Τακτικές ΦΜ2009

Συζητήστε για τις ανίκητες τακτικές που δημιούργησατε!
sioutas
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3090
Joined: Sat Oct 06, 2007 1:17 am
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: Im a professional manager
Location: Earth
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

ballas38 wrote:Width ειναι η αποσταση αριστερας-δεξιας πλευρας. Το def line σε συνδιασμο με τα mentality καθε παικτη πρακτικα καθοριζουν την αποσταση μεταξυ των γραμμων αμυνας- κεντρου - επιθεσης.


Αυτο που ελεγα πριν ειναι οτι δοκιμασα να παιξω 4-2-3-1 αλλα δεν παταγαν περιοχη οι πλαγιοι οποτε τους εκανα AMC (εχω δλδ 3 AMC) και ανεβασα πολυ το width.
Αυτό έλειπε να μην ξέρω τι είναι το wide... :P To δοκίμασα και γω με 2 amc αλλά δεν μου κάθεται καλά το σύστημα... ανεβαίνουν πολύ τα αντίπαλα μπακ.... Ίσως να παίξουμε με wingers και ο AMC να έχει ελεύθερο ρόλο ώστε να μπαίνει περιοχή...

Αυτό πάντως με το μεντάλιτυ μου το λέει συνεχώς ο βοηθός... ότι πρέπει να μειωθεί η απόσταση του κέντρου με την άμυνα... οπότε ή βάζουμε μεντάλιτυ αττάκ ακόμη και στους κεντρικούς αμυντικούς, ή μεντάλιτυ νορμάλ ή και ντιφένσιβ στους κεντρώους... βασικά να παίζει όλη η ομάδα με το ίδιο μεντάλιτυ ώστε να είναι κοντά οι γραμμές... αλλάζουν πολλά φέτος στις τακτικές στο ΦΜ!!!

Πάντως αυτό που βρήκα είναι πως άμα έχεις τους πλάγιους ως AMRL και στον ST έχεις direct passing, τότε αυτός κάνει μπαλιές στην πλάτη της άμυνας και οι AMRL σκοράρουν...
sioutas
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3090
Joined: Sat Oct 06, 2007 1:17 am
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: Im a professional manager
Location: Earth
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Άλλη μια σημείωση: Τα κόρνερς στο 6 yard box με τον ψηλό στο challenge keeper, λειτουργεί ακόμη. Όχι βέβαια με τέτοια συχνότητα όπως στο 08, αλλά αρκετά καλά θα έλεγα!

Ιδού, τα 2 μου σέντερ μπακ έκαναν πάρτυ στην αντίπαλη άμυνα στα κόρνερ! Όταν έβαλε το γκολ ο woodgate, μετά έβαλα τον Radoi να κάνει challenge, με αποτέλεσμα 2 γκολ έκαστος! :D

Image
User avatar
Dal-
Banned
Banned
Posts: 4626
Joined: Mon Sep 08, 2008 11:45 pm
Status: I was born into the Christian persuasion, but when I got older I converted to narcissism.
Location: Moravia.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αυτό με τα κόρνερς και γενικά με τα στημένα το πρόσεξα και εγώ.

Στο πρώτο σέιβ μου πρώτος σκόρερ ή δέυτερος(δεν θυμάμαι τώρα) είναι ο Carragher.

Και γενικά τα CBs μου σκόραραν πολύ συχνά απο στημένα.
Black-and-white TV with the sound turned low.
Spoiler: show
Image
Coach Ventouza
Football Legend
Football Legend
Posts: 10384
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:12 pm
Status: Same shit,different day
Location: United Emirates of Crete
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σε διαταξη με 2 επιθετικους σας δουλευει ο Target man?

Σχεδον σε ολα μου τα παιχνιδια ο ψηλος επιθετικος σερνεται.... :|
~They can chew you up, but they gotta spit you out~

~There's no cure for being a cunt~
sioutas
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3090
Joined: Sat Oct 06, 2007 1:17 am
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: Im a professional manager
Location: Earth
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Πάντως αν παρατηρήσετε τις στάνταρντ τακτικές, θα δείτε ότι είναι πολύ ορθολογικές και αξίζει να τις δοκιμάσουμε, προσωπικά έπαιξα και τα τρία 4-4-2 που έχει και η ομάδα έπαιξε καλή μπάλλα... Στο αττάκιν η ομάδα δεν μαρκάρει τόσο δυνατά, αλλά παίζει γρήγορα, έχει κατοχή... στο στάνταρντ παίζει πιο προσεκτικά και κάνει όποτε είναι δυνατόν αντεπιθέσεις... ενώ στο ντιφένσιβ παίζει με 2 αμυντικά χαφ, οι πλάγιοι μπακ δεν προωθούνται, η ομάδα παίζει τη μπάλλα με τη μια και προσπαθεί να χτυπήσει στην αντεπίθεση...

Το ίδιο ισχύει και σε άλλα συστήματα όπως το 4-3-3... πιστεύω πως είναι αρκετά καλά...

Όμως θέλει προσοχή στα οpposition instructions, δλδ αν παίζουμε αττάκιν και γρήγορο ποδόσφαιρο δεν λέει να βάλεις tight marking στους αντίπαλους του κέντρου, διοτι θα αναλώνονται οι παίκτες μας στο μαρκάρισμα των αντιπάλων παρά στη δημιουργία του παιχνιδιού...
sparos27
Amateur
Amateur
Posts: 128
Joined: Wed Oct 24, 2007 1:03 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αν κ δεν εχω ασχοληθει ιδιαιτερα ακομα, με αυτο το λιγο που εχω παιξει εχω δει οτι οι default τακτικες λειτουργουν.Το μονο που θελουν ειναι καποιες μικροδιορθωσεις στα mentalities,forward runs κ τα στημενα.
Ενα κλικ εδω παρακαλω!Θα με βοηθησετε πολυ με ενα παιχνιδι!

http://s1.gladiatus.gr/game/c.php?uid=24638
ball38
Football Legend
Football Legend
Posts: 11042
Joined: Mon Jan 05, 2004 12:00 am
Status: Awesoming around...!
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Oι default ειναι αρκετα ψαγμενες και μπορειτε να τις βαζετε για να δειτε τι οδηγιες ταιριαζουν σε διαφορες διαταξεις και απο κει και περα να κανετε τα δικα σας πειραματα.

Εγω επελεξα ενα 4-3-3 και απο κει παω να φτιαξω ενα συστημα 10Κατε με FR και δε συμμαζευεται :D
User avatar
Kostas1993
Banned
Banned
Posts: 1757
Joined: Sat Aug 09, 2008 12:05 pm
Football Manager της ομάδας: Ντεν παιζω μανατζερ
Αγαπημένη Ομάδα: Sunderland,Bayern Munchen,QPR
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ρε παιδιά μήπως δεν πρέπει να μεταφερθεί το θέμα στις Τακτικές 2009;Για να μην ξαχνόμαστε το λέω :wink:
Image

Image
User avatar
zeds dead
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3669
Joined: Sun Jan 06, 2008 11:55 am
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.Κ.
Status: "That which is imagined can never be lost."
Location: Foreverdark Woods
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:


Off Topic:
Προφανός μέχρι να κυκλοφορήσει επίσημα το ΦΜ09 οι moderators κρατάνε τα topics του κλειδομένα για ευνόητους λόγους...

[spoiler]αν αρχίσουμε να σπαμάρουμε από τώρα θα τα κάνουμε πτανα :D[/spoiler]
I walk alone / Not because I'm lost / But because I want to

They call my name / They believe I'm scared / But the depth is my friend
User avatar
nir_8
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3357
Joined: Fri Apr 18, 2008 2:54 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Oλυμπιακός, Juventus, Νηρέας
Location: ??????
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ballas38 wrote:Ο τομεας παραμενει κλειδωμενος μεχρι νεοτέρας γιατι δεν εχει τελειωσει ακομα.


Ποσταρετε οτι θετε εδω.

Το ειπε καθαρα...
Image
User avatar
Sponis
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 25743
Joined: Thu Oct 03, 2002 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Δόξα Δράμας
Αγαπημένη Ομάδα: Manchester United / Π.Α.Ο.
twitter: Sponis
Status: I'm coming... Keep running... Tormenting You!
Location: Under Your Wings and Into Your Arms
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0
Contact:

Πήρα το 442 που έπαιζα στο 08 και το έβαλα δοκιμαστικά. Όσοι έχουν ασχοληθεί λίγο παραπάνω από τακτικές λέω ότι είναι ένα flat 442 με RoO ξεκινόντας από GK=11 mentality

Επειδή είχα forward runs μου το "μετάφρασε" με βελάκι μπροστά σε MR, ML, MC και βελάκι πίσω στον άλλο MC. Κάτι όμως δε δούλευε καλά και έβαλα απλά τον MC που είχε το βελάκι μπροστά σε θέση AMC με βελάκι μπροστά [forward runs]. Ο άλλος MC κρατάει το κέντρο μόνος του και έχει βελάκι πίσω [Rarely FR]
Mέχρι τώρα δουλεύει αρκετά καλά...



Το θέμα αποστάσεων των γραμμών είναι καθαρά θέμα Mentality. Αν το CB έχει 5 και τα χαφ 13 έχεις κενό όσο περίπου και ο ισθμός της Κορίνθου...
sparos27
Amateur
Amateur
Posts: 128
Joined: Wed Oct 24, 2007 1:03 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φιλε sponis χρησιμοποιω κ εγω το RoO οταν φτιαχνω μια τακτικη κ στο FM08 πριν βγει το ακατονομαστο 8.0.2, ειχα φτιαξει πολυ καλες τακτικες.Μπορεις να δεις post εδω για να κρινεις κ ο ιδιος.Παρατηρησα δυστυχως οτι οι AMR/L δεν μπορουν να εχουν βελακι διπλα στον επιθετικο σε ενα 4-2-3-1 κ αυτο θα ειναι μεγαλο προβλημα.Δοκιμασα να φτιαξω μια control flat 4-4-2 με Βαλενθια αλλα ειναι τραγικη.Θα ασχοληθω σοβαρα με τακτικες μολις παρω το παιχνιδι, αλλα μεχρι στιγμης ειμαι καπως επιφυλακτικος σε αυτα που βλεπω.
Ενα κλικ εδω παρακαλω!Θα με βοηθησετε πολυ με ενα παιχνιδι!

http://s1.gladiatus.gr/game/c.php?uid=24638
sioutas
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3090
Joined: Sat Oct 06, 2007 1:17 am
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: Im a professional manager
Location: Earth
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Πάντως ως τώρα δεν μπορώ να βρω κάτι καλό... η ομάδα γενικώς... ΣΕΡΝΕΤΑΙ !!! :x

Ίσως στο παιχνίδι που θα βγει μεθαύριο, τα πράγματα να είναι διαφορετικά... όπως θυμάμαι στο ΦΜ07, το ντέμο ήταν πολύ διαφορετικό από το κανονικό παιχνίδι...
soterakis
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1379
Joined: Wed Dec 26, 2007 9:55 am
Football Manager της ομάδας: Fiorentina
Αγαπημένη Ομάδα: Anorthosis
Has thanked: 0
Been thanked: 0

για το θέμα mentality, η τακτική της θέσης +1 δουλεύει αρκετά καλά..
Ο assistant μου σταμάτησε να λέει για το κενό μεταξύ κέντρου και άμυνας.
Ακολουθώ το εξής:
GK - 10
DC - 11
DR/L - 12
MC - 13
MR/L - 14
AMC - 15
ST - 16

Τώρα, αν παίζουμε με διαφορετικό σχήμα δεν είναι πρόβλημα, από τη στιγμή που η αναλογία είναι κάτι τέτοιο :wink:
Post Reply

Return to “Τακτικές FM2008”