Συνδέσεις Internet / Βοήθεια / Απόψεις

Σχετικά με το internet καθώς και τα online παιχνιδάκια...
Post Reply

Ποιος είναι ο καλύτερος παροχέας internet στην ελλάδα?

OTE
87
41%
OTENET
34
16%
VIVODI
10
5%
ON TELECOM
9
4%
FORTHNET
72
34%
 
Total votes: 212
User avatar
PanosBonJovi
National Manager
National Manager
Posts: 9884
Joined: Wed Sep 05, 2012 11:12 am
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, Veria
Status: Talk about a dream, try to make it real
Location: Gamma Ethniki
Has thanked: 41 times
Been thanked: 11 times

alex-gate-7-1925 wrote: Tue Apr 07, 2020 1:43 pm Πέρσι το καλοκαίρι ο ΟΤΕ με ενημέρωσε ότι είναι διαθέσιμη η vdsl στην περιοχή μου, αλλά μου έδινε 30 εγγυημένη ταχύτητα. Παρόλα αυτά τους είπα να προχωρήσουν, αλλά όταν έγινε η σύνδεση η ταχύτητα ήταν 18-20. Όταν ήρθε τεχνικός με πήρε τηλ και μου είπε ότι από το σύστημα φαίνεται διαθεσιμότητα για την σύνδεση σου αλλά τυπικά είσαι μακρυά από το κουτί για vdsl. Επειδή είναι συγκρότημα πολυκατοικιών ο ΟΤΕ θα φέρει οπτική ίνα μέσα, αλλά αυτό κανείς δεν ξέρει πότε επιτέλους θα γίνει. Τεσπα ο τεχνικός μου ειπε κάνε υποβάθμιση κτλ.

Το θέμα είναι πως με την ADSL δεν πάει πάνω από 8-9 και για μια διαφορά 5 ευρώ που ήταν στην τιμή σκέφτομαι να το ξαναβάλω να πάει στα 20 τουλάχιστον. Η ερώτηση μου είναι αν επειδή είναι μακρυά το κουτί υπάρχει περίπτωση να έχω άλλα θέματα όπως πχ συγχρονισμού ή λάθη ή δεν ξέρω και εγώ ότι άλλο.
Υπάρχουν πολλά που πρέπει να λάβεις υπόψιν. Καταρχήν το που βρίσκεσαι. Κατά δεύτερον ποια είναι η καμπίνα που σου δίνει ιντερνετ. Είναι καμπίνα του ΟΤΕ ή είναι της Vodafone? Μετά έχει να κάνει η εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού σου. Το αν είναι πάνω στην τηλεφωνική σου πρίζα 1 ζεύγος καλωδίων ή 2. Αυτά φαντάζομαι δε τα τσέκαρε ο τεχνικός του ΟΤΕ απλώς σου μίλησε για την απόσταση από το KV. Μπες στο 192.168.1.1, συνδέσου με τα στοιχεία που θα βρεις κάτω από το ρούτερ σου και πόσταρε μια φωτογραφία με τα στατιστικά της σύνδεσης. Attainable/Actual κλπ.

Στην έσχατη, βάζεις Cosmote Speed Booster στα 5-6€ και λύνεις το πρόβλημα σου.

Επίσης ποιος θα πληρώσει για να σκάψει από την καμπίνα του ΟΤΕ μέχρι μέσα στο συγκρότημα για να φέρει οπτική ίνα ο ΟΤΕ και μετά να σκάψει και μετά να φέρει σε κάθε πολυκατοικία και όροφο την οπτική ίνα. Κάτι δεν κολλάει σε αυτό.
User avatar
alex-gate-7-1925
National Manager
National Manager
Posts: 8370
Joined: Tue Mar 01, 2011 2:53 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
facebook προφίλ: alex.zografidis
twitter: alex7zog
Status: Είναι δύσκολο να σπουδάζεις και να παίζεις FM. Ένα από τα δύο θα γίνει.
Location: Patra
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κάτσε μισό γιατί τα μπερδέψαμε. Δεν έχει να κάνει με το έργο αυτό η τωρινή κατάσταση. Αυτό το κόστος το καλύπτει η εταιρεία που έχει το συγκρότημα νομίζω αλλά δεν με ενδιαφέρει αυτή τη στιγμή. Απλά είναι η απάντηση από τον ΟΤΕ στο γιατί όλοι γύρω γύρω έχουν vdsl και εμείς όχι. Οπότε δεν με ενδιαφέρει για τώρα,δεν ξέρω αν θα είμαι καν σε αυτό το σπίτι όταν προχωρήσει αυτό το εγχείρημα.

Από εκεί και πέρα βρίσκομαι σε ένα από τα πιο φορτωμένα καφαο της Πάτρας. Τώρα τι διαφορές κτλ σε αποσταση έχει από το κουτί της vdsl δεν ξέρω. Εγώ ξέρω ότι όταν την είχα βάλει συγχρονίζε γύρω στο 20,ενώ μου είχαν πει 30-35.

Δεν ξέρω αν έχει 1 ή 2 ζεύγη αλλά φαντάζομαι πως δεν υπάρχει πρόβλημα στην εσωτερική καλωδίωση καθώς μιλάμε για κτήριο του 2012. Επίσης στην μέτρηση από το κουτί της πολυκατοικίας στο διαμέρισμα έχανε πολύ λίγο (1.2-2 αν θυμάμαι καλά)

Powered by OnePlus 7 Pro


User avatar
PanosBonJovi
National Manager
National Manager
Posts: 9884
Joined: Wed Sep 05, 2012 11:12 am
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, Veria
Status: Talk about a dream, try to make it real
Location: Gamma Ethniki
Has thanked: 41 times
Been thanked: 11 times

Πρέπει να ανοίξεις να δεις την πρίζα. Είναι καθαρά θέμα ηλεκτρολόγου αν σύνδεσε 1 ή 2 ζεύγη πάνω στην τηλεφωνική πρίζα. Αν σύνδεσε 2, θα έχεις δραματική πτώση της ταχύτητας. Επίσης η 30αρα καταργήθηκε από τον ΟΤΕ. Αν δεν κάνω λάθος η Πάτρα μέχρι πρόσφατα δεν ειχε VDSL και το έργο ανήκει στη Vodafone. Αν είχε δώσει ο ΟΤΕ ADSL θα ήσουν στα 24/1 κλειδωμένος με VDSL2 λογικά, γιατί κατα πλειοψηφία αν δεν κάνω λάθος αντικαθιστά όλη την καμπίνα με VDSL καμπίνα επομένως όλες οι γραμμές περνάνε σε VDSL. Σκέψου ότι στο χωριό μου που εχω Ιντερνετ στο εξοχικό ειναι VDSL2 :P

Ναι οκ, δε σε αφορά το κόστος, αλλά για να δώσει 1Gbps σε όλο το συγκρότημα η εταιρία πρέπει να σκάψει από το KV μέχρι τον κατανεμητή και από εκεί σε όλους τους ορόφους κάθε οικοδομής. Έξυπνο εγχείρημα, ωστόσο θα τεθεί θέμα ασφαλείας (;).

Ένιγουει στα του θέματος σου. Όπως σου είπα, συνδέσου στο 192.168.1.1 και πόσταρε μια φωτογραφία με τα στατιστικά της γραμμής για να δούμε μέχρι που μπορείς να φτάσεις.
User avatar
alex-gate-7-1925
National Manager
National Manager
Posts: 8370
Joined: Tue Mar 01, 2011 2:53 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
facebook προφίλ: alex.zografidis
twitter: alex7zog
Status: Είναι δύσκολο να σπουδάζεις και να παίζεις FM. Ένα από τα δύο θα γίνει.
Location: Patra
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κατσε ρε συ, ενα ένα. Δραματική πτώση δεν έχω γιατί το μέτρησα αυτό όπως σου είπα. Από το κουτί της πολυκατοικίας μου μέχρι το ρούτερ είχε ελάχιστες απώλειες.

Σε πολλές περιοχές της Πάτρας υπάρχει VDSL εδώ και πολλά χρόνια. Όπως και σε πόλεις έξω από τν Πατρα. Εδώ που είμαι ξέρω πως παίρνω από ΚΑΦΑΟ του ΟΤΕ το οποίο θεωρείται από τα πιο φορτωμένα. Όλα αυτά χωρίς να κόβω τον κλο μου.

Στο 192.168.1.1 δεν μπορώ να μπω γιατί έχω κάνει το μοντεμ bridge για να δίνει στο xiaomi.

Ο ΟΤΕ πρόγραμμα με 50άρα μου δίνει, απλά εγγυημένη ταχύτητα μου έλεγε 30 και τελικά ήταν 20 γιατί ήταν μακριά το κουτί σύμφωνα με τον τεχνικό και δεν έπρεπε να μου το βάλουν όπως είπε. Απλά ρωτάω με το κουτί της vdsl του ΟΤΕ να είναι μακρυά υπάρχει περίπτωση να έχω άλλο θέμα? Σε ταχύτητα σίγουρα θα έχω την διπλάσια γιατί το είχα για λίγες μέρες.

PS Βγάλε το μυαλό σου το έργο που σου είπα ρε :-P
Είναι για μελλοντικό και επίσης μπορεί κάτι να μην έχω καταλάβει εγώ, όπως ότι ο οτε μπορεί να φέρει κουτί απέξω. Ο τεχνικός μου είχε πει θα είναι μέσα το κουτί, αλλά τεσπα δεν αγόρασα το σπίτι ούτε με ενδιαφέρει.
User avatar
PanosBonJovi
National Manager
National Manager
Posts: 9884
Joined: Wed Sep 05, 2012 11:12 am
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, Veria
Status: Talk about a dream, try to make it real
Location: Gamma Ethniki
Has thanked: 41 times
Been thanked: 11 times

Πρέπει να δεις το Attainable της γραμμής για να έχεις μια πιο σωστή εικόνα. Θεωρητικά δε θα έχει αλλάξει κάτι. Τώρα ο,τι σε βολεύει. Όπως σου είπα υπάρχει και η επιλογή του Speed Booster εάν σε ενδιαφέρει αλλά θεωρητικά θα έπρεπε να κλειδώνεις 24/1. Από τα 50 στα 30 είναι δραματική πτώση ποσο μάλλον στα 20. Έλεγξε την πρίζα πρώτα από όλα
User avatar
mitsosvd
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5888
Joined: Sun Jun 04, 2006 11:26 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Location: Αθηνα
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Πήγα σε ενα καταστημα wind για να παρω προσφορα για ιντερνετ και τηλεφωνο, και μου ειπαν οτι πλεον για να προχωρησει νεα συνδεση, πρεπει αναγκαστικα να υπογραψω οτι παραιτουμαι απο το δικαιωμα υπαναχωρησης εντως 15 ημερων (και οτι ειναι στανταρ παντου αυτο πλεον). Ξερει κανεις κατι για αυτο? Ισχυει οντως ή ηταν μπαρουφα του συγκεκριμενου πολιτη/καταστήματος?

Οταν ειχα βαλει παντως wind σπιτι της γιαγιας μου πριν 1 χρονο, πηγε οντως ο κουριερ να μου πασαρει να υπογραψω ενα χαρτι οτι παραιτουμαι του δικαιωματος, αλλα του ειπα οτι δε το υπογραφω και προχωρησε η αιτηση κανονικα
User avatar
PanosBonJovi
National Manager
National Manager
Posts: 9884
Joined: Wed Sep 05, 2012 11:12 am
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, Veria
Status: Talk about a dream, try to make it real
Location: Gamma Ethniki
Has thanked: 41 times
Been thanked: 11 times

mitsosvd wrote: Mon May 04, 2020 11:27 am Πήγα σε ενα καταστημα wind για να παρω προσφορα για ιντερνετ και τηλεφωνο, και μου ειπαν οτι πλεον για να προχωρησει νεα συνδεση, πρεπει αναγκαστικα να υπογραψω οτι παραιτουμαι απο το δικαιωμα υπαναχωρησης εντως 15 ημερων (και οτι ειναι στανταρ παντου αυτο πλεον). Ξερει κανεις κατι για αυτο? Ισχυει οντως ή ηταν μπαρουφα του συγκεκριμενου πολιτη/καταστήματος?

Οταν ειχα βαλει παντως wind σπιτι της γιαγιας μου πριν 1 χρονο, πηγε οντως ο κουριερ να μου πασαρει να υπογραψω ενα χαρτι οτι παραιτουμαι του δικαιωματος, αλλα του ειπα οτι δε το υπογραφω και προχωρησε η αιτηση κανονικα
Ισχύει, η υπαναχώρηση ισχύει μόνο για τηλεφωνικές συνδέσεις / προσφορές και όχι για φυσικό κατάστημα
User avatar
Agent Of Chaos
National Manager
National Manager
Posts: 9107
Joined: Sat Oct 13, 2012 10:28 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

εμένα για μπαρούφα μου φαίνεται. από τη στιγμή που η υπαναχωρηση ισχύει μόνο για συμβόλαια μέσω τηλεφώνου γιατί να υπογράψεις κάτι τέτοιο? άρα ισχύει κι εκεί και θέλουν να γλιτώσουν πιθανή υπαναχωρηση.
Spoiler: show
Image
User avatar
PanosBonJovi
National Manager
National Manager
Posts: 9884
Joined: Wed Sep 05, 2012 11:12 am
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, Veria
Status: Talk about a dream, try to make it real
Location: Gamma Ethniki
Has thanked: 41 times
Been thanked: 11 times

Όχι δεν ισχύει, αυτό είναι γνωστό εδώ και χρόνια. Ένα τηλέφωνο στην ΕΕΤΤ θα το επιβεβαίωσει.
User avatar
Agent Of Chaos
National Manager
National Manager
Posts: 9107
Joined: Sat Oct 13, 2012 10:28 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

ναι το έψαξα μόλις τώρα και όντως δεν έχεις δικαίωμα υπαναχωρησης στο κατάστημα. αλλά αφού έτσι κι αλλιώς δεν έχεις δικαίωμα, γιατί να υπογράψεις κάτι? μήπως παίζει τίποτα στα ψιλά γράμματα για κάποια άλλη "λαμογια"?
Spoiler: show
Image
User avatar
PanosBonJovi
National Manager
National Manager
Posts: 9884
Joined: Wed Sep 05, 2012 11:12 am
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, Veria
Status: Talk about a dream, try to make it real
Location: Gamma Ethniki
Has thanked: 41 times
Been thanked: 11 times

Γενικα ο,τι κανει ας το κανει τηλεφωνικως. Επίσης αν θες καλη προσφορα κανε αιτηση φορητοτητας και ο παροχος σου λογικα θα σε παρει να σου δωσει καλυτερη.
User avatar
kobos550
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5911
Joined: Sat Jan 28, 2012 9:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Αθήνα
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Δεν ξέρω αν ταιριάζει καλύτερα εδώ ή κάπου αλλού, αλλά ήθελα να ρωτήσω μιας και κάτι δεν καταλαβαίνω καλά.
Θέλω να πάρω ένα network switch ουσιαστικά για να βγάλω από το καλώδιο ethernet που έχω στο δωμάτιο 3 νέα (Γιατί τώρα το αλλάζω θέση και έχω βαρεθεί να το κάνω). Έχουμε ταχύτητες 100 mbps, οπότε με νοιάζει να κρατήσω την ίδια ταχύτητα και να μη μου μειωθεί.

Αυτό: TP-LINK-TL-SF1008D-v8 μου κάνει ή πρέπει να πάρω κάτι καλύτερο?
Γιατί αυτό το 10/100 mpbs που γράφει δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
User avatar
vaggelis2005
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 17737
Joined: Thu Jul 28, 2005 11:36 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός-Man Utd-Ίντερ
Location: Άνω Πατήσια
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Δεν θα έχεις θέμα.Το 10/100 είναι η ταχύτητα μεταφοράς αρχείων εντός δικτύου.Σε ακριβότερα είναι 10/100/1000 ανάλογα με τη καλωδίωση και την υποστήριξη της κάρτας δικτύου σου.
User avatar
kobos550
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5911
Joined: Sat Jan 28, 2012 9:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Αθήνα
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Τέλεια τέλεια ευχαριστώ πολύ!

Sent from my SM-G975F using Tapatalk

User avatar
Agent Of Chaos
National Manager
National Manager
Posts: 9107
Joined: Sat Oct 13, 2012 10:28 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Spoiler: show
Image
εγώ έχω αυτό κάνα χρόνο τώρα. 10/100/1000 αλλά είναι overkill για την 50αρα γραμμή μου. έχω πάνω ps4, xbox, pc και tv box και δουλεύει άψογα πάντως ακόμα κι όταν 3/4 συσκευές τραβάνε ταχύτητα.
Spoiler: show
Image
Post Reply

Return to “Internet - Online Games”