Γενικές Training Απορίες

Συζητήστε για το τρόπο που προπονείτε τους παίκτες! Τεστ, συγκρίσεις και αναλύσεις των προπονητικών προγραμμάτων του FM.
Post Reply
padeloswp8
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 4259
Joined: Fri Jun 09, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης, Juventus, Chelsea
Location: Μπουγατσοφραπεδούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

c9horsy wrote:Ενας αμυντικος πχ δεν χρειαζεται καθολου att. κι αν χρειαζεται αρκουν 3-4 κλικ ? το ιδιο και για εναν επιθετικο στο def ?
ρωταω επειδη εδω :
viewtopic.php?f=103&t=16851
για συγκεκριμενες θεσεις πχ full backs δεν εχει καθολου def. μου φαινεται λιγο περιεργο να αφισω τον τομεα στο 0 . Π.χ. ενας επιθετικος τυπου ibrahimovic και στην πραγματικοτητα πρεπει να εχει και def attitudes εστω μετριες κατα την γνωμη μου .

Όντως ένας αμυντικός χρειάζεται attacking όπως αντίστοιχα ένας επιθετικός χρειάζεται defending. Πιστεύω πως 4 κλικ είναι καλά. Το θεωρώ πολύ μεγάλο λάθος να αφήνεις στο 0 τα attacking/defending στις συγκεκριμένες περιπτώσεις... Αυτό γίνεται μόνο με τους τερματοφύλακες (κι εκεί ακόμα, υπό περιπτώσεις πάντα, μπορεί να χρησιμοποιηθεί και το attacking και το defending)

c9horsy wrote:Διαβασα οτι για να κρατησει τα στατιστικα του σε ενα τομεα αρκουν 8-10 κλικ δηλαδη medium αν δεν κανω λαθος και για να τα ανεβασει 16-17 σωστα ? Αν τα στατιστικα του σε ενα τομεα ειναι 15-17 χρειαζονται ανεβασμα και αν ειναι 17-19 μπορω απλα να τα κρατησω ετσι ?
Σωστά όλα αυτά που λες... :wink:

GreenHell13Salonica wrote:Παικτες τυπου rosina ΑΜ (C,L,R) μπαινουν σε ΑΜ προγραμμα και πιο ιδιετερα αν ειναι μονο AML/R ?
Αναλόγως πως χρησιμοποιείς τον Rosina και ποιες θέσεις έχει natural. Αν δηλαδή τον χρησιμοποιείς κυρίως ως AMC τότε βάλτον στο AM. Αν τον βάζεις στα πλάγια βάλτον σε Wingers. Αν πάλι τον χρησιμοποιείς πότε ως AMC πότε ως winger, το καλύτερο είναι να τον έχεις στο AM πρόγραμμα.

c9horsy wrote:Οι MC μπορουν να μπουν στο ιδιο προγραμμα με τους DM , αν οχι που μου φαινεται πιο λογικο , τι παραπανω χρειαζονται ? αντιστοιχα οι MR ή ML μπορουν να μπουν μαζι με τουσ MC ?
Θα έλεγα πως οι MC μπορούν να μπουν στο πρόγραμμα των DM. Η ουσιαστική διαφοροποίηση μεταξυ των προγραμμάτων των MC και DM είναι πως οι DM έχουν παραπάνω defending, strength.

Τώρα για τους MR, ML μπορούν να μπουν κάλλιστα και στο πρόγραμμα των MC αλλά και σε αυτό των Wingers :wink:
H2O Polo


When I'm Good
I'm Really Good

When I'm Bad
I'm Better!

tyler13
Trialist
Trialist
Posts: 6
Joined: Fri Nov 13, 2009 10:17 pm
Football Manager της ομάδας: valencia
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γεια σας, είμαι καινούριος στην παρέα και ξαναξεκίνησα το manager μετα από 3 χρόνια.
Καταρχην μπράβο για τη δουλεια σας , έχω όμως μια απορία για την προπονηση με fireblast.
Χρειάζεται να κατεβάσεις το workload κατά τα μέσα της χρονιάς?
Γιατί θυμάμαι από παλιότερα manager οτι καλό ήταν να κατεβάζεις κοντά στη μέση την μπάρα για όλους τους παίχτες , ώστε να μην έχουν τραυματισμούς.
Επίσης αν χρειαζεται να το κάνεις αυτό , το κάνεις για όλους τους παίχτες? Ακόμα κ για αυτούς που δεν πολυπαίζουν?
Thanx!
Post Reply

Return to “Προπόνηση FM2008”