2-3-2-2-1 δοκιμασμενη!!!

Συζητήστε για τις ανίκητες τακτικές που δημιούργησατε!
el_lobo
Amateur
Amateur
Posts: 243
Joined: Thu Apr 24, 2008 8:07 am
Football Manager της ομάδας: arsenal
Αγαπημένη Ομάδα: mourinho's team
Location: Άγιος Νικόλαος
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Πιστεύω ότι η τακτική είναι πολύ αμυντικογενής. Θα τη χρησιμοποιούσα μόνο σε ευρώπη και ντέρμπι. Νομίζω ότι θα ταίριαζε άψογα σε μια μικρομεσαία ομάδα.
Όσοι είναι αισθηματίες την πατάνε μια ζωή!

Image

Image

Image
polatakos
Trialist
Trialist
Posts: 6
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:33 am
Football Manager της ομάδας: Kickers Offenbach
Αγαπημένη Ομάδα: Eintracht Frankfurt
Location: Thessaloniki
Has thanked: 0
Been thanked: 0

φιλαράκι μου. προσπαθώ να ανοιξω το λινκ, αλλά δεν ξέρω με ποιο πρόγραμμα ανοίγει. Αυτό βέβαια ισχύει και για όλα τα λινκ που υπάρχουν μεσα στο φόρουμ. Θέλω να δοκιμάσω το σύστημα σου , γιατί με την Νοτ. Φόρεστ που έχω μπλέξει θα μας βγεί η ψυχή. Δεν μου λές?
Τους αμυντικούς τι οδηγίες τους έχεις δώσει? Παίζεις επιθετικά? Οπως κατάλαβες χρειαζομαι ανάλυση της τακτικής. Αντε μπας και δουμε την μπάλα στο πλεκτό επιτελους ( απο την μερα που εφυγε ο Andrade ) δεν μπαίνει με τιποτα η που...α!!
Τόσα χρόνια αναμονή, υπομονή, δίψα, καημός, πόνος, στεναχώρια!!!!
Για να είσαι Π.Α.Ο.Κ. πρέπει να είσαι ή τρελός ή χαζός ή να έχεις άγνοια κινδύνου!!!
Εμείς τα έχουμε όλα. PAOK ?ber alles!!!
Everest
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2137
Joined: Thu Dec 15, 2005 12:22 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

el_lobo wrote:Πιστεύω ότι η τακτική είναι πολύ αμυντικογενής. Θα τη χρησιμοποιούσα μόνο σε ευρώπη και ντέρμπι. Νομίζω ότι θα ταίριαζε άψογα σε μια μικρομεσαία ομάδα.
Τα πιο πολλά σκορ μου είναι κάτι μεταξύ 2-0 και 4-1. Πολλά γκολ ενεργητικό και λίγα παθητικό. Οπτικά μπορεί να φαίνεται αμυντικογενής αλλά φυσάει. :wink:

Τεστ με Ολυμπιακό και Bologna.
Petrucus
Trialist
Trialist
Posts: 71
Joined: Sun May 11, 2008 9:40 pm
Football Manager της ομάδας: Journeyman Manager
Αγαπημένη Ομάδα: PAO, Reims, Liverpool
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το συστημα αυτο το εχω δοκιμασει σε πολλες ομαδες και το πρωτοειδα να το παιζει το PC στο CM97/98 να το παιζει Ajax. To συστημα αυτο ειναι θα ελεγα τοσο καλο οσο τα full back σου(WB).

Αυτο το συστημα θελει πολυ καλους wingers(μπροστινους) για να παιξεται γρηγορη μπαλα.
Εγω που ειχα κατι τυπους επιπεδου ελλαδας το δοκιμασα με slow + time wasting και εκανα καποια καλα παιχνιδια αλλα ως συνολικη εντυπωση ειναι συστημα που μπορεις να φας καποια ασχημη σφαλιαρα ... βλεπε 5αρες.
User avatar
ThanosTheHam
Amateur
Amateur
Posts: 182
Joined: Sat Mar 08, 2008 4:07 pm
Football Manager της ομάδας: Karvounaikos FC
Αγαπημένη Ομάδα: West ham,Milan,PAO,Valencia
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τι istructions τους εχεις δωσει?????
ΠΑΟ θρησκεια θυρα 13
vag1212
Amateur
Amateur
Posts: 109
Joined: Wed Jul 02, 2008 8:35 pm
Football Manager της ομάδας: man utd,panathinaikos,monako
Has thanked: 0
Been thanked: 0

δεν ξερω φιλε,εχεις πολυ καλη ευστοχια αλλα 15-20 ευκαιρεις μου φαινονται λιγες
με μαντσεστερ κανω τουλαχιστον 35 ευκαιριες με 25 πανω κατω on target

εγω παιζω με 3 center back 2 wing back 3 mc(ο μεσαιος με βελος προς τα πισω,και οι αλλοι 2 μπροστα) και 2 strikers
Bravejohn
Rotation
Rotation
Posts: 1010
Joined: Wed Mar 12, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Location: Σερρες
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φιλε ισως η καλυτερη τακτικη που εχω χρησιμοποιησει ως τωρα!
εχω κανει τις εξης αλλαγες...οταν ξεκιναω βαγζω το counter attack εχω την defensive line στο normal...
αν στο ημιχρονο δε κερδιζω τοτε βαζω counter attack και ανεβαζω defensive line και βαζω τον τερματοφυλακα defender collect...
αν κερδιζω βαζω slow tempo και often time waste και βγαζω παλι counter attack και κατεβαζω defensive line...
οπως και να χει εχω παθει πλακα με τη τακτικη... :wink:
Good Job!
User avatar
crypton777
Trialist
Trialist
Posts: 87
Joined: Sat Nov 18, 2006 12:24 pm
Football Manager της ομάδας: Οπου γης και πατρις
Αγαπημένη Ομάδα: Σε οποια πληρωνει ο Προεδρος
Status: Ο αλλος βλεπει sasha grey ενω τρωει... και νομιζα οτι ημουν εγω ανωμαλος.
Location: thessaloniki
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φιλε ειδα τις απαντησεις για την τακτικη σου και μου κινησε την περιεργεια.... και αποφασισα να την δοκιμασω σε ολοκληρη σεζον με την Recreativo Huelva. Η σεζον ηταν καλουτσικη ως πολυ καλη αφου τερματισα 9ος αλλα ειχα προβλημα με την αμυνα μου και δεχτηκα περισσοτερα γκολ απο οτι εβαλα (περιπου 10 η διαφορα) αλλα εχω καποιες αποριες...
Α) για τον target man που χρησιμοποιεις... τι στυλ ειναι δηλαδη
Β) για τον playmaker σου (εγω χρησιμοποιουσα σαν playmaker τον αριστερο MC)
Γ) για τα aml/r (αν χρησιμοποιεις ST οπως πχ. τον pongolle)
Δ) για τους αμυντικους και τη διαταξη τους

Το μονο σιγουρο ειναι οτι προκειται για μια παρα πολυ καλη επιθετικη τακτικη αλλα πιστευω οτι αμα φας 2 γκολ τοτε αρχιζει η κατακρυλα ειδικα απεναντι σε ομαδες που παιζουν με counter attacks)

Thnx παντως...
Ο αλλος βλεπει sasha grey ενω τρωει... και νομιζα οτι ημουν εγω ανωμαλος.
jmallen3
Trialist
Trialist
Posts: 73
Joined: Tue Oct 30, 2007 11:50 am
Football Manager της ομάδας: olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ευχαριστώ για τα καλα λογια φιλε. οσον αφορα τις ερωτησεις σου:
Α) συνήθως target man χρησιομποιω καποιον παικτη στυλ kovacevic, carew, κλπ, ψηλουσ δηλαδη με καλο ποσοστο στο heading αλλα κ καλο finishing. Εκτοσ απο τετοιου στυλ παικτεσ χρησιμοποιω κ strikers με μεγαλο accelaration (16 k πανω) κ με εξισου καλο finishing.
B)για τον playmaker εγω προτιμω να βαζω εναν απο τους 2 mc τουσ κεντρικους για να μπορει να μειραζει το παιχνιδι καλα.
Γ)μερικες φορες χρησιμοποιω κ st οταν ειναι γρηγοροι ομως, οπως ο sinamma που αναφερεις. στον ολυμπιακο για παραδειγμα χρησιμοποιυσα και ως aml τον mouche της boca.
Δ)η διαταξη των αμυντικων ειναι οπωσ φενεται και στις εικονες, αλλα εαν εχεις μεγαλο προβλημα αμυντικα μπορεισ να βαλεισ τουσ ακραιους back μια θεση πισω με βελακι μπροστα στη θεση που βρισκονται τωρα...

Ελπιζω να σε βοηθησα... αν θεσ γραπσε μου αποτελεσματα...
User avatar
crypton777
Trialist
Trialist
Posts: 87
Joined: Sat Nov 18, 2006 12:24 pm
Football Manager της ομάδας: Οπου γης και πατρις
Αγαπημένη Ομάδα: Σε οποια πληρωνει ο Προεδρος
Status: Ο αλλος βλεπει sasha grey ενω τρωει... και νομιζα οτι ημουν εγω ανωμαλος.
Location: thessaloniki
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ευχαριστω για το χρονο παντως.... Απο οσο προλαβα να τη δοκιμασω σε νεα σεζον με τον ατρομητο σε 3 ματς πρςταθληματος με καλαμαρια 3-0, ηρακλη 0-0, και πανιονιο 2-0 πολυ καλα!!! Δοκιμασα αυτο που ειπες με τα wbr/r σε dr/l και ο αντιπαλος ειχε πολυ λιγες επιθεσεις..
Τωρα ερωτηση για τους κοντους targetman: το supply σε τι βολευει πιο πολυ ξερεις?? σε foot ή σε run onto ball???

AAA και αν μπορεις δωσε και τα opposition που χρησιμοποιεις.
Ο αλλος βλεπει sasha grey ενω τρωει... και νομιζα οτι ημουν εγω ανωμαλος.
jmallen3
Trialist
Trialist
Posts: 73
Joined: Tue Oct 30, 2007 11:50 am
Football Manager της ομάδας: olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Για τους κοντους target man εγω προτιμω το run onto ball, εκτος αν ειναι αργοι τοτε βαζω σε foot.
Opposition Instructions χρησιμοποιw:
Tight Marking k Closing Down=>always
Tackling=>hard
Show onto foot=>weaker foot.
Opposition Instructions χρησιμοποιω στον η στους star που εχει ο αντιπαλος...
Babaklas7
Backup
Backup
Posts: 979
Joined: Tue Jun 17, 2008 6:13 pm
Football Manager της ομάδας: Internationale
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos
Location: Thessaloniki
Has thanked: 0
Been thanked: 0

μαμάτο σύστημα... Το δοκιμάζω με ΟΣΦΠ και πετυχαίνει... 2 νίκες σε 2 ματς με αντιπάλους ΑΕΚ και ΠΑΟΚ... ( 4-3 και 1-0 αντίστοιχα... )

CD: Άντζας, Αβραάμ Παπαδόπουλος
WLB: Τραορέ
WRB: Τοροσίδης
DM: Στολτίδης ( Λεντέσμα )
LM: Τζόρτζεβιτς
RM: Γκαλέττι
AM: Αρσάβιν, Τόρχε
ST: Κοβάσεβιτς ( Ζαράτε, σπανιότερα Λούα Λούα )

Τελικές υπέρ: 31
Τελικές κατά: 19

Γκολ υπέρ: 5
Γκολ κατά: 3

θέλει λίγη δουλειά από εμένα αλλά και τώρα είναι όπως είπα, μαμάτο...
[quote="zidane72003"]Μη λες παπαριες παρακολουθει η εφορια το φορουμ ρε[/quote]

These are 8)
User avatar
crypton777
Trialist
Trialist
Posts: 87
Joined: Sat Nov 18, 2006 12:24 pm
Football Manager της ομάδας: Οπου γης και πατρις
Αγαπημένη Ομάδα: Σε οποια πληρωνει ο Προεδρος
Status: Ο αλλος βλεπει sasha grey ενω τρωει... και νομιζα οτι ημουν εγω ανωμαλος.
Location: thessaloniki
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λοιπον δοκιμαζοντας ομαδες στο FM επεσα πανς στην Hearts και συμφωνα με τουσ παικτες ξαναδοκιμασα την τακτικη σου!! Στην αρχη δεν τα πηγαινα και πολυ καλα αλλα μετα απο τον οκτωμβριο (στη μεση περιπου αφοθ ξεκινανε απο αρχες αυγουστου στη Σκωτια) ειδα τρομερα απο τελεσματα!!! εφτασα να ειμαι 2ος πισω απο την Celtic αλλα λογω των κακω αποτεελεσματων σε derby και playoff κατεληξα 3ος... Αυτο πιστευω οτι φταιει λογο των παικτων μου και οχι λογο της τακτικης... Και παλι τα ευσημα σε σενα!!! Παμε για πρωταθλημα φετος!!! -gioupi :D :D
Ο αλλος βλεπει sasha grey ενω τρωει... και νομιζα οτι ημουν εγω ανωμαλος.
User avatar
dan_bard
Trialist
Trialist
Posts: 6
Joined: Wed Jun 30, 2004 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπέρα,

διάβασα τι λέγατε παραπάνω και έχς να πώ το εξής:

Στα WBs γιατί έχουν βελάκι προς τα πίσω?
Από την εμπειρία μου ξέρω πως τα βελάκια υποδηλώνουν την κ΄νηση του παίκτη όταν έχεις κατοχή μπάλας.

Ευχαριστώ.
User avatar
mitsosvd
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5888
Joined: Sun Jun 04, 2006 11:26 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Location: Αθηνα
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

dan bart,τα βελακια προς τα μπρος ή και μπρος διαγωνια δηλωνουν την κινηση ενος παιχτη οταν εχεις κατοχη,τα βελακια προς τα πισω ή και πισω διαγωνια την κινηση ενος παικτη οταν αμυνεσαι,και τα βελακια προς το πλαιδηλωνουν οτι ο παικτης θα παιζει ελαφρα πιο ανοικτα ή κλειστα την θεση που παιζει
Post Reply

Return to “Τακτικές FM2008”