4-3-3 Typical Dutch Formation

Συζητήστε για τις ανίκητες τακτικές που δημιούργησατε!
Post Reply
User avatar
EricTheGreat
Backup
Backup
Posts: 867
Joined: Tue Oct 17, 2006 12:29 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Man Utd/Ο.Φ.Η/Π.Ο.Α
Location: Sir Matt Busby Way
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[Σημέιωση!!!!Tην τακτική την έχω δοκιμάσει τόσο σε μεγάλες ομάδες θα έλεγα, και κυρίως επιθετικές, όπως Άρσεναλ, Μπάγιερν, Ρέαλ όσο και σε μικρότερου ευρωπαίκου μεγέθους όπως Σπάρτα Πράγας, Ατλέτικο Μαδρίτης αλλά και στην Εθνική Τσεχίας. Στις μικρότερες, την χρησιμοποιούσα μόνο στα εντός και στα εύκολα εκτός, στις μεγάλες σε όλα τα ματς, εκτός εξαιρετικών περιπτώσεων. Επίσης σε όλες τις δοκιμές, χρησιμοποιήθηκε η Pantelos Fireblast Training, αυτούσια.]



Μετά το FM07 που δεν ασχολήθηκα, και χρησιμοποίησα την τακτική του Ακυλα, με επιτυχία θα έλεγα, είπα φέτος να ασχοληθώ λίγο περισότερο με τις τακτικές, και να αναπτύξω την αγαπημένη μου τακτική απο τα cm01/02 και το CM5, που είναι ένα τυπικό 4-3-3.

Image

[Πριν περάσω στην ανάλυση, να σημείωσω ότι την έχω δοκιμάσει τόσο σε μεγάλες ομάδες θα έλεγα, και κυρίως επιθετικές, όπως Άρσεναλ, Μπάγιερν, Ρέαλ όσο και σε μικρότερου ευρωπαίκου μεγέθους όπως Σπάρτα Πράγας, Ατλέτικο Μαδρίτης αλλά και στην Εθνική Τσεχίας. Στις μικρότερες, την χρησιμοποιούσα μόνο στα εντός και στα εύκολα εκτός, στις μεγάλες σε όλα τα ματς, εκτός εξαιρετικών περιπτώσεων. Επίσης σε όλες τις δοκιμές, χρησιμοποιήθηκε η Pantelos Fireblast Training, αυτούσια.]

Τα team instruction είναι τα εξής:

Image

Και εξηγώ το γιατί έχω φτιάξει τα settings έτσι:

Mentality: Το έχω βάλει 4 κλίκ πάνω από την μέση. Αυτό επηρεάζει ΜΟΝΟ τα 2 εξτρέμ, τον επιθετικό και το δεξί MC (από τα 2 MC αυτό έχω επιλέξει να είναι το επιθετικογενές). To έχω βάλει έτσι, καθώς είναι μια επιθετική τακτική.

Creativity Freedom: Το έχω βάλει 2 κλίκ πάνω από τη μέση και έχω επιλέξει για τους χαφ που έχουν creativity >= 15 και decisions >=13. Αυτό φυσικά αλλάζει σε κάθε ματς.

Passing Style: Το έχω αρχικά Mixed για όλους. Όταν θέλω κρατήσω το σκόρ το βάζω στο long έτσι ώστε να βγαίνει η μπάλα από τα καρέ και να μην την λιβανίζουν προς το τέρμα μας, αλλά και να επωφεληθώ τους 3 γρήγορους μπροστά για πιθανές αντεπιθέσεις.

Tempo: Αυτό το έχω αρχικά 2 κλίκ πάνω από τη μέση. Αν τώρα παίζω με ομάδα που έχει slow tempo, το ανεβάζω 2-3 κλίκ όπως και επίσης ανεβάζω ανάλογα και το defensive line, ώστε να τους πιέσω κι άλλο. Αν τώρα και αυτοί παίζουν σαν κι εμένα, τότε το κατεβάζω λίγο.

Width: Αυτό το έχω αφήσει ως έχει, καθώς ναι μέν παίζω με τα άκρα οπότε μερικά κλίκ προς το wide θα βόλευαν, αλλά η επιθετική με την μεσαία γραμμή είναι αρκετά απομακρισμένες οπότε αποφάσισα να το αφήσω έτσι.

Closing Down: Έχω αφήσει να επηρεάζει μόνο τα 2 εξτρέμ, τα 2 κεντρικά χάφ και τον επιθετικό, και είναι 3 κλίκ προς τα πάνω, ένα κλίκ δηλαδή πριν γίνει whole pitch. Οι υπόλοιποι έχουν προσωπικές επιλογές.

Time Wasting: Από ότι διάβασα, δουλεύει με το defensive line, σε αντίθετες τιμές. Οπότε και το θέτω ανάλογα με το πως θα πειράξω το defensive line σε κάθε ματς.

Defensive Line: Από ότι διάβασα, η τιμή του πρέπει να είναι ο μέσος των τιμών που παίζει το mentality σου. Δηλαδή αν πχ το mentality που έχεις βάλει ανα παίχτη, κυμαίνετε από το 5-15 το βάζει κάπου στη μέση ή και παραπάνω. Εγώ το έχω βάλει ένα κλίκ πριν γίνει push up, αν και αλλάζει ανάλογα τον αντίπαλο και την έκβαση του ματς.

Tackling: Νορμάλ για όλους. Στα ματς που δεν παίζω και τόσο επιθετικά, βάζω στους εξτρέμ και στον επιθετικό easy γιατί το πιθανότερο είναι να χάσουν το τάκλιν και να βγούνε μπροστά οι άλλοι.

Marking: Φυσικά στο Zonal εκτός τους 2 DC που είναι man. Αν τώρα οι άλλοι παίζουν με 1 επιθετικό (4-4-1-1, 4-5-1), τότε βάζω τον 2ο zonal.

Target Man Supply: Μιας και πάντα έιχα καλούς επιθετικούς με καλα physical και καλό dribbling/passing/technique/creativity, το βάζω στο To Feet. Τώρα αν έχει κανένα κορμί μπροστά το βάζεις είτε στο head είτε στο mixed (άμα είναι ο Ruud πχ)

Tick στα Tight Marking και Use Target Man.

Τα set pieces, τώρα και στι 5 ομάδες που δοκίμασα τα είχα διαφορετικά, καθώς είναι ανάλογα τον παίχτη που τα χτυπάει και τι παίχτες διαθέτεις.

Στα Ρersonal Settings τώρα (επίσης εδώ τα set pieces λείπουν καθώς πρέπει να κοιτάξεις τα stats του καθένα για να ρυθμίσεις)

Goalkeeper

Image

Full Backs DRL

Image

Defenders Centre

Image

Defensive Midfielder

Image

Midfielder Centre (defensive)

Image

Midfielder Centre (attacking)

Image

Wingers

Image

Forwards

Image

Στο MC τον επιθετικό και τον αμυντικό θα τον βάλετε εσείς ανάλογα το πόδι των δικών σας παιχτών. Συνιστώ να είναι MC/AMC, και όχι τα υπόλοιπα ΑΜC/FC και τα άλλα. Εναλλακτικά βάζετε και βελάκι απο τον επιθετικό MC προς την θέση AMC.

Αυτά λοιπόν.Δεκτά κάθε σχόλια, παρατηρήσεις, ενστάνσεις και απορίες.

Link ---> 4-3-3_By_EricTheGreat

Πηγή FM Britain Forums, The Tactical Bible.
1966 was a great year for England, Eric "The King" Cantona was born


You are my Solskjaer, my Ole Solskjaer you make me happy, when skies are grey
Oh Alan Shearer was F***ing dearer, so please please don't take my Solskjaer away

boukoumtsa wrote:Ο ΟΦΗ είναι πολύ μεγάλη ομάδα για να χωράει σε μισή καρδιά
User avatar
koufa
National Manager
National Manager
Posts: 9279
Joined: Sat Oct 29, 2005 9:02 pm
Location: Manchester
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Απίστευτο! Κι εγω εχω ακριβως την ιδια τακτικη με τον ΠΑΟΚ και πετουσα, μεχρι που κρασαρε το save μου... Mπορω να πω οτι πραγματικα πεταει... Βασικα, πρεπει να εχεις και κανα καλο MC και DM για να δουλεψει στο επακρο αυτη η τακτικη, αλλα αυτο ειναι ευκολο... :wink:
“Love is not about who you can see spending your future with, it’s about who you can’t see spending your life without.”
thanasis10 wrote:Πού πας και μπλέκεις...;
User avatar
EricTheGreat
Backup
Backup
Posts: 867
Joined: Tue Oct 17, 2006 12:29 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Man Utd/Ο.Φ.Η/Π.Ο.Α
Location: Sir Matt Busby Way
Has thanked: 0
Been thanked: 0

koufaliotis4 wrote:Απίστευτο! Κι εγω εχω ακριβως την ιδια τακτικη με τον ΠΑΟΚ και πετουσα, μεχρι που κρασαρε το save μου... Mπορω να πω οτι πραγματικα πεταει... Βασικα, πρεπει να εχεις και κανα καλο MC και DM για να δουλεψει στο επακρο αυτη η τακτικη, αλλα αυτο ειναι ευκολο... :wink:
Ναι μπορώ να πώ ότι τα κεντρικά χάφ έπαιξαν σημαντικό ρόλο. Να και με ποιές τριάδες έπαιζα στο κέντρο.

Arsenal - DMC Gilberto Silva/Seyfo Soley, MC Fabregas - Rosicky
Real M. - DMC Diarra/Gago, MC Guti, MC Theo Janssen
Sparta Prague - DMC Seyfo Soley, MC Horvath, MC Zofcak

Όλοι τους με γερά πνευμόνια, και καλα mentals.
1966 was a great year for England, Eric "The King" Cantona was born


You are my Solskjaer, my Ole Solskjaer you make me happy, when skies are grey
Oh Alan Shearer was F***ing dearer, so please please don't take my Solskjaer away

boukoumtsa wrote:Ο ΟΦΗ είναι πολύ μεγάλη ομάδα για να χωράει σε μισή καρδιά
User avatar
ceidmaster
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18719
Joined: Tue Sep 11, 2007 1:04 am
Football Manager της ομάδας: Real Sociedad
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός-Milan-Arsenal
Location: Πάτρα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τον σχηματισμο ιδιο τον ειχα κι εγω αλλα αλλες οδηγιες..Νομιζετε πως θα ταιριαζε ενα τετοιο συστημα στην πορτο??Εχω παρει το καταλλαλο υλικο αλλα δεν τραβαει η ομαδα και πολυ καλα..Ειδικα στην αρχη...
“The only man who never makes mistakes is the man who never does anything.”
-Theodore Roosevelt
User avatar
ceidmaster
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18719
Joined: Tue Sep 11, 2007 1:04 am
Football Manager της ομάδας: Real Sociedad
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός-Milan-Arsenal
Location: Πάτρα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ceidmaster wrote:Τον σχηματισμο ιδιο τον ειχα κι εγω αλλα αλλες οδηγιες..Νομιζετε πως θα ταιριαζε ενα τετοιο συστημα στην πορτο??Εχω παρει το καταλλαλο υλικο αλλα δεν τραβαει η ομαδα και πολυ καλα..Ειδικα στην αρχη...
Συγγνωμη για το διπλο ποστ αλλα δεν υπαρχει εντιτ...Το δοκιμασα λιγο στην πορτο και δουλευει πολυ καλα...
να σου πω μονο τις παρατηρησεις μου:
1) ο Επιθετικος εχειτ τις ιδανικες εντολες και τροφοδοτειται πολυ σωστα..Σε 4 ματς που επαιξα ο Ηelder Postiga εβαλε 7 γκολ κερδισε ενα πεναλτυ και 2 φαουλ που εγιναν γκολ εξω απο την πειοχη...Οποτε μην του αλλαξεις τπτ..
2)Παραπονο μου οτι δεν πατανε αλλοι παικτες περιοχη οποτε δεν σκοραρουν πολλοι αλλοι(τουλαχιστον οι ακραιοι)...
3)Το μαρκαρισμα στο κεντρο το κρινω μετριο...Δεν ξερω αν παρατηρησες κατι αντιστοιχο αλλα περνουν ευκολα οι καθετες μπαλιες...Γενικοτερα μου κανουν αρκετες ευκαιριες και βασιζομαι σε τακλιν της τελευταιας στιγμης ωστε να μην φαω τα γκολακια..Αν μπορεις κανε κατι να το διορθωσεις...
4)Στον επιθετικο τομεα το κεντρο παειπολυ καλα πιστευω ,αμυντικα λιγο πασχει...Αποψη μου..Επισης διακρινω μια ασταθεια στην αμυνα αλλα δεν ξερω μπορει να φταινε και οι παικτες μου παρολο που γενικα ειναι καλοι..

Αυτη η διαταξη μου αρεσε ανεκαθεν και την χρησιμοποιουσα παλιοτερα..Την εφαρμοσες με το Β πατς???
Απλα δεν εβαλα σωστες οδηγιες μαλλον στην πορτο...Ελπιζω (και) οι παρατηρησεις μου να σε βοηθησουν να την τελειοποιησεις...
“The only man who never makes mistakes is the man who never does anything.”
-Theodore Roosevelt
Valas
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 654
Joined: Sat Dec 04, 2004 2:10 pm
Football Manager της ομάδας: Ομόνοια Λευκωσίας
Αγαπημένη Ομάδα: Ομόνοια Λευκωσίας
Location: Κύπρος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Tρομερή τακτική !!!!!!! Στον Αγιαξ που την έβαλα πετάει. Πολυ σταθερή και πίσω :wink:
η Ωρα των Σπορ 15/8/08 wrote:Εντυπωσιακή ήταν η παρουσία των οπαδων της Ομόνοιας στο χθεσινό παιχνίδι.Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο , και ενώ το σκορ ήταν 0-0 , νόμιζε κανείς ότι το παιχνίδι γινόταν στη Κύπρο κι όχι στην Αθήνα !
Manchester City Fan 3/10/08 wrote:They were without a doubt the best set of passionate fans ever seen at our ground.They never shut up.
ball38
Football Legend
Football Legend
Posts: 11042
Joined: Mon Jan 05, 2004 12:00 am
Status: Awesoming around...!
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Και γω με αυτη παιζω στον καινουργιο game με ΠΑΟ που αρχισα. Κανω 20 φασεις / παιχνιδι. Τα instructions που χρησιμοποιώ, μοιάζουν κατά 90% με αυτα που δειχνεις εδω!
User avatar
nikos_chalandri
Indispensible
Indispensible
Posts: 1939
Joined: Mon Jul 03, 2006 10:51 am
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Location: Χαλανδρι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ερικ εαν ανεβαζες την τακτικη που φαινεται να ναι σουπερ, στο filefront θα σου ημουν ευγνωμον γιατι πεταει κατι περιεργα το rapid πως και καλα το αρχειο δεν υπαρχει... :shock:
Στη Bayern θα πεταει πιστευω..........
Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις, τούτο προσπάθησε τουλάχιστον όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις

https://www.facebook.com/pages/Apo-mikr ... 2994411112
Valas
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 654
Joined: Sat Dec 04, 2004 2:10 pm
Football Manager της ομάδας: Ομόνοια Λευκωσίας
Αγαπημένη Ομάδα: Ομόνοια Λευκωσίας
Location: Κύπρος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Και ενώ στην αρχή επιθετικά ήταν φωτιά , τελευταίως δεν πάμε καλά. Εχω Χουντελααρ μπροστά , δημιουργώ μίνουμουμ 15 ευκαιρίες ( με τις πλείστες ον ταργκετ) αλλά δεν μπορώ να σκοράρω

Αυτό που με εντυπωσίασε είναι η αμυντίκη συμπεριφορά, αφου οι αντιπάλοι κανουν μάξιμουμ 6-7 σουτ.
η Ωρα των Σπορ 15/8/08 wrote:Εντυπωσιακή ήταν η παρουσία των οπαδων της Ομόνοιας στο χθεσινό παιχνίδι.Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο , και ενώ το σκορ ήταν 0-0 , νόμιζε κανείς ότι το παιχνίδι γινόταν στη Κύπρο κι όχι στην Αθήνα !
Manchester City Fan 3/10/08 wrote:They were without a doubt the best set of passionate fans ever seen at our ground.They never shut up.
Valas
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 654
Joined: Sat Dec 04, 2004 2:10 pm
Football Manager της ομάδας: Ομόνοια Λευκωσίας
Αγαπημένη Ομάδα: Ομόνοια Λευκωσίας
Location: Κύπρος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κάνω νεο ποστ επειδή δεν υπάρχει εντιντ

Image




Και πάλι μολις 6 σουτ έκαναν ενώ εγω 34 αλλα χρειαστηκε να φτασω στο 91' για να πετύχω γκολ. Για μένα είναι η πιο σταθερή αμυντικά τακτική που είχα ποτέ. Επιθετικά πιστευώ είναι προβλημα των παικτών μου και όχι της τακτικής
η Ωρα των Σπορ 15/8/08 wrote:Εντυπωσιακή ήταν η παρουσία των οπαδων της Ομόνοιας στο χθεσινό παιχνίδι.Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο , και ενώ το σκορ ήταν 0-0 , νόμιζε κανείς ότι το παιχνίδι γινόταν στη Κύπρο κι όχι στην Αθήνα !
Manchester City Fan 3/10/08 wrote:They were without a doubt the best set of passionate fans ever seen at our ground.They never shut up.
User avatar
ceidmaster
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18719
Joined: Tue Sep 11, 2007 1:04 am
Football Manager της ομάδας: Real Sociedad
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός-Milan-Arsenal
Location: Πάτρα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλα εσυ τους πατησες...Φαντασου να σου πεταγαν κανα γκολ να τραβας τα β...α σου μετα....Και εμενα βελτιωθηκε αισθητα η αμυνα...αλλα δεν σκοραρουν οι ακραιοι..τι μπορω να κανω??
“The only man who never makes mistakes is the man who never does anything.”
-Theodore Roosevelt
User avatar
EricTheGreat
Backup
Backup
Posts: 867
Joined: Tue Oct 17, 2006 12:29 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Man Utd/Ο.Φ.Η/Π.Ο.Α
Location: Sir Matt Busby Way
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια!!!! Τώρα σχετικά με τις απορίες.

@ Ceidmaster: Θα έλεγα πως κάτι τρέχει με τους αμυντικούς σου γενικά, καθώς εμένα μαρκάρουν σαν σκυλιά στο κέντρο, οπότε η μόνη διέξοδος του αντίπαλου είναι η σέντρα, που την καθαρίζουν τσακ μπακ τα σεντερ μπακ. Για τσέκαρε μήπως τα χάφ που βάζεις δεν έχουν και τόσο καλά physical stats και κουράζονται εύκολα, ή μήπως το MC με τις αμυντικές οδηγίες, δεν είναι τόσο αμυντικό όσο θα έπρεπε. Επίσης, στο θέμα ότι δεν σκοράρουν άλλοι παίχτες, είναι καθαρά θέμα των χαφ. Πχ εμένα το σύνηθες γκόλ, ήταν να σπάει την μπάλα ο επιθετικός σε ένα απο τους 2 εξτρέμ, και με σουτ να σκοράρουν, αλλά και με μακρυνά σουτ απο το επιθετικό MC. Αυτό προυποθέτει long shots, composure, decisions, finishing.

@Valas: Τα ίδια ακριβώς και εγώ, αν δεν με πάει καλά το μάτς έχω παρα πολλές ευκαιρίες και τα πιάνει το τέρμα. Βέβαια αν είμαι σε καλή μέρα η 4αρα πέφτει σύνεφο. Αν δείς ότι δυσκολεύεσε στο σκοράρισμα, και δεν έχεις απειλές πίσω, βγάλε το 2ο mc και βάλε ένα επιθετικό ακόμα. Τώρα στην άμυνα μόνο απο σέντρες τρώω γκόλ, αλλά και απο λάθος τοποθέτηση στα κόρνερ που άργησε να επιστρέψει η άμυνα.

@nikos_chalandri: Link Έτοιμος!!!
1966 was a great year for England, Eric "The King" Cantona was born


You are my Solskjaer, my Ole Solskjaer you make me happy, when skies are grey
Oh Alan Shearer was F***ing dearer, so please please don't take my Solskjaer away

boukoumtsa wrote:Ο ΟΦΗ είναι πολύ μεγάλη ομάδα για να χωράει σε μισή καρδιά
Krazy
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1282
Joined: Fri Oct 19, 2007 10:16 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Σκόντα Ξάνθης - ΟΣΦΠ - ΡΕΑΛ Μ.
Location: Μεταξύ αγάπης και μίσους
Has thanked: 0
Been thanked: 0

πιστευεις οτι μπορει να χρησιμοποιηθει σε ομαδες Β εθνικης?
ball38
Football Legend
Football Legend
Posts: 11042
Joined: Mon Jan 05, 2004 12:00 am
Status: Awesoming around...!
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Οπως ειπα πριν, επαιζα με αυτο το σχημα και 90% τετοιες instructions, αλλα ειπα να δοκιμασω τη δικια σου αυτουσια.

Μερικες παρατηρησεις:
1)Ο επιθετικος MC πρεπει να το χει το σκοραρισμα γιατι αλλιως με crative freedom στο τερμα δεξια, σουταρει απο οπου να ναι και φυσικα την πεταει 2ο διαζωμα.
2)Τα DC κρατανε πολυ καλες θεσεις και εμπνεουν σιγουρια.
3)Τα DL/R καμια φορα ανεβαινουν για να μαρκαρουν τα αντιπαλα μπακ (υψηλο closing down) αφηνοτας ακαλυπτα τα αντιπαλα εξτρεμ και ο αντιπαλος πλαγιοκοπει.
4) Το def line θελει κατεβασμα και σε συναρτηση με το ποσο γρηγορη ειναι η αντιπαλη επιθεση.
5) Χωρις target man την παλευω καλυτερα γιατι δεν εχω καποιον που να ταιριαζει στο "To feet" (Carignano, Pap, Salpi)
6) Αν φατε κοκκινη μαλλον βγαλτε τον AML ή AMR απο το συστημα και καντε το "down both flanks" σε "Down Right Flank" και "Down left flank" αντιστοιχα.


Και μια ερωτηση... Opposition Instructions τι βαζεις??? Εγω με αρκετη επιτυχια... Closing Down Always σε ολους τους επιθετικους και τα εξτρεμ. Tight Marking Never σε οσους απο αυτους εχουν καλη ντριμπλα ή ειναι γρηγοροι οποτε ο αμυντικος δεν πεφτει πανω στη μπαλα αλλα περιμενει τον αντιπαλο να κανει κινηση να τον περασει και κανει τακλιν οταν πρεπει. Hard tackling σε οσους δεν εχουν καλα aggresion/bravery. Weaker Foot στα εξτρεμ που χρησιμοποιουν μονο το ενα ποδι. Tight Marking Always σε αργο επιθετικο που εχει και καλο Jumping. Αν ο επιθετικος δεν ειναι ουτε γρηγορος ουτε αργος δεν αλλαζω το Tight Marking.
User avatar
ceidmaster
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18719
Joined: Tue Sep 11, 2007 1:04 am
Football Manager της ομάδας: Real Sociedad
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός-Milan-Arsenal
Location: Πάτρα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

EricTheGreat wrote:Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια!!!! Τώρα σχετικά με τις απορίες.

@ Ceidmaster: Θα έλεγα πως κάτι τρέχει με τους αμυντικούς σου γενικά, καθώς εμένα μαρκάρουν σαν σκυλιά στο κέντρο, οπότε η μόνη διέξοδος του αντίπαλου είναι η σέντρα, που την καθαρίζουν τσακ μπακ τα σεντερ μπακ. Για τσέκαρε μήπως τα χάφ που βάζεις δεν έχουν και τόσο καλά physical stats και κουράζονται εύκολα, ή μήπως το MC με τις αμυντικές οδηγίες, δεν είναι τόσο αμυντικό όσο θα έπρεπε. Επίσης, στο θέμα ότι δεν σκοράρουν άλλοι παίχτες, είναι καθαρά θέμα των χαφ. Πχ εμένα το σύνηθες γκόλ, ήταν να σπάει την μπάλα ο επιθετικός σε ένα απο τους 2 εξτρέμ, και με σουτ να σκοράρουν, αλλά και με μακρυνά σουτ απο το επιθετικό MC. Αυτό προυποθέτει long shots, composure, decisions, finishing.

@Valas: Τα ίδια ακριβώς και εγώ, αν δεν με πάει καλά το μάτς έχω παρα πολλές ευκαιρίες και τα πιάνει το τέρμα. Βέβαια αν είμαι σε καλή μέρα η 4αρα πέφτει σύνεφο. Αν δείς ότι δυσκολεύεσε στο σκοράρισμα, και δεν έχεις απειλές πίσω, βγάλε το 2ο mc και βάλε ένα επιθετικό ακόμα. Τώρα στην άμυνα μόνο απο σέντρες τρώω γκόλ, αλλά και απο λάθος τοποθέτηση στα κόρνερ που άργησε να επιστρέψει η άμυνα.

@nikos_chalandri: Link Έτοιμος!!!
στην αμυνα ανεφερα τι εχω και πηρα και αντραντε..Το κενττρο μου ανεβηκε επιπεδο με τον μακουν... ο κεντ μεσος ειναι ο μοττα η ο μειρελες :?: ,πλαγιους εχω φαρφαν μιτεα καρντοζο κουαρεσμα..Το εμυντικο μου προβλημα λυθηκε..Μπροστα σκοραρουν οι φορ κατα βουληση ενω οι 4 πλαγιοι σκοραραν σε μια χρονια 15 γκολ..Περιμενω παραπανω
“The only man who never makes mistakes is the man who never does anything.”
-Theodore Roosevelt
Post Reply

Return to “Τακτικές FM2008”