Albums

Εδώ μπαίνουν οι συζητήσεις σχετικά με τη μουσική...
User avatar
ReDDy
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 591
Joined: Thu Jun 05, 2003 11:00 pm
Location: In the valley of Death
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Προς Geckham: Το Dragonslayer φοβερό !!!!!!!!!!! Επίσης το The Glorious Burden μου το έστειλε ο θείος μου από Γερμανία και ήρθε σήμερα. Χαίρομαι που αυτά που έλεγα μαζί σου στο ICQ δεν ήταν σωστά ! Όντως πάρα πολύ καλό album ! Θα προτιμούσα βέβαια τον Barlow στα φωνητικά αλλά και o Tim είναι πάρα πολύ καλός. =D> Και το Hollow Man είναι φοβερό + το 30λεπτο τραγούδι (3 songs μαζί)

Προς Maldini: Σύντομα θα ξαναπάω για αγορές και αυτά που θα πάρω σίγουρα είναι τα :
Dream Theater - Train of Thoughts
Iced Earth - Burnt Offerings
και ίσως κάνα ακόμα από Dream Theater και Dream Evil.

Σκοπεύω επίσης να πάρω όταν με το καλό βγουν τα καινούρια των In Flames και Dream Evil.
To live is to die..
Maldini
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 551
Joined: Mon Dec 08, 2003 12:00 am
Location: 'Ανω Γλυφαδα,Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

[quote="ReDDy"]Προς Geckham: Το Dragonslayer φοβερό !!!!!!!!!!! Επίσης το The Glorious Burden μου το έστειλε ο θείος μου από Γερμανία και ήρθε σήμερα. Χαίρομαι που αυτά που έλεγα μαζί σου στο ICQ δεν ήταν σωστά ! Όντως πάρα πολύ καλό album ! Θα προτιμούσα βέβαια τον Barlow στα φωνητικά αλλά και o Tim είναι πάρα πολύ καλός. =D> Και το Hollow Man είναι φοβερό + το 30λεπτο τραγούδι (3 songs μαζί)

Προς Maldini: Σύντομα θα ξαναπάω για αγορές και αυτά που θα πάρω σίγουρα είναι τα :
Dream Theater - Train of Thoughts
Iced Earth - Burnt Offerings
και ίσως κάνα ακόμα από Dream Theater και Dream Evil.

Σκοπεύω επίσης να πάρω όταν με το καλό βγουν τα καινούρια των In Flames και Dream Evil.[/quote]

Sostos.Exo grapsei mia kritikh syo Metal is music gia ti train of thought.Rixe mia matia an 8es... ::wink:
Live another day,climb a little higher,find another reason to stay...
User avatar
Sponis
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 25743
Joined: Thu Oct 03, 2002 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Δόξα Δράμας
Αγαπημένη Ομάδα: Manchester United / Π.Α.Ο.
twitter: Sponis
Status: I'm coming... Keep running... Tormenting You!
Location: Under Your Wings and Into Your Arms
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0
Contact:

Album: Seventh Son Of A Seventh Son

Group: Iron Maiden

Year : 1988


Tracklist:

1.Moonchild
2.Infinite Dreams
3.Can I Play With Madness
4.The Evil That Men Do
5.Seventh Son Of A Seventh Son
6.The Prophecy
7.The Clairvoyant
8.Only The Good Die Young


Line Up:

Bruce Dickinson ? Vocals
Steve Harris ? Bass
Dave Murray ? Guitar
Adrian Smith ? Guitar
Nicko McBrain ? Drums


Rating: 100/100 *

Για μένα προσωπικά ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ album των (ΘΕΩΝ) Iron Maiden. Αλλά ας τα πάρουμε από την αρχή?

Όταν κάπου στα τέλη της δεκαετίας του 80 και αρχές της δεκαετίας του 90 άρχιζα να ακούω μουσική , έψαχνα να βρω τι μου αρέσει. Τα ακούσματα από το σπίτι ήταν περισσότερο Ελληνικά λαϊκά και πολύ λίγα ξένα. Από τηλεόραση και ράδιο δεν είχαμε και πολλά. Μέχρι που μπήκε το MTV και έφερε λίγο μουσική σπίτι. Καλά όλα αυτά που άκουγα αλλά δε με ενθουσίαζε τίποτα ιδιαίτερα. Ώσπου βρέθηκε ένα ξαδερφάκι μου (να είναι καλά το παιδί :D ) που μου έβαλε να ακούσω ένα κομμάτι από μία κακογραμμένη κασέτα. Με το που άκουσα την εισαγωγή κάτι έκανε κλικ μέσα μου. Πολύ καλό λέω , τι είναι; ?IRON MAIDEN? μου λέει , ?το Seventh Son Of A Seventh Son? .

Αυτό ήταν , τις επόμενες ημέρες άρχισαν να λιγοστεύουν τα ρέστα από τα ψώνια με σκοπό να μαζέψουμε το πολυπόθητο ποσό. (τότε πρέπει να ήταν 2500 με 3000 δρχ.) Με το καλό όταν μαζευτήκανε τα χρήματα οδηγήθηκα προς το Juke Box Καλλιθέας (αν θυμάμαι καλά) για να βρω αυτό το περιβόητο «Seventh Son Of A Seventh Son». Όταν το βρήκα και το αγόρασα , πήγα σπίτι και ΧΑΘΗΚΑ μέσα στη μουσική. Το άκουγα ξανά και ξανά μέχρι να μάθω και τον τελευταίο στίχο , μέχρι να μπορώ να μουρμουρίζω και το τελευταίο riff , το κάθε σόλο και κάθε χτύπο από τα ντραμς και το μπάσο. Αυτό ήταν η πρώτη μου επαφή με MAIDEN και η στιγμή που υποτάχθηκα στο μεγαλείο τους.

Αργότερα κατάλαβα και άλλα πράγματα για το συγκεκριμένο άλμπουμ. Οι IRON MAIDEN που κατηγορήθηκαν αρκετά για τη συγκεκριμένη κυκλοφορία , έπαιζαν το METAL που οι υπόλοιποι θα δοκίμαζαν 10 χρόνια μετά. Αν και αρκετοί τότε είπαν ότι METAL με συνθεσάιζερ δε νοείτε και ότι φλωρέψαν και εμπορευματοποιήθηκαν , τώρα πρέπει να προσκυνάνε και να δηλώνουν ότι ποτέ δεν είπαν τέτοιες κουβέντες?

Track by Track

1.Moonchild (Smith/Dickinson)
Άψογη εισαγωγή (Seven deadly sins?) και μετά το συνθεσάιζερ κατά κύριο λόγο και τα υπόλοιπα όργανα από πίσω μας οδηγούν στον Βρασίδα (I am he ,the bornless one). Το τραγούδι συνεχίζει σε έναν καταιγιστικό ρυθμό και φτάνει σε ένα ρεφρέν που σου μένει από την πρώτη στιγμή. O Bruce με τη θεατρικότητα της φωνής του σε βάζει ΜΕΣΑ στο τραγούδι.

2.Infinite Dreams (Harris)

Μπαλαντοειδής εισαγωγή για το δεύτερο κομμάτι του δίσκου. Το τραγούδι κυλάει σε ήρεμο τέμπο και ο Βρασίδας κάθε στίχο τον ζει και σε κάνει και εσένα να ακολουθείς. (Someone chasing I cannot move?). Σε κάποια στιγμή ο ρυθμός αλλάζει (Even though its reached new heights) και δε μπορώ να πω ότι πια θυμίζει μπαλάντα Τρομερή δουλειά από το rhythm section πλαισιωμένο άψογα από τα συνθς για να ακολουθήσει το σόλο του κομματιού. Μετά ο Βρασίδας εκλιπαρεί για βοήθεια (help me , help me to find my true self?) , ακολουθεί δεύτερο σόλο και το τραγούδι τελειώνει ελαττώνοντας ταχύτητα και σβήνει σιγά σιγά. (Reincarnate, play the game, again and again and again?)

3.Can I Play With Madness (Smith/Dickinson/Harris)

ΚΟΜΜΑΤΑΡΑ ? τα λόγια περιττεύουν. Give me the sense to wonder? και τα μυαλά στα κάγκελα?

4.The Evil That Men Do (Smith/Dickinson/Harris)

Τα μυαλά δεν έχουν προλάβει να ξεκολλήσουν και τρώνε δεύτερο χτύπημα στα καπάκια (Love is a razor and I walked the line on that silver blade? ). Το μπάσο να καλπάζει και όλοι να ακολουθούν. Ριφάκι που μένει και ρεφρέν που τραγουδιέται με τον Βρασίδα να μας δείχνει τι έχει για την πλάκα του. Μη ξεχνάμε ότι είναι και ένα κλασσικό πλέον live κομμάτι?

5.Seventh Son Of A Seventh Son (Harris)

ΕΠΟΣ ?

Ένα δεκάλεπτο κομμάτι που διδάσκει. Εισαγωγή που σε καθηλώνει , ρυθμός που σε χώνει στα πιο σκοτεινά μονοπάτια., μια ιστορία που θες να μάθεις πάση θυσία. Here they stand, brothers them all ? και εσύ χάνεσαι. Bruce σε τοπ φόρμα και όλο το συγκρότημα Α-Ψ-Ε-Γ-Α-Δ-Ι-Α-Σ-Τ-Ο. Μετά το δεύτερο ρεφρέν ακολουθούν έξι λεπτά ασύλληπτης κόλασης. Το τέμπο ηρεμεί και γίνεται όλο και πιο εφιαλτικό , μια απόκοσμη φωνή σου λέει την ιστορία (today is born the seventh one?) και μετά αρχίζει και δυναμώνει η μουσική.
Ο ρυθμός αυξάνει ταχύτητα σταδιακά και η ατμόσφαιρα βαραίνει. Ακολουθούν σόλο και σόλο και δώστου σόλο και πάρε να ?χεις σόλο και το έπος κάπου εκεί τελειώνει.

6.The Prophecy (Murray/Harris)

Μια ακόμα ιστορία που σε κολλάει με τη μουσική της και το ρυθμό. Αργό ξεκίνημα , καταιγίδα μετά (Now that I know that the right time has come?). Δισολιά για να μη ξεχνιόμαστε και τέλος (no one believed in my true prophecy and now it?s too late). Μια κλασσική κιθάρα μας αποχαιρετά?

7.The Clairvoyant (Harris)

? Για να μας οδηγήσει ένα μπάσο στο επόμενο κομμάτι. Ρυθμός που μένει και φτάνουμε σε ένα ρεφρέν ( there?s a time to live and a time to die) με καλπάζων
τέμπο που σε κάνει να θες να χοροπηδήσεις αλά Steve Harris. Τέλος με Βρασίδα να αναρωτιέται αν είναι περίεργο που με το που ζεις , πεθαίνεις για να ξαναγεννηθείς.

8.Only The Good Die Young (Harris/Dickinson)

Δε μπορούσε να υπάρχει καλύτερο τελείωμα για αυτή τη δισκάρα. Speed - άτο κομμάτι με όλους να δίνουν ρέστα. Και το κερασάκι στην τούρτα , το τελείωμα ανάλογο της εισαγωγής (Seven deadly sins?)

Τέλος θέλω να πω ότι αυτό ήταν το τελευταίο album με την all-star σύνθεση των IRON MAIDEN (Harris-Dickinson-Murray-Smith-McBrain) που μας χάρισε τα καλύτερα άλμπουμ τους. (Piece Of Mind ? Powerslave - Live After Death ? Somewhere In Time ? Seventh Son Of A Seventh Son)


Με αυτά τα λόγια προσπάθησα να κάνω κάτι που δε γίνεται εύκολα ιδιαίτερα από κάποιον μη ειδικό στα γραπτά. Θεωρώ πολύ δύσκολο να περιγράψω με λόγια και φράσεις ΟΛΑ τα συναισθήματα που μου γεννιούνται ΚΑΘΕ φορά που ακούω αυτόν τον δίσκο. Επειδή είναι όμως ο αγαπημένος μου έκανα μια προσπάθεια και ελπίζω να σας άρεσε ? :wink:

Τα λέμε :headbang:
Maldini
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 551
Joined: Mon Dec 08, 2003 12:00 am
Location: 'Ανω Γλυφαδα,Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Kala ekanes.Symfono apolyta me osa egrapses kai me ekfrazoun 100% giati kai gia mena einai o agaphmanos diskos apo to sygekrimeno group kai oxi mono.Einai to album to opoio egine aparxh mias epoxhs(mousika)gia mena h opoia ephrease 8etika th zoh mou.Eyge Spawn!! =D> =D> =D>

P.S.Apo sunais8hmata allo tipota...
Live another day,climb a little higher,find another reason to stay...
User avatar
geckham
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 17522
Joined: Tue Jun 17, 2003 11:00 pm
Location: North Bank, Highbury.
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

αρχίζω τα σχόλια...

[quote="Spawn_I"]
Όταν κάπου στα τέλη της δεκαετίας του 80 και αρχές της δεκαετίας του 90 άρχιζα να ακούω μουσική
[/quote]

15 χρόνια τι έκανες? Έπλεκες?


κατά τα άλλα, κορυφαία δισκάρα...
είχα σκάσει γερό πράμα για να το αποκτήσω έχοντας ακούσει μόνο το Infinite Dreams-και μάλιστα την αρχική εκτέλεση του τραγουδιού, από ένα γερμανικό περιοδικο της αδερφής μου(πιο αργό)-και το Οnly the good die young. Μάλιστα το πρώτο απότελει ένα από τα πιο αγαπημένα μου τραγούδια των Maiden...
Tο είχα αγοράσει λόγω του εξωφύλλου του :mrgreen: το οποίο κοσμούσε την οθόνη μου για πολλόυς μήνες...

Αν και όχι το καλύτερο album τους(που για μένα θα κατέχει πάντα το Powerslave), είναι ένα album που επηράσε τόσους και σχολιάστηκε από τους διπλάσιους...
Παρ' όλα αυτά, οποιος θέλει να λέγεται σοβαρος και αξιόλογος οπαδος της συγκεκριμένης μουσικής, πρέπει να το έχει στη δισκοθήκη του...

Aυτά...


hasta la vista...
I fart in your general direction.Image
User avatar
Sponis
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 25743
Joined: Thu Oct 03, 2002 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Δόξα Δράμας
Αγαπημένη Ομάδα: Manchester United / Π.Α.Ο.
twitter: Sponis
Status: I'm coming... Keep running... Tormenting You!
Location: Under Your Wings and Into Your Arms
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0
Contact:

[quote="geckham"]αρχίζω τα σχόλια...[/quote]

Μη χάσει η Βενετιά βελόνι... ::roll:

[quote="Spawn_I"]
Όταν κάπου στα τέλη της δεκαετίας του 80 και αρχές της δεκαετίας του 90 άρχιζα να ακούω μουσική
[/quote]

[quote="geckham"]15 χρόνια τι έκανες? Έπλεκες?[/quote]

ενώ εσύ πρέπει να ακούς από τα πέντε σου επισταμένα εεεε; απλώς τότε άρχισα να ψάχνω και τι ακούω...


[quote="geckham"]κατά τα άλλα, κορυφαία δισκάρα...
είχα σκάσει γερό πράμα για να το αποκτήσω έχοντας ακούσει μόνο το Infinite Dreams-και μάλιστα την αρχική εκτέλεση του τραγουδιού, από ένα γερμανικό περιοδικο της αδερφής μου(πιο αργό)-και το Οnly the good die young. Μάλιστα το πρώτο απότελει ένα από τα πιο αγαπημένα μου τραγούδια των Maiden...
Tο είχα αγοράσει λόγω του εξωφύλλου του :mrgreen: το οποίο κοσμούσε την οθόνη μου για πολλόυς μήνες...[/quote]

Tο συγκεκριμένο εξώφυλλο κοσμεί μια μπλούζα που μου έχουν φτιάξει hand-made και είναι απλά super...


[quote="geckham"]Αν και όχι το καλύτερο album τους(που για μένα θα κατέχει πάντα το Powerslave), είναι ένα album που επηράσε τόσους και σχολιάστηκε από τους διπλάσιους...
Παρ' όλα αυτά, οποιος θέλει να λέγεται σοβαρος και αξιόλογος οπαδος της συγκεκριμένης μουσικής, πρέπει να το έχει στη δισκοθήκη του...[/quote]

για μένα κερδίζει σε λεπτομέρειες τα υπόλοιπα άλμπουμ της χρυσής εποχής των Maiden...

[quote="geckham"]Aυτά...


hasta la vista...[/quote]

... και αυτά

Ι'll be back...
konspir2
Coach
Coach
Posts: 2673
Joined: Wed Nov 20, 2002 12:00 am
Location: Ανάκασα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Ρε Σπόνι... με συγκίνησες !!

Αν και ο ρυθμός ποσταρίσματός μου έχει μειωθεί σημαντικά, δεν υπήρχε περίπτωση να μη ποστάρω μετά από αυτήν την κριτική!

Κατ' αρχήν απίστευτη κριτική... συμφωνώ σχεδόν σε όλα...

[quote]Αργότερα κατάλαβα και άλλα πράγματα για το συγκεκριμένο άλμπουμ. Οι IRON MAIDEN που κατηγορήθηκαν αρκετά για τη συγκεκριμένη κυκλοφορία , έπαιζαν το METAL που οι υπόλοιποι θα δοκίμαζαν 10 χρόνια μετά. Αν και αρκετοί τότε είπαν ότι METAL με συνθεσάιζερ δε νοείτε και ότι φλωρέψαν και εμπορευματοποιήθηκαν , τώρα πρέπει να προσκυνάνε και να δηλώνουν ότι ποτέ δεν είπαν τέτοιες κουβέντες?[/quote]

Εδώ απλώς να σημειώσω ότι τα Synths (και ο αφορισμός από τους "ανταγωνιστές") ξεκίνησε με την κυκλοφορία του Somewhere in time, όπου οι Maiden έπαιξαν το 1986 (σχεδόν 20 χρόνια από σήμερα για να καταλάβουμε πόσο πίσω πάμε), πράγματα που αργότερα στήριξαν ολόκληρα παρακλάδια του metal....

Για να επανέλθω στο Seventh Son....

To συγκεκριμένο άλμπουμ είναι πραγματικά ορόσημο για την ιστορία των Maiden αλλά και της Metal σκηνής, μιας και εκτός από την ποιότητά του είναι και το τέλος του μεγαλύτερου κεφαλαίου στον "τόμο" Maiden.

Μετά από αυτό το αλμπουμ ακολούθησαν αποχωρήσεις από το γκρουπ που τάραξαν τη σταθερή του πορεία, και σε βάθος χρόνου το έκαναν να αλλάξει λίγο μουσικό ύφος...

Το Seventh Son αποτελεί και το μοναδικό άλμπουμ των Maiden στο οποίο κάποιος μπορεί να βρει στοιχεία Concept άλμπουμ, μιας και καθ' όλη τη διάρκειά του, διακατέχεσαι από το άισθημα πως παρακολουθείς μια ιστορία η οποία εξελίσσεται σε επεισόδια (τραγούδια). Επιστέγασμα σε αυτήν την αίσθηση αποτελεί το γεγονός ότι το LP κλείνει ακριβώς όπως άρχισε, με τον Bruce να μας λέει "Seven deadly Sins... Seven ways to win... Seven holy paths to hell....etc". Επίσης ο αριθμός επτά κυριαρχεί σε όλη τη διάρκεια του άλμπουμ.

Επιμέρους για τα τραγούδια δεν έχω να πω πολλά μιας και ο Βασίλης με κάλυψε απόλυτα... εξάλλου δεν μπορείς εύκολα να ξεχωρίσεις κάποιο τραγούδι από αυτό το άλμπουμ...

Το μόνο που θα πω είναι να ακούστε live το Seventh Son.... Είναι το απόλυτο...

O Bruce να ουρλιάζει "Seventh Son of a Seventh Son", και εσύ απλά να έχεις καθηλωθεί μην μπορώντας να αντέξεις τη δύναμη που βγαίνει από αυτό το έπος...

Αναζητείστε το βίντεο του Seventh tour και απολάυστε.... Και ξαφνικά η μουσική σταματάει, τα φώτα χαμηλώνουν, ο Bruce πάει στην άκρη της σκηνής, ένα πράσινο φώς τον περιλούζει και μας απαγγέλλει: "Today is born the Seventh one, born of woman the Seventh Son..." ...

Δεν νομίζω ότι μπορούμε να πούμε άλλα για αυτό το LP... απλά αγοράστε το...

ΥΓ1: Ποιο ειναι το καλύτερο LP των maiden;; Δύσκολο να διαλέξεις ανάμεσα από τόσα θεϊκά άλμπουμ... Powerslave, Number of the beast, Seventh Son πιστεύω ότι βγαίνουν CL αλλά στην ισοβαθμία με Iron Maiden, Somewher in time, Piece of Mind και ΝΑΙ... Brave New World

ΥΓ2: Σπόνι... όταν ήμουν πιτσιρικάς είχα γράψει την ιστορία των Maiden... Πολύ δουλειά... φωτογραφίες, υλικό, συνεντεύξεις από εδώ και από εκεί... και guess what... έχασα το .doc... θα είχε ενδιαφέρον να την ανεβάζαμε κάπου γμτ...

ΥΓ3: Περιμένω την επόμενη κριτική ::wink:
« H ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν»

Μαδάρες μου Χανιώτικες, κορφές του Ψηλορείτη, και Λασιθιώτικα βουνά, ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΠΑΝΤΕΡΜΗ ΚΡΗΤΗ

25.500
User avatar
Sponis
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 25743
Joined: Thu Oct 03, 2002 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Δόξα Δράμας
Αγαπημένη Ομάδα: Manchester United / Π.Α.Ο.
twitter: Sponis
Status: I'm coming... Keep running... Tormenting You!
Location: Under Your Wings and Into Your Arms
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0
Contact:

Σπύρο εσένα περίμενα να με κριτικάρεις γιατί αν περιμένεις από πιτσιρίκια ... (βλ. geckham - του δείχνεις το δάσος και κοιτάει το δάκτυλο :D )

Έχεις απόλυτο δίκιο για τα συνθς που ξεκίνησαν στο Somewhere In Time απλώς κατά τη (ταπεινή) γνώμη μου στο Seventh Son... τελειοποιήθηκε.

Είχα κάποτε σε βιντεοκασέτα το Maiden England που είναι από την εποχή της Seventh Tour αλλά κάπου μου το φάγανε... ΓΜΤ

Θα έρθουν και άλλες κριτικές και από Maiden αλλά και από άλλα άλμπουμ που γουστάρω. Απλώς θα ήθελα και οι υπόλοιποι να μας αναλύουν το τι τους βγάζει κάθε άλμπουμ για να έχουμε μια ολοκληρωμένη άποψη...

thanks και τα λέμε...
Maldini
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 551
Joined: Mon Dec 08, 2003 12:00 am
Location: 'Ανω Γλυφαδα,Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Kati symvoliko:To videoclip enos tragoudiou apo to Seventh Son deixnei enan ma8hth pou(kata th diarkeia ekpaideytikhs ekdromhs se arxaiologiko xoro) peftei se mia krypth kai anakalyptei ton kosmo ton Maiden.Kapos etsi enoiosa ki ego otan akousa ayth th diskara gia proth fora...

P.S.An 8ymamai kala prepei na einai to Can I Play With Madness.Dior8oste an kano la8os...
Live another day,climb a little higher,find another reason to stay...
User avatar
Paideras
Backup
Backup
Posts: 878
Joined: Sat Apr 19, 2003 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

nia re afto einia!kata simpwsi to prwto tragoudi pou akousa apo maiden!
http://world4.monstersgame.co.uk/?ac=vid&vid=47038524

We are just a moment in time,
A blink of an eye.....,
...A dream for the blind,
Visions from a dying brain,
I hope you don't understand

[b:dryyboq5]Anathema[/b:dryyboq5]
konspir2
Coach
Coach
Posts: 2673
Joined: Wed Nov 20, 2002 12:00 am
Location: Ανάκασα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Πρώτο τραγουδι που άκουσα από maiden?? το Trooper... μιλήστε!!!
« H ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν»

Μαδάρες μου Χανιώτικες, κορφές του Ψηλορείτη, και Λασιθιώτικα βουνά, ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΠΑΝΤΕΡΜΗ ΚΡΗΤΗ

25.500
User avatar
Paideras
Backup
Backup
Posts: 878
Joined: Sat Apr 19, 2003 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

egw tha tromaza ama katalavaina ti ellege to trooper tin prwti fora pou to akousa
http://world4.monstersgame.co.uk/?ac=vid&vid=47038524

We are just a moment in time,
A blink of an eye.....,
...A dream for the blind,
Visions from a dying brain,
I hope you don't understand

[b:dryyboq5]Anathema[/b:dryyboq5]
User avatar
OFI Crete
Asst Researcher Εργοτέλη & ΟΦΗ
Asst Researcher Εργοτέλη & ΟΦΗ
Posts: 6941
Joined: Mon Dec 02, 2002 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Massese (FM11)
Αγαπημένη Ομάδα: Roma Roma bella
Location: Candia
Has thanked: 7 times
Been thanked: 0
Contact:

Εγώ πρώτη φορά άκουσα το Fear Of The Dark & το Afraid To Shoot Strangers. Ο ξάδερφος μου άκουγε Metal & μου έβαλε να ακούσω αυτά τα 2 κομμάτια, μαγεύτηκα από τη μελωδία και από τότε.....
Scout Ο.Φ.Η.

Μία ζωή θα είμαι κει
σ΄όποια κι αν παίζεις εθνική
κι αν έπαιζες στον ουρανό
θα πέθαινα για να σε δω
ΟΦΑΡΑ πόσο σ' αγαπώ.
Maldini
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 551
Joined: Mon Dec 08, 2003 12:00 am
Location: 'Ανω Γλυφαδα,Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Ego akouga to Seventh Son sth diadromh mou pros to agio oros me ton patera mou.Symvoliko?
Live another day,climb a little higher,find another reason to stay...
Kastroman
National Manager
National Manager
Posts: 9295
Joined: Thu Jul 03, 2003 11:00 pm
Status: Come at the king, you best not miss.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μμμ, εγώ ακολούθησα την αντίθετη πορεία στα ακούσματα μου σε ότι έχει να κάνει με Maiden:
Το πρώτο τραγούδι που άκουσα (στην τρυφερή ηλικία των ...17! :newb: ) ήταν το Fear of the Dark που ούτε τότε μου άρεσε ούτε τώρα το θεωρώ τίποτα φοβερό.

Έτσι σχημάτισα πολύ άσχημη εντύπωση για τους Maiden, η οποία άρχισε να αλλάζει λίγο όταν άκουσα το Out of the silent planet (2ο τραγούδι) και αντιστράφηκε πλήρως όταν άκουσα το 3ο --> The evil that men do :mrgreen:

[quote="konspir2"]Πρώτο τραγουδι που άκουσα από maiden?? το Trooper... μιλήστε!!![/quote]

Το Trooper τώρα "κοσμεί" το σήμα της εκπομπής των οργανωμένων του ΟΦΗ!
Μια μέρα θα σηκωθώ, θα τον χτυπήσω φιλικα στην πλάτη, και θα τον ρωτήσω:
"Κυρ Αντρέα, με όλο το θάρρος. Γαμείς καθόλου;"
~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~
- Πονάω!
- Δεν πονάς. Φοβάσαι.
Post Reply

Return to “Μουσική”