FM 2008 : Πως να εισάγετε δικά σας γραφικά.

Mάθετε για τα γραφικά του FM (skins, logos, kits και backgrounds), στείλτε τα δικά σας, πείτε τις απορίες σας και σχολιάστε αυτά του FM Greece!
Forum rules
Παρακαλούμε πολύ, πριν ρωτήσετε οτιδήποτε σχετικά με τα γραφικά, κοιτάξτε αυτά τα θέματα:
Συχνές Ερωτήσεις/Απαντήσεις για τα Γραφικά.
FM 2008 : Πως να εισάγετε δικά σας γραφικά.
Post Reply
sioutas
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3090
Joined: Sat Oct 06, 2007 1:17 am
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: Im a professional manager
Location: Earth
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

dforlan9 wrote:Είτε αντί για vera κτλ να βάλεις το όνομα της γραμματοσειράς, η να μετονομάσεις τη γραμματοσειρά σου σε vera.
Απλή πρακτική σκέψη!
οκ, το βρήκα! Ευχαριστώ. Έφτιαξα ένα φάκελο fonts στον κατάλογο του σκιν και μέσα έβαλα την γραμματοσειρά που ήθελα και την ονόμασα σε vera ! (:

panels που μπορώ να βρώ? εννοοώ headers, footers κλπ
και γιατί όταν αλλάζω ονομασία του καταλόγου ενός σκιν, δεν μου φορτώνει το σκίν, είναι δηλωμένο το όνομα του καταλόγου σε κάποιο xml?
User avatar
gulag3
Trialist
Trialist
Posts: 1
Joined: Fri Feb 13, 2004 12:00 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

MIA VOHThEIA AN KAPIOS GNWRIZEI KATI PLEASE

ENW OLA TA GRFIKA POU EVALA STO FAKELO DOULEUOUN OTAN VAZW ENA 2D PLAYERS POU VREIKA APO EDW http://www.panoz.it/FMItalia/ DEN MOUTO VGAZEI SYNEXIZEI NA MOUDEIXNEI TIS IDIES KOUKIDES GIA PAIKTES MHPWS KSEREI KANEIS TI PREPEI NA KANW ?

AN MPOREI KAPIOS AS PEI PLEAZE
THANKS
akalyptos_82
Trialist
Trialist
Posts: 7
Joined: Thu Mar 24, 2005 10:49 pm
Location: KALAMATA
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ρε παιδια σας δουλευουν τα γραφικα; εγω οταν τα εβαλα το παιχνιδι δεν ξεκινουσε, μου εβγαζε οτι δεν εχω το γνησιο cd (ενω το εχω) το απεγκατεστησα και παλι κανει το ιδιο. Ξερει κανεις γιατι το κανει αυτο και πως δουλευουν τα γραφικα;
paokilaos
Trialist
Trialist
Posts: 72
Joined: Thu Oct 25, 2007 11:04 pm
Football Manager της ομάδας: PAOK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

μια ερώτηση παίδες.έχω περάσει μια δικιά μου εικόνα στο παιχνίδι.πώς μπορώ να κάνω το background αυτής της εικόνας να είναι ίδιο χρώμα με αυτό του σκιν.

ευχαριστώ προκαταβολικά
pierikaras
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 383
Joined: Thu Jun 08, 2006 1:03 am
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός Πειραιώς
Αγαπημένη Ομάδα: Πιερικός, Λίβερπουλ
Location: Κατερίνη
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Εγώ παιδιά είμαι άσχετος, δεν είχα ποτέ ασχοληθεί με γραφικά κτλ γιατί είχα χρόνια να ασχοληθώ με τα πιο καινούρια CM και FM λόγω ανεπαρκούς υπολογιστή. Έκανα ακριβώς τα εν λόγω βήματα:

1. Βρείτε το φάκελλο "My Documents/Sports Interactive/Football Manager 2008/".
2. Δημιουργήστε μέσα σε αυτόν τον φακέλλο έναν καινούργιο που θα ονομάσετε "graphics".
3. Δημιουργήστε μέσα σε αυτόν τον φακέλλο έναν καινούργιο που θα ονομάσετε "pictures".
4. Δημιουργήστε μέσα σε αυτόν τον φακέλλο έναν καινούργιο που θα ονομάσετε, "logos" για να βάλετε εκεί τα "logos".
5. Δημιουργήστε μέσα σε αυτόν τον φακέλλο έναν καινούργιο που θα ονομάσετε, "kits" για να βάλετε εκεί τα "kits".
6. Δημιουργήστε μέσα σε αυτόν τον φακέλλο έναν καινούργιο που θα ονομάσετε, "players" για να βάλετε εκεί τις φωτογραφίες απο τους παίκτες.
7. Αρχίστε το παιχνίδι
8. Πηγαίνετε στο μενού των επιλογών (Preferences menu), κατόπιν στο μενού Display & Sound και αφαιρέσετε (untick) την επιλογή "Use Skin Cache" και επιλέξτε την επιλογή "Always reload skin on confirm", καθώς επίσης και την επιλογή "Show Badge/Logos"

Μέσα στο φάκελο kits έβαλα δυο φακέλους που περιέχουν kits ελληνικών πρωταθλημάτων, τους οποίους κατέβασα από το http://www.fmvita.com/index.php?topic=1558.0 με τίτλουυς Greek Superleague και Greek 2nd Division

Δε μου εμφανίζει όμως τά kits. Μήπως πρέπει να κάνω κάποια άλλη ενέργεια; (που έλεγε και σε μια φάρσα :-P )
Συγγνώμη, αλλά είμαι άσχετος.
pxgjon
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 432
Joined: Fri Nov 03, 2006 4:13 pm
Αγαπημένη Ομάδα: πορτοχελιακος - ολυμπιακος
Location: Πορτο Χελι-Κορινθος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

κατεβαζω γραφικα φτιαχνω τους φακελους . τους βαζω εκει που πρεπει :D φορτωνω το fm δειχνει κανονικα τις διαφημησεις της εισαγωγης και μετα στο αρχικο μενου μου το δειχνει ολο ασπρο . τι κανω ?
User avatar
notorius
Indispensible
Indispensible
Posts: 1562
Joined: Tue Oct 30, 2007 6:01 am
Football Manager της ομάδας: VFL.W./ S.E.\ Birmi.C./ A.C.B.
Αγαπημένη Ομάδα: Α.Σ.Α.
twitter: lawlorn_the
Status: Dying like My Bride
Location: Desert: Earth
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

ρε παιδιά έχω ένα πρόβλημα. έφτιαξα το Use Cage Skin ξεκίνησα καινούριο παιχνίδι αλλά δεν μου εμφανίζει τα logos.καμιά ιδέα για βοήθεια?
Aughost

Save a hug for those that you hate the most

Some days good, Some days bad, And some days even hope..

Phantasmagoria
Ovidius7
Trialist
Trialist
Posts: 25
Joined: Fri Nov 16, 2007 11:57 am
Football Manager της ομάδας: AEK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπέρα παιδιά!
Επειδή είμαι αρχάριος και ελαφρώς άσχετος με τα προγράμματα φωτογραφίας ...κλπ θα ήθελα τη βοήθειά σας. Συγκεκριμένα :
1. Έχω φτιάξει μέσω του editor μία, δικής μου επινόησης, φανταστική ομάδα, την οποία έχω βάλει να παίζει στη Β΄Εθνική, μεταφέροντας κάποια πραγματική ομάδα της Β΄Εθνικής στη Γ΄. Τα ερωτήματα είναι τα εξής :
1.1. Εάν φορτώσω τα logos του ελληνικού πρωταθλήματος, που πρότεινε ο φίλος παραπάνω, υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθεί πρόβλημα [αφού έχω μεταφέρει την πραγματική ομάδα απο την αρχική της θέση (από Β΄σε Γ΄ εθνική) και πλέον ανάμεσα στις πραγματικές ομάδες του παιχνιδιού υπάρχει και η δική μου φανταστική];
1.2. Έχω φωτογραφία (jpg) του σήματος της φανταστικής ομάδας που έχω επινοήσει. Υπάρχει δυνατότητα να την περάσω ως logo της ομάδας;
1.3. Σε περίπτωση καταφατικής απάντησης του πιο πάνω ερωτήματος πώς ακριβώς γίνεται αυτό;
Ευχαριστώ προκαταβολικά
User avatar
dforlan9
Graphics' Expert
Graphics' Expert
Posts: 15614
Joined: Tue Apr 29, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός / Arsenal
facebook προφίλ: dforlan9
twitter: dforlan9
Location: Piraeus
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time
Contact:

Καλησπέρα.
1. Όχι δεν υπάρχει πρόβλημα
2. Ναι μπορείς, αν τη κάνεις τη φωτό png σίγουρα θα δουλέψει, για jpg δε ξέρω.
3. Κοίτα είτε από τον editor, είτε από το παιχνίδι με ενεργοποιημένη την επιλογή Show Unique Ids των preferences, το Unique Id της ομάδας σου, και ακολούθησε τις οδηγίες του πρώτου ποστ.
Ovidius7
Trialist
Trialist
Posts: 25
Joined: Fri Nov 16, 2007 11:57 am
Football Manager της ομάδας: AEK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση! Κάνοντας κατάχρηση των γνώσεών σου και της φιλιοτιμίας σου, υποβάλλω ακόμη δύο ερωτήματα :
1. Η μετατροπή του αρχείου "jpg" σε "png" είναι πραγματοποιήσιμη και εάν ναι μέσω ποιου προγράμματος;
2. Όλα τα παραπάνω ισχύουν και για φωτογραφίες παιχτών;
Είμαι υπόχρεως και στη διάθεσή σας για οποιοδήποτε νομικό (η ειδικότητά μου) ερώτημα!
:)
User avatar
Touristas3
Trialist
Trialist
Posts: 39
Joined: Fri Nov 02, 2007 5:17 pm
Football Manager της ομάδας: Newcastle Utd
Αγαπημένη Ομάδα: Aris FC
Location: Θεσσαλονικη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εχω τις εξης ερωτησεις:

1.Με ποιο προγραμμα ανοιγει το config που υπαρχει σε kits,facepacks κτλ?
Θελω να αλλαξω τις φανελες του Αρη επειδη οι τρεις που υπαρχουν στο παιχνιδι ειναι της ιδιας αποχρωσης.Θελω πχ να βαλω τη μαυρη εμφανιση αντι για καποια απο αυτες που υπαρχουν...

2.Δεν εχω κανει ακομα τη διαδικασια για να φυγει η λευκη φανελα επειδη διαβασα για καποια μικροπροβληματακια...Η απορια μου ειναι αν επηρεαζονται οι φανελες απο τα πρωταθληματα που ηδη υπαρχουν οπως ειναι το ισπανικο ή το ιταλικο.
Για να γίνεις μεγάλος πρέπει να τα βάζεις με τους μεγάλους...
User avatar
dforlan9
Graphics' Expert
Graphics' Expert
Posts: 15614
Joined: Tue Apr 29, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός / Arsenal
facebook προφίλ: dforlan9
twitter: dforlan9
Location: Piraeus
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time
Contact:

Η μετατροπή από jpg σε png γίνεται πανεύκολα, με πολλά προγράμματα που είναι μικρά και δωρεάν, όπως το Paint.net και το IconXp (αυτό κρατάει για μερικές μέρες). Το ίδιο ισχύει και για τις φωτό των παικτών.
Το config.xml το αλλάζεις ακόμα και με το Notepad..
Ναι, θα επιρρεάζονται οι φανέλες των ήδη υπάρχοντων..
User avatar
spiros91
Indispensible
Indispensible
Posts: 1961
Joined: Sat Oct 20, 2007 5:31 pm
Football Manager της ομάδας: Palermo
Αγαπημένη Ομάδα: Chelsea, AEK
facebook προφίλ: spiros.argiriou.1
Location: Rafina
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Εμένα οι κανονικές εμφανίσεις που έχει το παιχνίδι από μόνο του μου φένονται κανονικά ενώ όλες οι άλλες SS08... Έκανα ότι μου είπαν σε ένα topic και δούλεψε μια χαρά...
User avatar
Touristas3
Trialist
Trialist
Posts: 39
Joined: Fri Nov 02, 2007 5:17 pm
Football Manager της ομάδας: Newcastle Utd
Αγαπημένη Ομάδα: Aris FC
Location: Θεσσαλονικη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

dforlan9 wrote:Η μετατροπή από jpg σε png γίνεται πανεύκολα, με πολλά προγράμματα που είναι μικρά και δωρεάν, όπως το Paint.net και το IconXp (αυτό κρατάει για μερικές μέρες). Το ίδιο ισχύει και για τις φωτό των παικτών.
Το config.xml το αλλάζεις ακόμα και με το Notepad..
Ναι, θα επιρρεάζονται οι φανέλες των ήδη υπάρχοντων..

Ανοιξα το config και αλλαξα το aris_3 με το aris_4 απο τις alternative kits που υπαρχουν.
Τωρα μου εμφανιζει ως τριτη την μαυρη που υπαρχει στον editor...Πρεπει να αλλαξω και τιποτα μεσα στον editor?Οι φανελες μεσα στον editor πρεπει να ειναι παρομοιες?


OK!Λυθηκε το προβλημα.Πειραξα τις φανελες μεσα απο τον editor...
Για να γίνεις μεγάλος πρέπει να τα βάζεις με τους μεγάλους...
Ovidius7
Trialist
Trialist
Posts: 25
Joined: Fri Nov 16, 2007 11:57 am
Football Manager της ομάδας: AEK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

χαχαχαχαχαχα. Ο φίλος ως γνήσιος Θεσ/νικιός υιοθέτησε τις απόψεις του Μεγάλου Αλεξάνδρου : Κανείς δεν έχει λύσει το Γόρδιο Δεσμό; Πάρε το ξίφος και...ποιος Γόρδιος Δεσμός;;;;
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια όλους!
Post Reply

Return to “Γραφικά FM2008”