παρόλο που είναι πολύ αμφισβητούμενο.
Plot convenience γενικά όταν γινεται κάτι αρκετά τυχαίο που βοηθάει να εξελιχθεί η πλοκή. Όταν τράβαγε κάρτες ο Γιούγκιο και έλεγε πιστεύω στην καρδιά των καρτών και του τύχαινε η μόνη κάρτα που μπορούσε να του δόσει την νίκη π.χ
Κανονικά Plot convenience σε σειρές 13 επεισοδίων είναι ψιλοαπαράδεκτο, δεν είναι ταινία 2 ωρών να πεις εντάξει, αν προσπαθούσε να το κάνει πιο σοβαρά θα έβαζε 1 ώρα έξτρα στην ταινία. Βάζω σπόιλερ μερικά σημεία του 13ou επεισοδίου π.χ που στο Imdb έχει 9.4!!!!!!!
Spoiler: show
1. Ο Ματτ τυχαίνει να ακούσει τον αστυνομικό ότι ψάχνουνε τον αστυνομικού που θα έτρωγε τον φισκ.2. Αυτοί που φυλάνε αυτόν τον αστυνομικό είναι τελείως σάπιοι και οι αστυνόμοι τους τρώνε με την μια. Ο Ματ λες οκ τον σώζει χωρίς να δείξει πως ενώ είναι μισο δευτερόλεπτο πριν πυροβολήσουν άντε δεν το βάζω. 3 ο Φισκ με κάποιο τρόπο έχει τους μισούς του FBI μαζί του και δραπετεύει ενώ πριν δείχνει ότι πιανουν τους διευθαρμένους. Πως διοργανώθηκε όλη η απόπειρα? Από την Βανέσα? Μάλιστα. 4 Μάχη Φισκ Ματ, πέρα ότι κάποιες γονατιές του Φισκ είναι πιο σάπιες και από τα ξυλίκια στην ταινία ο Μαχητής, τυχαίνει μόλις τελειώνει η μάχη, να βρει τον Ματτ ο ΜΟΝΟΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΣ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΟΣ. Πλάκα κάνεις.
9.4 το χειρότερο επεισόδιο της σεζόν. Μόνο και μόνο επειδή είναι season finale. Χειρότερο από το φινάλε της 2ης σεζόν του Walking Dead που έχει 9.3!!
User avatar
thodoris kwstas
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 527
Joined: Fri Dec 14, 2012 4:23 pm
Football Manager της ομάδας: panathinaikos
facebook προφίλ: thodoris kwstas
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το θέμα με το Lost δεν είναι τόσο το τέλος και το τι έγινε με αυτούς αλλά το ότι άφησε πολλά πράγματα αναπάντητα.Αλλά σίγουρα από τις καλύτερες σειρές που έχω δει και ειδικά μέχρι 3η σεζόν.
Καλά στα τελευταία επεισόδια πάντα οι βαθμολογίες είναι υπερβολικές επειδή κυρίως της βάζουν τις πρώτες μέρες που είναι όλοι πωρωμένοι και λένε οοο γάμησε και τέτοια μετά καταλαβαίνεις ότι δεν ήταν τόσο καλό.Για DD τα καλύτερα επεισόδια είναι το 3 και το 4 της 2ης σεζόν.
Το Suits στην 5η σεζόν έφτιαξε επιτέλους μετά πό 2 μέτριες σεζόν.
Don't hate the player hate the game.
ball38
Football Legend
Football Legend
Posts: 11042
Joined: Mon Jan 05, 2004 12:00 am
Status: Awesoming around...!
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Nai η τελευταια του suits ηταν δυνατη

Sent from my C5303 using Tapatalk
preacher
Manager
Manager
Posts: 4449
Joined: Thu Oct 20, 2011 5:18 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ψήθηκα να το συνεχίσω λοιπόν.

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Geologos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18243
Joined: Fri Nov 26, 2010 12:10 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Has thanked: 16 times
Been thanked: 7 times

Κατι αλλο που με χαλαει στον DD και δεν το πατε ειναι η ποζερια του. Ειδικα στα πρωτα επεισοδεια που φορουσε το μαυρο σεμεδακι, αυτη την κινηση να παταει στον τοιχο και να κολοτουμπιαζει την εκανε μεχρι και για κατουρημα οταν πηγαινε.
Καλα τα λεει ο αρκας αυτο με τις ταρατσες το παρατηρησα και γω που γενικα δεν δινω προσοχη σε κατι τετοια.

Το wire και το sopranos το κατουράνε το bb, δεν εχουν ιδια βαθμολογια με την καμια.

post via tapatalk
User avatar
Anton Kousnij
Football Legend
Football Legend
Posts: 12695
Joined: Sat Nov 03, 2007 6:29 pm
Football Manager της ομάδας: γιατι προλαβαίνω?
Αγαπημένη Ομάδα: spartak limassol
facebook προφίλ: antonis.bourlis
Status: είναι τα 4 στοιχειά και πανω απ'όλα η φωτιά
Has thanked: 0
Been thanked: 7 times

Παλι καλα που δεν εχετε συντομευσει και σε w και s το wire και sopranos.
Περι γουστου κολοκυθοπιτα. Εγω φριντζ ,αλαιας (η πρωτη σειρα που τελειωσα) .με τιποτα το λοστ (το εκοψα πρωτο σιζον οπως και το πριζον μπρεικ) . Και χαλαρωνω με μπλακλιστ λογω του ηθοποιου που μου διαφευγει πουβτονναγαπω απο τη σειρα που ειναι δικηγορος

Sent from my GT-I8260 using Tapatalk
Γίνε μαντέμι πρώτα
User avatar
karembeu-7
Football Legend
Football Legend
Posts: 14551
Joined: Wed Feb 11, 2009 5:25 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Πώς διάολο έκοψες το Prison Break μετά την πυραυλοκίνητη πρώτη σεζόν;
zidane72003 wrote:Τι εκανε το μπασκετ και εφταιγε να τραβηξει ολα αυτα τα παθη απο τον Παπαλουκα ειναι το θεμα.
dwra24 wrote:Δν νομίζω οτι πρέπει να σεβαστώ έναν αθλητή που διακινδυνεύει την υγεία του για να παίξει μια σειρά αγώνων ώστε να τον πουν χρήσιμο.
master yoda
Off Topic Moderator
Off Topic Moderator
Posts: 14800
Joined: Thu Feb 15, 2007 3:05 am
Αγαπημένη Ομάδα: Ηρακλης
Status: +2513 posts
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

εδω εκοψε το λοστ με το που βρηκαν την καταπακτη
Spoiler: show
-I thought our story was epic, you know?
You and me.
-Epic how?
-Spanning years and continents,
bloodshed... epic.
-Come on.
Ruined lives,bloodshed?
You really think a relationship
should be that hard?
-No one writes songs
about the ones that come easy.
Spoiler: show
Πέρασα όλη μου τι ζωή
θέλοντας κάτι...
και έβαλα τα δυνατά μου
να μην το βρω.
Ποτέ...
ακόμη πηγαίνοντας κοντά σε μέρη
που ίσως ήταν
User avatar
karembeu-7
Football Legend
Football Legend
Posts: 14551
Joined: Wed Feb 11, 2009 5:25 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Άλλο κι αυτό.
zidane72003 wrote:Τι εκανε το μπασκετ και εφταιγε να τραβηξει ολα αυτα τα παθη απο τον Παπαλουκα ειναι το θεμα.
dwra24 wrote:Δν νομίζω οτι πρέπει να σεβαστώ έναν αθλητή που διακινδυνεύει την υγεία του για να παίξει μια σειρά αγώνων ώστε να τον πουν χρήσιμο.
master yoda
Off Topic Moderator
Off Topic Moderator
Posts: 14800
Joined: Thu Feb 15, 2007 3:05 am
Αγαπημένη Ομάδα: Ηρακλης
Status: +2513 posts
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

μπορει να το εκοψε πριν βρουν την καταπακτη, μονο ετσι δικαιολογειται καπως, να μην του αρεσαν οι καπνοι και οι αρκουδες :drinking:

παντως του αρεσε το boston legal, κατι ειναι και αυτο
Spoiler: show
-I thought our story was epic, you know?
You and me.
-Epic how?
-Spanning years and continents,
bloodshed... epic.
-Come on.
Ruined lives,bloodshed?
You really think a relationship
should be that hard?
-No one writes songs
about the ones that come easy.
Spoiler: show
Πέρασα όλη μου τι ζωή
θέλοντας κάτι...
και έβαλα τα δυνατά μου
να μην το βρω.
Ποτέ...
ακόμη πηγαίνοντας κοντά σε μέρη
που ίσως ήταν
User avatar
mitsosvd
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5898
Joined: Sun Jun 04, 2006 11:26 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Location: Αθηνα
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

thodoris kwstas wrote:Το θέμα με το Lost δεν είναι τόσο το τέλος και το τι έγινε με αυτούς αλλά το ότι άφησε πολλά πράγματα αναπάντητα.Αλλά σίγουρα από τις καλύτερες σειρές που έχω δει και ειδικά μέχρι 3η σεζόν.
Οσοι κραζουν δεν καταλαβαν το νοημα του λοστ(και ισως και το μεγαλειο του) και οτι επιτηδες αφησαν τα αναπάντητα θεματα ανοικτα. Το λοστ εξαρχης σε βαζει να δεθεις με τους χαρακτηρες, να ενδιαφερθεις για τις μικρες ιστοριες που τρεχουν παραλληλα, για τα ερωτηματα που αναπτησονται γυρω απο την κυρια ιστορια, αλλα σε καποια φαση πρεπει να καταλαβεις οτι ολα αυτα που φαινονται τοσο σημαντικα, ειναι τελειως ασημαντα και μικρα μπροστα στο "μεγαλο παιχνιδι" που παιζεται απο παντα αναμεσα στη φωτεινη και την σκοτεινη πλευρα. Προφανως και μας φανηκε ενδιαφερον γιατι πχ οι λαγοι ειχαν νουμερα, αλλα αυτο ηταν, οπως και τοσα αλλα ανεξηγητα, μερος μιας μικρης ιστοριας που γινοταν παραλληλα με το μεγαλο παιχνιδιο που παιζαν ο τζεικομπ και ο αντρας με τα μαυρα και δεν επηρεασε την εξελιξη του. Και για αυτο ολα αυτα τα μικρα μικρα που νομιζαμε σημαντικα μειναν πισω γιατι τελικα δεν ηταν σημαντικα. Και οι χαρακτηρες που νομιζαμε οτι ηταν οι πρωταγωνιστες, ηταν σημαντικοι για τους τηλεθεατες αλλα οχι για το παιχνιδι για την τελικη επικρατηση, οπου ηταν απλα εως και ασημαντα πιονια, που διακριτικα οι 2 πλευρες τους επηρεαζαν να δρασουν ωστε να κανουν την κινηση τους (και οι χαρακτηρες αλλαζαν στρατοπεδα χωρις να το καταλαβαινουν οι ιδιοι). Ο Λοκ που νομιζαμε οτι ηταν οσο σημαντικος οσο δεν παει, πεθανε τοσο ευκολα απλα για να πυροδοτησει μια αλληλουχια γεγονοτων (και δεν επεστρεψε ουτε αναστηθηκε ποτε οπως νομιζαμε για αρκετο καιρο) οπως θυσιαζεται ενα πιονι στο σκακι. Επισης πολλα πραγματα δεν εξηγηθηκαν γιατι αυτη η μαχη ηταν τοσο μεγαλη, που τα μικρα πιονια που ηταν οι πρωταγωνιστες και το κοινο, συμμετηχαν μεν σε αυτη, αλλα ηταν πολυ μικροι για να την κατανοησουν πληρως.
Η ολη φαση με το παραλληλο συμπαν που τελικα ηταν καθαρτηριο στην τελευταια σεζον, εμενα μου αρεσε σαν συμβολισμος, και εδειξε οτι μπορει να τους εφεραν αναγκαστηκα στο νησι να παρουν μερος στην μαχη τους, αλλα τουλαχιστον υπηρχε μια ανταμοιβη.
Αν εξαιρεσεις οτι υπηρχε ενα τεραστιο πωμα που βουλιαζε το νησι, ολη η ιστορια απο την αρχη εως το τελος ηταν για μενα αψογη.

Και επειδη βλεπω οτι λετε για τοπ σειρες, υπαρχουν 2 ειδων σειρακιδες. Αυτοι που εχουν δει battlestar gallactika και το βαζουν ασυζητητι πρωτο, και αυτοι που δεν το εχουν δει.
User avatar
Arkas16
Asst Researcher Ηρακλή
Asst Researcher Ηρακλή
Posts: 8504
Joined: Sat Jun 27, 2009 4:09 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Νομίζω οι ίδιοι οι δημιουργοί του λοστ έχουν πει ότι δεν ήξεραν πως να το τελειώσουν. Αν μπορεί να με επαληθεύσει κάποιος.
http://uproxx.com/tv/2015/01/a-writer-f ... all-along/
Spoiler: show
We had an expression in the room and which was, “No Polar Bears,” which was a reference to Lost. I had friends that were writing on Lost, I can’t say who they were. And I was watching football with one of them and I was telling them how much I loved the show…and I’m like, “How are you going to pay all this stuff off?” And he looked at me and goes, “We’re not.” And I go, “What do you mean you’re not?” He said, “We literally just think of the weirdest most f*cked up thing and write it and we’re never going to pay it off.” And I look at him and I’m like, “That’s such bullshi*t! You are completely f*cking with the audience.” I want to bring a class-action lawsuit on behalf of everyone who watched Lost all those years. Nina Hartley jerked people off less that Lost did.
User avatar
thodoris kwstas
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 527
Joined: Fri Dec 14, 2012 4:23 pm
Football Manager της ομάδας: panathinaikos
facebook προφίλ: thodoris kwstas
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μήτσο έχουμε δει Battlestar Galactika πρόσφατα κιόλας αλλά δεν είναι με ΤΙΠΟΤΑ η καλύτερη σειρά.
Don't hate the player hate the game.
Post Reply

Return to “TV - Κινηματογράφος”