FireBlast Training '08

Συζητήστε για το τρόπο που προπονείτε τους παίκτες! Τεστ, συγκρίσεις και αναλύσεις των προπονητικών προγραμμάτων του FM.
Post Reply
Enlil
Trialist
Trialist
Posts: 23
Joined: Sun Jun 22, 2008 6:30 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναικός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση:

Είχα φτιάξει από μόνος μου μία προπόνηση κατά γραμμές αλλά ρίχνοντας μια ματιά στην Fireblast προσεξα ότι (ενώ σε γενικές γραμμές είναι παρόμοιες) έχει σημαντικά χαμηλότερα τα Physical training (Strength, Aerobic). Εγώ τα είχα κάπου στη μέση (πλην του Strength των AM) αλλά βλέπω ότι στην Fireblast είναι τουλάχιστον 2 θέσεις πιο κάτω (κατά μέσο όρο). Επιπλέον το Workload στην δικιά μου είναι heavy (3 θέσεις από το Very Heavy) χωρίς να παρατηρώ σημαντικά προβλήματα τραυματισμών.

Μήπως τους κούραζα πολύ;
Μήπως με πολύ physical training μέσα στην σεζόν δεν τους αφήνω να εξελιχθούν σωστά τα άλλα attributes;

Επιπλέον παρατηρώ πως σημαντική βελτίωση στα attributes των νεαρών παικτών βλέπω μόνο μετά τους international U21 αγώνες και όχι μέσω της προπόνησης... Βλέπω +1 σε μία έως τρεις attributes κάθε μήνα περίπου με απλή προπόνηση ενώ αμέσως μετά από δύο international παιχνίδια παρατηρώ +1 σε 3 έως και 10 attributes (Πάντα μιλάω για παίκτες που τους παίρνει να εξελιχθούν και όχι σε μέτριου potential παίκτες).
Εαν βλέπεις 10 παίκτες από τους οποίους ένας θα γίνει ο επόμενος Messi και εσύ δεν τον ξεχωρίζεις, ε τότε, τι σκατά σε πληρώνω ρε παπάρα scout;
padeloswp8
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 4259
Joined: Fri Jun 09, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης, Juventus, Chelsea
Location: Μπουγατσοφραπεδούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Στη FireBlast δεν μπορώ να πω πως τα Physical τα έχω σε χαμηλό επίπεδο... Ίσως στο δικό σου πρόγραμμα να τα είχες υπερβολικά ανεβαασμένα. Γενικά πιστεύω πως Strength και Aerobic δε χρειάζεται να είναι πολύ ανεβασμένα γιατί ρισκάρεις τραυματισμούς, οι παίκτες κουράζονται πιο εύκολα κατά τη διάρκεια των αγώνων και γενικά επειδή είναι και οι 2 οι πιο "heavy" τομείς της προπόνησης, σου "κλέβουν" από τους υπόλοιπους τομείς οι οποίοι βοηθούν στην ανάπτυξη των atts ενός παίκτη.

Επίσης το Workload καλό είναι να μην πηγαίνει ποτέ στο Heavy, εκτός από την περίοδο προετοιμασίας :wink:
H2O Polo


When I'm Good
I'm Really Good

When I'm Bad
I'm Better!

Enlil
Trialist
Trialist
Posts: 23
Joined: Sun Jun 22, 2008 6:30 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναικός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Και κάτι ακόμη:
Αυτή την στιγμή η μόνη διαφορά της προπόνησης μου και της Fireblast είναι το κατα δύο θέσεις βαρύτερο Physical training (+2 σε strength, aerobic). Αυτό είναι που οδηγεί στο heavy workload σε σχέση με το medium της Fireblast.
Αν εξαιρέσουμε την μερικώς αυξημένη πιθανότητα τραυματισμών, υπάρχει πιθανότητα να μην εξελίσονται στο 100% τα attributes των παικτών λόγω κούρασης;
Αυτό που θέλω να πώ είναι ότι αν το μόνο κακό που τους κάνω είναι να τους κουράζω και να παίζει να τραυματιστούν, το ρισκάρω αν είναι να αυξάνονται τα Physical stats τους μέσα στην χρονιά. Αν όμως η κούραση τους αποτρέπει από το να αναπτύξουν γρηγορότερα τα υπόλοιπα stats τους τότε δεν το θέλω... Έχεις καμία ιδέα;
Εαν βλέπεις 10 παίκτες από τους οποίους ένας θα γίνει ο επόμενος Messi και εσύ δεν τον ξεχωρίζεις, ε τότε, τι σκατά σε πληρώνω ρε παπάρα scout;
padeloswp8
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 4259
Joined: Fri Jun 09, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης, Juventus, Chelsea
Location: Μπουγατσοφραπεδούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μέσα στη χρονιά είναι αρκετά δύσκολο να ανέβουν τα physical. Βέβαια αν έχεις τους συγκεκριμένους τομείς ψηλά, τότε αυξάνεις τις πιθανότητες για άνοδο...
Enlil wrote:Αν εξαιρέσουμε την μερικώς αυξημένη πιθανότητα τραυματισμών, υπάρχει πιθανότητα να μην εξελίσονται στο 100% τα attributes των παικτών λόγω κούρασης;

Όχι δε νομίζω. Αλλά με schdules τα οποία είναι σε Heavy Workload, λογικά θα έχεις παίκτες που θα είναι Unhappy With Training Schedule. Και αυτό σίγουρα μπορεί να επηρεάσει την επίδοσή τους στην προπόνηση και συνεπώς και την άνοδο atts τους :wink:
H2O Polo


When I'm Good
I'm Really Good

When I'm Bad
I'm Better!

Enlil
Trialist
Trialist
Posts: 23
Joined: Sun Jun 22, 2008 6:30 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναικός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καταλαβαίνω...

Αυτοί βέβαια που είναι unhappy with heavy training workload έχουν πολύ χαμηλό επίπεδο επαγγελματισμού (profesionalism) και γενικά δεν χωρούν στην ομάδα μου... Παίρνουν πόδι ή δεν πατάνε ποτέ... Έναν έχω γιατί είναι απίστευτος και όλο προβλήματα με συμπαίκτες βγάζει. Επίσης είναι δυσαρεστημένος και με το medium workload. Δεν βρίσκεις ακρη...
Εαν βλέπεις 10 παίκτες από τους οποίους ένας θα γίνει ο επόμενος Messi και εσύ δεν τον ξεχωρίζεις, ε τότε, τι σκατά σε πληρώνω ρε παπάρα scout;
padeloswp8
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 4259
Joined: Fri Jun 09, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης, Juventus, Chelsea
Location: Μπουγατσοφραπεδούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

30.000 Views :snif:
H2O Polo


When I'm Good
I'm Really Good

When I'm Bad
I'm Better!

sioutas
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3090
Joined: Sat Oct 06, 2007 1:17 am
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: Im a professional manager
Location: Earth
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Στάδιο γεμίζεις ! -diatakste :D
User avatar
gody
Amateur
Amateur
Posts: 146
Joined: Wed Feb 20, 2008 10:07 pm
Football Manager της ομάδας: Nottingham Forest
Αγαπημένη Ομάδα: Nottingham Forest
Has thanked: 0
Been thanked: 0

παντελο εχω παρατηριση οτι τα set pieces δεν ανεβαινουν ικανοποιητικα, ενω στα αλλα atts εχουν εξαιρετικη βελτιωση , μηπως να ανεβασω το workload απο light στο medium στους ΑΜ ?
soterakis
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1379
Joined: Wed Dec 26, 2007 9:55 am
Football Manager της ομάδας: Fiorentina
Αγαπημένη Ομάδα: Anorthosis
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ίσως αν οι προπονητές σου δεν βγάζουν 7 αστέρια σ' αυτο το τομέα; (ξέρεις στα set pieces είναι δύσκολο να βρεις προπονητή με 7 αστέρια, σε μικρομεσαία ομάδα, ειδικά πρώτη χρονιά)
User avatar
gody
Amateur
Amateur
Posts: 146
Joined: Wed Feb 20, 2008 10:07 pm
Football Manager της ομάδας: Nottingham Forest
Αγαπημένη Ομάδα: Nottingham Forest
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εχεις ενα δικιο σεαυτο σε ολους τους τομεις εχω 7 αστερια στα σετ εχς 6 αλλα και παλι δεν πιστευω να ειναι ο μοναδικος λογος, παιζει και αυτο το ρολο του! το κακο ειναι οτι δυο χρονια δεν μου εχουν αυξηθει καθολου τα συγκεκριμενα atts! οποτε και κατι αλλο παιζει
padeloswp8
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 4259
Joined: Fri Jun 09, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης, Juventus, Chelsea
Location: Μπουγατσοφραπεδούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τα 6 αστέρια που έχεις είναι άκρως ικανοποιητικά για τον συγκεκριμένο τομέα. Γενικά πάντως τα Set Pieces τα χρειάζονται κυρίως οι Wingers και οι Wing Backs... Γι αυτό και στα προγράμματά τους είναι σε υψηλό επίπεδο ο συγκεκριμένος τομέας. Τώρα στις υπόλοιπες θέσεις, απλά κάνουμε μια συντήρηση ας πούμε. Αν κατάλαβα καλά θέλεις να ανεβάσεις τα Set Pieces στο πρόγραμμα των AM. Μπορείς να το κάνεις απλά πρόσεχε το workload. Είναι καλό να μη γίνει heavy :wink:
H2O Polo


When I'm Good
I'm Really Good

When I'm Bad
I'm Better!

User avatar
gody
Amateur
Amateur
Posts: 146
Joined: Wed Feb 20, 2008 10:07 pm
Football Manager της ομάδας: Nottingham Forest
Αγαπημένη Ομάδα: Nottingham Forest
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εγινε, σ' ευχαριστω !
padeloswp8
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 4259
Joined: Fri Jun 09, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης, Juventus, Chelsea
Location: Μπουγατσοφραπεδούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λοιπόν παίδες, επειδή θα λείψω για μερικούς μήνες (πανελλήνιες) κρίνω σκόπιμο να σας αποχαιρετήσω...

Δε θέλω να ανοίξω τόπικ για κάτι τέτοιο, γι αυτό και σας κουνώ το μαντήλι μέσα από το αγαπημένο μου τόπικ :D

Πιστεύω πως η συγκεκριμένη προπόνηση, από πέρσι ακόμα, βοήθησε αρκετούς κι αυτό με κάνει πραγματικά χαρούμενο.

Καλό κάψιμο λοιπόν και φέτος μάγκες!! Παραδίδω τον τομέα μου στα ικανότατα χερια του vdv 8)

Μέχρι το επόμενο καλοκαίρι λοιπόν... Σι γιααα :D
H2O Polo


When I'm Good
I'm Really Good

When I'm Bad
I'm Better!

hazardous29
Trialist
Trialist
Posts: 26
Joined: Wed Oct 01, 2008 9:56 pm
Football Manager της ομάδας: OLYMPIAKOS VOLOU
Has thanked: 0
Been thanked: 0

θα ηθελα να κανω μια ερωτηση, πρωτη φορα ασχολουμαι με fireblast, οταν κατεβασα το αρχειο δεν μπορουσα να το ανοιξω για να διαβασω τα trainings, μηπως πρεπει να βαλω το αρχειο μεσα σε καποιο φακελο της sports interactive?
Gwgos
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 358
Joined: Mon Oct 01, 2007 6:23 am
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟ
Location: Ηρακλειο Κρήτης
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Το φάκελο με τη fireblast μπορείς να τον βάλεις όπου εσύ θες στον υπολογιστή σου.Ανοίγοντας τα Training πας στην τοποθεσία που το έχεις βάλει και διπλοκλικάρεις το αρχείο.Αυτό σου φορτώνει όλα τα προγράμματα στο training σου.
Η πείρα έιναι σα μια χτένα που την αποκτάς όταν πια έχεις χάσει όλα τα μαλλιά σου!

http://symfrazomena.wordpress.com/

http://www.facebook.com/apps/applicatio ... 629&v=info
Post Reply

Return to “Προπόνηση FM2008”