FM08 Staff Guide

Συζητήστε για το τρόπο που προπονείτε τους παίκτες! Τεστ, συγκρίσεις και αναλύσεις των προπονητικών προγραμμάτων του FM.
Post Reply
padeloswp8
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 4259
Joined: Fri Jun 09, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης, Juventus, Chelsea
Location: Μπουγατσοφραπεδούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γενικοί Coaches

Τα παρακάτω ισχύουν για τους: Coaches, 1st Team Coaches, Youth Coaches, Fitness Coaches και Goalkeeper Coaches.


Είναι φανερό πως διαφορετικοί coaches χρειάζονται διαφορετικά coaching attributes ανάλογα με την κατηγορία στην οποία προπονούν. Τον συγκεκριμένο οδηγό μπορείτε να τον συνδυάσετε και με αυτό τον οδηγό ώστε να λαμβάνεται τη μέγιστη απόδοση από τους coaches σας.

Ωστόσο, υπάρχουν μερικά σημαντικά mental attributes των coaches τα οποία θα ήταν καλό να λαμβάνεται υπ όψη σας:
  • Adaptability: Αρκετά σημαντικό αν ο coach προέρχεται από το εξωτερικό.
  • Motivating: Ο προπονητής θα δίνει κίνητρο, θα παρακινεί τους παίκτες καλύτερα στην προπόνηση.
  • Level of Discipline: Πειθαρχία. Ο προπονητής θα κρατά τους παίκτες συγκεντρωμένους στα προγράμματα προπόνησης τους.
  • Working with Youngsters: Απαραίτητο attribute για τους Youth Coaches.
  • Man Handling: Προπονητές με υψηλό το συγκεκριμένο attribute θα χειρίζονται καλύτερα την προσωπικότητα και την ψυχολογία του κάθε παίκτη.

Scouts
  • Judging player ability
  • Judging player potential
  • Adaptability: Σημαντικό αν ο scout προέρχεται από το εξωτερικό. Παράλληλα βοηθά στη γρηγορότερη απόκτηση knowledge αν ο scout σας έχει σταλεί σε μια άγνωστη σε αυτόν περιοχή.
  • Determination: Οι scouts σας, θα είναι περισσότερο αποφασισμένοι στο να βρουν παίκτες.
  • Tactical Knowledge: Σημαντικό για τους scouts στους οποίους βάζετε ως assingment: "Scout Next Opposition"

Physios
  • Physiotherapy
  • Level of Discipline: Βοηθά τους[παίκτες να παραμένουν σε όσο το δυνατόν καλύτερη φόρμα κατα τη διάρκεια του τραυματισμού τους.
  • Motivating: Ο physio θα μπορεί παρακινήσει περισσότερο τους παίκτες με αποτέλεσμα αυτοί να επανέρχονται σε γρηγορότερο χρονικό διάστημα από τον τραυματισμό τους.
  • Man Handling: Ο physio θα μπορεί να διαχειριστεί καλύτερα τις προσωπικότητες των παικτών του με αποτέλεσμα αυτοί να επανέρχονται σε γρηγορότερο χρονικό διάστημα από τον τραυματισμό τους.
Assistant Managers

Βλέποντας πως οι Assistant Managers έχουν συνήθως υψηλά συμβόλαια, καλό είναι να προσπαθείτε να τους αξιοποιείτε στο έπακρο. Πέρα από τα παρακάτω attributes, καλό θα ήταν οι Assistant Managers να έχουν και κάποια καλά coaching attributes ώστε να μπορούν να βοηθήσουν και στην προπόνηση -ειδικά αν βρίσκεστε στα πλαίσια ενός σφιχτού budjet-.
  • Judging Player Ability: Αυτό θα βοηθήσει στο να σας δίνει ο βοηθός σας καλύτερα Team Reports.
  • Tactical Knowledge: Σημαντικό ειδικά αν ο Ass. Manager σας, είναι υπεύθηνος για τη Reserve Team.
  • Working with Youngsters: Σημαντικό ειδικά αν ο Ass. Manager σας, είναι υπεύθηνος για την U18 Team.
  • Man Handling: Θα σας δίνει καλύτερες συμβουλές σε θέματα που αφορούν τη διαχείριση προβλημάτων των παικτών σας.
  • Motivating + Level Discipline: Θα σας δίνει καλύτερες συμβουλές για τα Team-Talks.

Credits to Vertanno
http://cmfrenzy.com/football_manager_20 ... guide.html


Μετάφραση padeloswp8
H2O Polo


When I'm Good
I'm Really Good

When I'm Bad
I'm Better!

pandelisgreen13
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1344
Joined: Wed Dec 12, 2007 10:45 pm
Football Manager της ομάδας: ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos,Real Mad,Chelsea
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

μπράβο Παντελή,ο οδηγός είναι πολύ καλός
BRYANT Kobe(10) 2Pnt throw, blocked by DIAMANTIDIS Dimitrios(13)
Η ΠΡΑΣΙΝΗ ΘΥΡΑPandelisGreen13
O Coach wrote:«Φίλε,το όνομά μου είναι Ζέλικο Ομπράντοβιτς ».
-ypoklinomai -ypoklinomai -ypoklinomai -ypoklinomai
Petrucus
Trialist
Trialist
Posts: 71
Joined: Sun May 11, 2008 9:40 pm
Football Manager της ομάδας: Journeyman Manager
Αγαπημένη Ομάδα: PAO, Reims, Liverpool
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ωραιο ποστ
the_ellinas
Trialist
Trialist
Posts: 15
Joined: Sat Jul 19, 2008 5:11 pm
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

συμφωνω...βοηθουν πολύ...
User avatar
elcorto
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 275
Joined: Sun Apr 13, 2008 10:58 am
Football Manager της ομάδας: sslazio
Αγαπημένη Ομάδα: ολυμπιακος-sslazio-volivia
Has thanked: 0
Been thanked: 0

-ypoklinomai -ypoklinomai
φιλε μου με εσωσες, επειδη εχω το τον ολυμπιακο και ο ασισταντ που εχω εχει (Level of Discipline: 16)
αυτο ειναι μονο για τα προγραμματα στην προπονιση η γενικα σε ολλα???
εχω 4 με 5 παιχταις με ανχαπη ?
και δεν χερο τη να τους πω και πως να τους σειμαζεψω???
με χαλια ελληνικα και ουτε ξενοι γλωσα παιζω μανατζερ απο το μεγαλο επος του cm01-02
στο παλμαρε μονο 1 cl
καλω χειμωνα
υ.γ σε οσους γραφουν αρνιτηκα σχολια για τα λαθη μου στην ορθωγραφια εγω σας διαβεβαιωνω οτι θα συνεχισω τα λαθη
Post Reply

Return to “Προπόνηση FM2008”