Γενικη συζητηση για το Ikariam

Σχετικά με το internet καθώς και τα online παιχνιδάκια...
Post Reply
User avatar
Sponis
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 25743
Joined: Thu Oct 03, 2002 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Δόξα Δράμας
Αγαπημένη Ομάδα: Manchester United / Π.Α.Ο.
twitter: Sponis
Status: I'm coming... Keep running... Tormenting You!
Location: Under Your Wings and Into Your Arms
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0
Contact:

Τsaf Morris wrote:Ξεκινώντας το Ikariam, η μόνη σας ιδιοκτησία είναι ένα μικρό κομμάτι γης, σε μια παραλία.
Μπορείτε να το μεταμορφώσετε σε μια αναπτυσόμενη πόλη και πρωτεύουσα μιας παντοδύναμης νησιωτικής αυτοκρατορίας;

Υπάρχουν πέντε πόροι που κατανέμονται στα νησιά του κόσμου:
Οικοδομικό Υλικό, Κρασί, Μάρμαρο, Κρυστάλλινο Γυαλί και Θείο.
Κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού οπωσδήποτε θα χρειαστείς πολύ οικοδομικό υλικό-διόρισε εργάτες προκειμένου να πάρεις οικοδομικό υλικό και να επεκτείνεις τα αποθέματα πόρων μαζί με άλλους παίκτες στο νησί!
Αφότου έχετε ταξινομίσει τις προμήθειες των πόρων σασ, μπορείτε να αρχίσετε να επεκτείνετε την πόλη σας.

1. Στην Ακαδημία, μπορείτε να κάνετε τρομερές ανακαλύψεις κι εφευρέσεις.
2. Με τους Στρατώνες, μπορείτε να εκπαιδεύσετε στρατιώτες.
3. Χτίζοντας ένα εμπορικό λιμάνι κι εμπορικά πλοία, θα σας επιτρέψει να εμπορεύεστε πόρους και αγαθά με άλλους παίκτες.



Τέσσερις έμπιστοι σύμβουλοι βρίσκονται στο πλευρό σας, δίνοντας σας όλες τις επίκαιρες πληροφορίες, ώστε να έχετε πάντα το προβάδισμα.
Όταν φωτίζονται, σημαίνει πως κάποιο νέο μύνημα υπάρχει για εσας. Έτσι θα πορείτε να έχετε συνεχώς ενημέρωση για τις τελευταίες εξελίξεις από τους Συμβούλους σας.


http://www.ikariam.gr oσοι θελετε να γραφτειτε...

εγω κλασικα relentlessgeo (Jigios[8:31]) (συντεταγμενες του νησιου ειναι μη ψαρωνετε :D ) για οποιον ηδη παιζει το γκειμ και θελει να ρθουμε σε επαφη και να ανταλλασσουμε τπτ (οχι επιδρομες ρε παιδια απο τωρα οσοι ειναι πιο παλιοι ,τωρα ξεκιναμε :D )...

κι εγω νεος ειμαι στο γκειμ ,οποιος γραφτει και ενδιαφερεται εδω ειμαι να του πει καποια πρωτα βηματα !
User avatar
geckham
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 17522
Joined: Tue Jun 17, 2003 11:00 pm
Location: North Bank, Highbury.
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Είναι σαν το bitefight/gladiatus ή σαν το sokker; :D
I fart in your general direction.Image
relentlessgeo
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6849
Joined: Tue Dec 27, 2005 1:12 pm
Football Manager της ομάδας: δεν κατεβασα το FM φετος :P
Αγαπημένη Ομάδα: Xavalencia FC
Status: is τα ξυνει :p
Location: Π. Ηρακλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εγω ειμαι ο τσαφ μορις 8)

νεος στο γκειμ ειμαι (2-3 μερες εχω) ,ομολογω μου αρεσε και γι αυτο το προτεινω και στην υπολοιπη φμ κομιουνιτι...θελει ψαξιμο γνκ ,αλλα ειναι ωραιο ! :-D
αν καποιος ειναι παλιος στο γκειμ ,ας στειλει κανα μεσατζ να συμμαχησουμε...
οποιος γραφτει καλοδεχουμενος ,και μπορει να ρωτησει οτι θελει για αρχη (και μπορω να απαντησω φυσικα :D ) και εδω θα μαστε ,να συμμαχησουμε ,να ανταλλαξουμε κτλ

cheers 8)


edit .κουρτινα 1 χαρη
τεντωματα, μαντραπηδες, μιναρισματα, σου πα μου πες, σουξουμουξου, το να τ αλλο, το τσιμπουκι σας.
User avatar
Lord_Marks
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7151
Joined: Tue Apr 17, 2007 11:06 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GGMU
Status: Γεννήθηκα έτοιμος...
Location: Dubai, UAE
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μπήκα στον beta server και ήδη ξεκίνησα :-D
Πλακίτσα έχει το game...σαν το age of mythology σε text μορφή...
Τsaf Morris wrote:
εγω κλασικα relentlessgeo (Jigios[8:31]) (συντεταγμενες του νησιου ειναι μη ψαρωνετε :D ) για οποιον ηδη παιζει το γκειμ και θελει να ρθουμε σε επαφη και να ανταλλασσουμε τπτ (οχι επιδρομες ρε παιδια απο τωρα οσοι ειναι πιο παλιοι ,τωρα ξεκιναμε :D )...
Βρήκα το νησί σου αλλά είναι ακατοίκητο :?
“Art is not a mirror. Art is a hammer.”
AGAINST MODERN FMGREECE
Free Armyras, Free Morgoth
relentlessgeo
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6849
Joined: Tue Dec 27, 2005 1:12 pm
Football Manager της ομάδας: δεν κατεβασα το FM φετος :P
Αγαπημένη Ομάδα: Xavalencia FC
Status: is τα ξυνει :p
Location: Π. Ηρακλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

υπαρχει τετραδα νησιων ,κατι σαν συμπλεγμα...το καθε ενα παραγει και ενα διαφορετικο υλικο ...ψαξε σε καποιο απο τα 4 ,Οld Υork λεγεται η πολη μου :wink:

για αρχη ,διαβασε τους κανονες να καταλαβεις τι παιζει γνκ (αν και τα περισσοτερα δε θα τα χρειαστεις)...
αυτο που εχεις να κανεις για αρχη ,ειναι να πας στο νησι σου >>δασος >>και να ορισεις εναν αριθμο εργατων στο πριονιστηριο...ετσι θα μπορεσεις να εχεις οικοδομικο υλικο για τις κατασκευες...μια πρωτη και απαραιτητη κατασκευη ειναι η ακαδημια ,την οποια ανεβασε την επιπεδο οσο πιο ψηλα μπορεις για αρχη ,γιατι ειναι αυτη που σου προσφερει γνωση για να κανεις κι αλλα πραγματα στο παιχνιδι...και φυσικα αφου φτιαξεις ,να ορισεις και τομεα ερευνας !

στρατωνα μη φτιαξεις προς το παρον...υπομονη :P

α ,τωρα το ειδα ,μπηκες στο beta server..ειμαι στον alpha :|
τεντωματα, μαντραπηδες, μιναρισματα, σου πα μου πες, σουξουμουξου, το να τ αλλο, το τσιμπουκι σας.
User avatar
Lord_Marks
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7151
Joined: Tue Apr 17, 2007 11:06 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GGMU
Status: Γεννήθηκα έτοιμος...
Location: Dubai, UAE
Has thanked: 0
Been thanked: 0

relentlessgeo wrote:
στρατωνα μη φτιαξεις προς το παρον...υπομονη :P

α ,τωρα το ειδα ,μπηκες στο beta server..ειμαι στον alpha :|
Οκ μεταπηδώ :-D
Είχα φτιάξει ήδη ακαδημία ο μπούφος ο στραυτό@@υλος :D
Έρχομαι στον Α :-D

ΕΔΙΤ: Άκυρο δεν πάω πουθενά....έχουν κλείσει οι εγγραφές για τον Α επειδή άνοιξε ο Β :(
“Art is not a mirror. Art is a hammer.”
AGAINST MODERN FMGREECE
Free Armyras, Free Morgoth
tommot
Manager
Manager
Posts: 4536
Joined: Thu Apr 07, 2005 12:29 am
Football Manager της ομάδας: Watford
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΣΦΠ,Bayern,Barca,Roma,L'pool
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Server: Beta
Όνομα πόλης: Souli
Τοποθεσία: Aldeatia [69:52]


Έλα να βλέπω τις συμμαχίες -gioupi
Image
Spoiler: show
  • Uefa Champions League/European Cup Winners : 5
  • Uefa Europa League/Uefa Cup winners : 1
  • Intercontinental Cup Winners : 2
  • Bundesliga Winners : 28
  • DFB-Pokal Winners : 18
  • DFB-Liga Pokal Winners : 6
  • DFB Supercup Winners : 5
relentlessgeo
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6849
Joined: Tue Dec 27, 2005 1:12 pm
Football Manager της ομάδας: δεν κατεβασα το FM φετος :P
Αγαπημένη Ομάδα: Xavalencia FC
Status: is τα ξυνει :p
Location: Π. Ηρακλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

πω ολοι στον beta θα μπειτε...μοναχουλης θα μαι στον Α (τσοπα τσοπα :D )
η μαλακηα ειναι οτι δε θα χω κανεναν απο σας να ανταλλασσω υλικα ,ενω εσεις θα χετε... :|

ενιγουει ,οτι θετε ,ρωτατε !
τεντωματα, μαντραπηδες, μιναρισματα, σου πα μου πες, σουξουμουξου, το να τ αλλο, το τσιμπουκι σας.
User avatar
geckham
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 17522
Joined: Tue Jun 17, 2003 11:00 pm
Location: North Bank, Highbury.
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Server: Beta
Όνομα: Polis (αυτό πρέπει να αλλαχθεί κάπως)
Τοποθεσία: Ightios[63:48]
I fart in your general direction.Image
User avatar
silver arrow
Football Legend
Football Legend
Posts: 12347
Joined: Tue Oct 31, 2006 10:28 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η πόλη μου--->Δημαρχείο----->μετονόμασε

Να ρωτήσω κάτι και εγώ
Οταν είμαστε εκτός παιχνιδιού,τα χρήματα/υλικά τα πέρνω κανονικά ?
relentlessgeo
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6849
Joined: Tue Dec 27, 2005 1:12 pm
Football Manager της ομάδας: δεν κατεβασα το FM φετος :P
Αγαπημένη Ομάδα: Xavalencia FC
Status: is τα ξυνει :p
Location: Π. Ηρακλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ναι ,ολα συνεχιζονται κανονικα...
απλα δε μπορεις να κανεις επεκτασεις κτλ

τα 2 πρωτα βηματα ειναι :
  • να βαλετε εργατες στο πριονιστηριο
  • να φτιαξετε ακαδημια οσο το δυνατον πιο μεγαλο επιπεδο
αφου τα κανετε αυτα ,οριζετε ερευνα και υπομονη μεχρι να ανακαλυψετε πραγματα ,οποτε και θα χετε νεες επιλογες !

να κι ενα χρησιμο ποστ απο το φορουμ :
Η έρευνα είναι το πιο σημαντικό "αγαθό" που χρειάζεται στην αρχή διότι ξεκληδώνει νέες προοπτικές ανάπτηξης. Ένα κτήριο Ακαδημίας επιπέδου 3 είναι 10 φορές καλύτερο από έναν στρατώνα

Καλύτερα να δώριζα 150 ξύλα στην αρχή στο πριονιστήριο παρά να αναπτύξω το χ κτίριο ένα ακόμη επίπεδο, πιο πολύ ξύλο σημαίνει πιο γρήγορη ανάπτυξη τις επόμενες μέρες

Ο στρατός τις πρώτες μέρες είναι απλή σπατάλη υλικών, χρυσού και ανθρώπινου δυναμικού. Κάθε στρατιώτης ή πολεμικό πλοίο κοστίζει καθημερινά πολύ χρυσό που ιδικά στην αρχή είναι λιγοστός

Μακάρι να σκεφτόμουν από νωρίς μια ημερήσια ανταλαγή αγαθών με κάποιους γείτωνες ώστε να ήμουν σίγουρος ότι δεν θα ξέμενα από κρασί (παραδείγματος χάρην) καθόλου. 100 του στέλνο εγώ, 100 μου στέλνει αυτός κάθε μέρα και έχουμε και οι δύο άνεση

Αμάν, μου κάνουν επιθεση! Μπα, δεν τρέχει τίποτα στην αρχή, δεν πρόκειται να πάρουν τίποτα διότι τα ιλικά είναι σε πολύ χαμιλό επίπεδο και η πόλη μου πολύ μικρή για να αξήζει κατάληψης. Οπότε άστους να πληρώσουν τα στρατά τους, δεν θα χαλάσω τίποτα για να βγάλω άμηνα

Πω πω, 4 ηλικά και τι να πρωτομαζεπσω? Το μάρμαρο και το κρασί είναι τα πιο σημαντικά υλικά στην αρχή, το γυαλί καλό είναι αλλά με μια ακαδημία επιπέδου 6 (σύνολο χοντρικά 350 γυαλί για την αναβάθμηση) είμαι οκ για την ώρα, και το θείο για τα στρατεύματα ας περιμένει

Να πάρει, ας μην είχα ξοδέψει 2000 χρυσό στον ναό για να τον δοκιμασω, sniff.

Θέλω να χτίσω αποικία αλλά που και πως? Εκτός από έναν οδηγό παραπάνω πρέπει να σκεφτώ τι χρειάζομαι! Κρασί και μάρμαρο, ναι!!! Αν έχω ένα από τα δύο, πάω σε νησί που έχει το άλλο. Αν δεν έχω κανένα, πάω πρώτα για μάρμαρο ώστε να έχο αρκετό να χτίσω επόμενο επίπεδο παλατιού και μετά για κρασί (όχι ότι είναι απόλυτο αυτό, και κρασί σαν πρώτη επιλογή καλά είναι)

Αν κάποιος λέει οτι μπορεί να μου στείλει υλικά αλλα οταν πάω να του στείλω δεν μου βγάζει την αποστολή αγαθών, τότε χρειάζεται να ερευνήσω την Επέκταση στην ακαδημία, δεν το λέει αλλά μεγαλώνει την απόσταση ταξιδιών για τα καράβια μου.

Αν ένας κάτοικος του νησιού δείχνει να τα έχει παρατήσει αλλά έχει εργάτες στο πριονιστήριο ή στο πολύτιμο αγαθών, να μην ξεχάσω να του στείλω μερικούς στρατιώτες να τον ξαλαφρώσω από τα περισευούμενα υλικά του, έτσι και αλλιώς θα χαθεί σε λίγο καιρό.

Το σαββατοκύριακο που ήθελα να πάω μια εκδρομή για 3 μέρες μακάρι να είχα βάλει το λογαριασμό σε διακοπές από τις επιλογές πάνω πάνω, δεν θα έβγαζα υλικά βεβαια αλλά δεν θα μου τα τρόγανε και με τις επιθέσεις.

Κάθε επίθεση θα έχει θύματα, ανεξάρτητα αν ο αμυνόμενος εχει στρατό ι όχι. Κακή ιδέα να κάνω επίθεση με έναν μόνο φαντάρο!

Τα υλικά που θα λεηλατιθούν μεταφέρονται από τα εμπορικά μου πλοία και όχι από τους στρατιώτες, οπότε να υπάρχουν πάντα 2-3 ελεύθερα για να τα καλέσουν οι φαντάροι όταν και αν νικίσουν.

Οι Πόντοι Δράσης μπορεί να εξαντληθούν σε κάποια φάση. Κανένα πρόβλημα, σε 15-20 λεπτά που θα γυρίσουν τα πλοία ή ο στρατός θα προστεθούν οι χαμένοι πόντοι. Και όσο πιο μεγάλο το δημαρχείο, τόσο πιο πολλοί οι Πόντοι Δράσεις.

Αααααα, πως είναι δυνατόν ο τύπος στη γωνία να είναι 1-2 επίπεδα πιο μεγάλος από μένα? Λογικό, δύο λόγοι, είτε χάλασε όλους τους πόρους του σε ανάπτυξη του χωριού του είτε ήταν τυχερός και βρίκε κάποιον αλλο για να ανταλάξει υλικά. No worries, το επίπεδο μιας πόλης δεν παίζει τόση σημασία, κάποιος μπορεί να θέλει πιο πολύ στρατό στην αρχή εκεί που άλλος θα έχει πιο πολλά κτίρια. Ο πρώτος θα έχει μικρό επίπεδο πόλης ενώ ο άλλος μεγάλο αλλά και οι δύο θα είναι δυνατοί στον τομέα που επέλεξαν.

Για μια επίθεση χρειάζεται και ναυτικό και πεζικό. Το πρώτο εξασφαλίζει ότι τα εμπορικά σου θα είναι ασφαλή και το δεύτερο ότι θα μπεις στην πόλη για να την λεηλατήσης.

Στην αποστολή λεηλασίας φεύγουν στην αρχή τόσα εμπορικά όσα είναι απαραίτητα για να πάνε τους φαντάρους στην πόλη και μετά την νήκη πάνε αυτά που θα πάρουν τα λάφηρα.

Όταν στείλετε μια επίθεση με καραβια ή στρατό ή ή και τα δύο μαζί, μην ανχωθήτε από τις αναφορές μετακίνισης στρατευμάτων, προς το παρόν είναι λίγο buged και δεν δουλεύουν σωστά

Τα bonus από τους διάφορους ναούς δεν φαίνονται στην προεπισκόπηση των διαφόρων αντικειμένων που επιρεάζουν, ας πούμε ο κολοσσός δεν φαίνεται να ανεβάζει την αμυνα των στρατευμάτων αλλά όντοσ την ανεβάζει, απλός δεν το δείχνει
πολλα δε τα χρειαζεστε ακομα ,αλλα παιρνετε μια ιδεα γνκ και για τα επομενα βηματα...
προς το παρον ακαδημια ακαδημια ακαδημια !! μη σπαταλατε προς το παρον σε στρατωνα ,δε χρειαζεται !!
τεντωματα, μαντραπηδες, μιναρισματα, σου πα μου πες, σουξουμουξου, το να τ αλλο, το τσιμπουκι σας.
Spartakus
Football Legend
Football Legend
Posts: 13690
Joined: Tue Aug 09, 2005 10:23 am
Αγαπημένη Ομάδα: η δικιά μου
Location: Σε ένα κόσμο δικό μου, οπού μένω εγώ κι ο εαυτός μου
Has thanked: 0
Been thanked: 4 times

Εφώ το βαρέθηκα μετά από 3 εβδομάδες πάντως
Γεωργέας forecer (και με περιβραχιόνιο)
--------------------------------------------
Kastroman wrote:Από τους αντίπαλους, ο Σπάρτακος εξελίσσεται σε λατρεία. :notworthy:
Όταν έβρεχε ο Θεός agression, bravery και determination είχε βγάλει κουβαδάκι και τα μάζευε. :D
nikos55 wrote:Φίλε Spartakus,
Και εσύ στον αγώνα μας. Οπως ο Σπάρτακος της αρχαιότητας ηγήθηκε των σκλάβων εναντίον των Ρωμαίων, εσύ οδήγησέ μας στη μάχη εναντίον της SI. Η θέση του αρχηγού είναι ανοικτή...
airdrazen13
Indispensible
Indispensible
Posts: 1692
Joined: Mon Sep 19, 2005 1:53 pm
Location: Στε καποια περιοχη της πρωτευουσας!!!!L.A.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Airdrazen13
athinaze
63:45
για να δουμε τι θα λεει...
relentlessgeo
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6849
Joined: Tue Dec 27, 2005 1:12 pm
Football Manager της ομάδας: δεν κατεβασα το FM φετος :P
Αγαπημένη Ομάδα: Xavalencia FC
Status: is τα ξυνει :p
Location: Π. Ηρακλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ωραια αυξανεστε ! :)

λοιπον ,δειτε ο καθενας στο νησι του τι μπορει να παραγει...ελπιζω να ειστε τυχεροι και να πεσατε σε διαφορετικου στυλ νησια ,προκειμενου να μπορειτε να παραγετε διαφορετικα πραγματα !ετσι οταν εξερευνησετε τον πλουτο (γι αυτο λεω ακαδημια ακαδημια ακαδημια =ερευνα ερευνα ερευνα ) θα μπορειτε καταρχην να βγαζετε αυτα τα προιοντα και στη συνεχεια αφου εξερευνησετε κι αλλα ναυτιλιακα να ανταλλασσετε μεταξυ σας κιολας !!
τεντωματα, μαντραπηδες, μιναρισματα, σου πα μου πες, σουξουμουξου, το να τ αλλο, το τσιμπουκι σας.
Post Reply

Return to “Internet - Online Games”