Πληρης αναλυση για την δημιουργια μιας τακτικης

Συζητήστε για τις ανίκητες τακτικές που δημιούργησατε!
Antyfas
Amateur
Amateur
Posts: 131
Joined: Mon Oct 22, 2007 9:26 pm
Football Manager της ομάδας: OSFP
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Swap positions του ψηλου Target man επιθετικου με τον δεξι εξτρεμ και target man τον δεξιο εξτρεμ μας με pass to feet...
Σωστό αρκεί να παίζει σαν επιθετικός το εξτρεμ και σαν εξτρεμ ο επιθετικός. Να παίζει δηλαδή και στις δυο θέσεις. Διαφορετικά δεν έχει πρόβλημα?
?I am building a fire, and everyday I train them, I add more fuel. At just the right moment, I light the match.?

?Failure happens all the time. It happens every day in practice. What makes you better is how you react to it.?

?One thing will not change -- we will be going out to win.?

"Fail to prepare, prepare to fail."

http://hamomilaki.blogspot.com/
Dimitris20
Coach
Coach
Posts: 2920
Joined: Sun Jul 24, 2005 11:55 am
Football Manager της ομάδας: Parma FC - Juventus (online)
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Juventus, FC Timisoara
Location: Timisoara, Romania
Has thanked: 0
Been thanked: 0

οχι δεν εχει γιατι δεν θα το χρησιμοποιησεις σε ολον τον αγωνα...ενα τεταρτο 20 λεπτα το πολυ να καρφωσεις ενα γκολακι και μετα το ξαναλλαζεις...αλλωστε μετα απο λιγο(12-25 λεπτα) σε παιρνει πρεφα ο αντιπαλος προπονητης οποτε δεν κερδιζεις κατι...
sparos27
Amateur
Amateur
Posts: 128
Joined: Wed Oct 24, 2007 1:03 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φιλε dimitris20 την επιλογη swap την χρησιμοποιω στα ακραι χαφ.Βαζω την επιλογη του Τζολε να αλλαζει με τον Γκαλετι.Με αυτον τον τροπο παρασερνουν τα ακραια μπακ κ ανοιγουν δρομο για τους δικους μας μπακ να ανεβουν.Πολλες φορες επισης αλλαζω θεση στα AML/ΑΜR μεταξυ τους.Ετσι εχουν καλυτερο τελειωμα στην φαση.Την επιλογη αυτη την χρησιμοποιω οταν βλεπω πως χανω πολλες ευκαιριες απο τους ακραιους που συγκλινουν.
Για τον τερματοφυλακα,προφανως του εχεις επιλογη να κανει καθετες πασες για να μπορει να δινει τις ασσιστ.
Οσον αφορα τα κορνερ 5-6 γκολ τη σεζον απο κορνερ τα θεωρω πολυ λιγα.Με την διαταξη που προτεινω μπορει να πετυχεις κ σχεδον ενα γκολ ανα ματς.
Ενα κλικ εδω παρακαλω!Θα με βοηθησετε πολυ με ενα παιχνιδι!

http://s1.gladiatus.gr/game/c.php?uid=24638
Dimitris20
Coach
Coach
Posts: 2920
Joined: Sun Jul 24, 2005 11:55 am
Football Manager της ομάδας: Parma FC - Juventus (online)
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Juventus, FC Timisoara
Location: Timisoara, Romania
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ισως να εχεις και δικιο για τα κορνερ αλλα αρχικα ειχα αμυντικο οπως προτεινεις στο πρωτο δοκαρι και δεν εχω ψηλους αμυντικους!Οταν εβαλα στο πρωτο δοκαρι τον ψηλο επιθετικο μου γυναν καλυτερα τα πραγματα!

Α! και sparos27 τσεκαρε τα πμ σου;)
sparos27
Amateur
Amateur
Posts: 128
Joined: Wed Oct 24, 2007 1:03 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εννοειται πως τους παικτες που θα βαλεις στις θεσεις που προτεινω,τους επιλεγεις αναλογα με τα skills τους.Αν δεν εχεις καλο κεφαλοσφαιριστη αμυντικο θα βαλεις π.χ. ενα αμυντικο χαφ που εχει αυτη την ικανοτητα.
Ενα κλικ εδω παρακαλω!Θα με βοηθησετε πολυ με ενα παιχνιδι!

http://s1.gladiatus.gr/game/c.php?uid=24638
sioutas
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3090
Joined: Sat Oct 06, 2007 1:17 am
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: Im a professional manager
Location: Earth
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Εγώ αυτό που παρατήρησα σε αυτό το σύστημα, όπως και στα συστήματα που παίζεις με τους wingers να έχουν βελάκια προς την μεγάλη περιοχή, αν κάνεις πρέσινγκ ψηλά, μαζεύονται όλοι οι αντίπαλοι αμυντικοί στην περιοχή για να διώξουν την μπάλα, αφού και οι δικοί σου παίκτες πατάνε περιοχή, τα δικά σου ακραία μπάκ προωθούνται για να βγάλουν καμιά σέντρα και τρως κάτι τρελούς αιφνιδιασμούς μετά, άστα να πάνε!!! Αυτό το σύστημα πιστεύω είναι καλό αν έχεις την άμυνα σου χαμηλά στημένη, έτσι ώστε να βγαίνουν μπαλιές στην πλάτη της άμυνας στα wingers και αυτά να μπαίνουν περιοχή και ή να σκοράρουν ή να πασάρουν στους επιθετικούς.
PetrosGz
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 506
Joined: Tue Oct 30, 2007 6:19 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθα
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθα
Status: ΠΑΝΑΘΑ ΕΠΑΘΑ ΖΗΜΙΑ ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΟΛΑ ΠΡΑΣΙΝΑ
Location: Λαρισα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Παιδια μια ερωτηση τωρα θα ξεκινησω να δοκιμάζω και γω αυτή την τακτική. 2 καλα ΜC για αυτή την τακτικη ειναι
1 καλος DMC και ενα καλο ΑΜC, 2 καλα MC με καλα χαρακτηρηστικα για αντοχη, ομαδικοτητα και δυναμη, 2 καλα ΜC με καλα επιθετικα χαρακτηριστηκα? PLZ ενα HELP εδω και ολα ειναι ετοιμα...

Α και κατι τελευταιο προτιμάμε αυτο που είπε ο Dimitris20 με το Target man? Γιατι απλα δεν εχεις κλικαρισμένο και για αυτό ρωτάω
Image
Image

Νεογεννητα σκυλακια Καυκασου, ημερων, ζητουν νεα στεγη για συντροφια και προστασια...... Οποιος επιθυμει μπορει να μ στειλει pm...
PetrosGz
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 506
Joined: Tue Oct 30, 2007 6:19 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθα
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθα
Status: ΠΑΝΑΘΑ ΕΠΑΘΑ ΖΗΜΙΑ ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΟΛΑ ΠΡΑΣΙΝΑ
Location: Λαρισα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Φιλε sparos αν και εχω να πω οτι εχεις καταπληκτικη τακτικη και πραγματικα την εκτημώ και μου εδωσε μια ελπίδα πως κατι βρεθηκε και για αυτο το FM που μου χει σπασει τα νευρα, αρχιζω και την εφαρμοζω, αλλα εχω 2 παρατησρησεις να κανω και ζητω την βοηθεια σου στο τι πρεπει να κανω... Εχω Λυον για τωρα και παρατηρησα πως πολλες μπαλιες στην πλατη μου βλεπω και οι αμυντικοί μου απλα κοιτανε (βεβαια εχω το νεο patch). Πιστευω πως η τακτική χρειάζεται γρήγορους αμυντικους βεβαια ε?
Και δευτερον ο τερματοφύλακας μου δεν γίνεται λιμπερο κάθεται στο τερμα και κοιτάει απλα..

Μπορεις να προτήνεις κατι? Να χαμηλώσω λίγο άμυνα και λιγο μεντάλιτυ στην άμυνα?
Μήπως το offside trap θα βοηθούσε? ΑΝ και ποτε δεν το εμπιστευόμουν αυτό...

Λοιπόν αν μπορεις pm η αλλιως γράψε εδώ.... ΒΕΒΑΙΟΣ περιμένουμε και τι νέα σου τακτική για τα εκτος δυσκολα match και για τα ντέρμπυ!!!!!
Image
Image

Νεογεννητα σκυλακια Καυκασου, ημερων, ζητουν νεα στεγη για συντροφια και προστασια...... Οποιος επιθυμει μπορει να μ στειλει pm...
sparos27
Amateur
Amateur
Posts: 128
Joined: Wed Oct 24, 2007 1:03 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπερα.Φιλε Siouta αυτα που λες δεν τα εχω προσεξει στο παιχνιδι μου.Ακομα κ να μαζευονται ολοι οι αντιπαλοι στην αμυνα οπως λες,δεν εχω αντιμετωπισει προβλημα.Θα με βοηθουσες πολυ αν μου ελεγες με πια ομαδα παιζεις κ ποιους παικτες χρησιμοποιεις στην επιθετικη τετραδα.
Ενα κλικ εδω παρακαλω!Θα με βοηθησετε πολυ με ενα παιχνιδι!

http://s1.gladiatus.gr/game/c.php?uid=24638
sparos27
Amateur
Amateur
Posts: 128
Joined: Wed Oct 24, 2007 1:03 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπερα φιλε PetrosGz.Ας τα πιασουμε τα θεματα ενα ενα.Πρωτα το θεμα των MC.Ως MCa εχω ορισει τον Ledesma κ ως MCd τον Στολτιδη.ΣΤην συγκεκριμενη τακτικη οι δυο αυτες θεσεις ειναι πολυ σγμαντικες.Αν κ παιζουμε απο τα ακρα οι δυο μεσοι ειναι αυτοι που κοβουν την αναπτυξη των αντιπαλων μας.Ετσι λοιπον:
MCa:Ενας MCa θα πρεπει να εχει τα εξης χαρακτηριστικα.Passing,creativity,technique,composure,desicions,positioning,teamwork,work rate,marking.
Τα πρωτα 3 στοιχεια ειναι καθαρα στοιχεια δημιουργικων παικτων.Τα υπολοιπα οπως π.χ. decisions, ειναι εκεινα που θα τον κανουν πιο αποτελεσματικο.
MCd:Εδω ουσιαστικα μιλαμε για ενα καθαροαιμο DMC.Jumping,tackling,stamina,positioning,work rate ειναι τα πιο σημαντικα χαρακτηριστακα που πρεπει να εχει.

Οσον αφορα το θεμα της αμυνας.Η συγκεκριμενη τακτικη οπως εχω ξαναπει,δεν ειναι μια τακτικη που την επιλεγουμε,αραζουμε κ περιμενουμε να βαλουμε 4αρες.Χρειαζεται προσοχη κ προσαρμογη αν κατι δεν παει καλα.ΠΑΝΤΑ παρακολουθουμε το παιχνιδι στην επιλογη extended.Οταν βλεπεται τους αντιπαλους να κανουν την ιδια φαση 2 φορες (κ εχουμε την τυχη να αστοχησουν),πρεπει να διορθωσουμε την κατασταση.Δεν γνωριζω πολλα για το γαλλικο προταθλημα ουτε τι παικτες εχει η Lyon στην αμυνα.Αν δεν κανω λαθος στα αριστερα ειναι ο Grosso,αλλα τις αλλες θεσεις δεν τις ξερω.Ο Grosso απ'οσο ξερω δεν ειναι κ ο πιο γρηγορος παικτης οποτε θα ειναι δυσκολο να αντιμετωπισει γρηγορα ακραια χαφ.Οσο για τις μπαλιες στην αμυνα αυτο συμβαινει επειδη η αμυνα σας μαρκαρει ψηλα κ οι αντιπαλοι εχουν γρηγορους επιθετικους.Να σου επισημανω απο τα λιγα που ξερω για το γαλλικο πρωταθλημα, οτι εχει πολυ γρηγορους επιθετικους.Οποτε η πρεπει να πειραματιστεις κ να προσσαρμωσεις την ομαδα σου, η να δοκιμασεις αλλη τακτικη.Opposition instructions βαζεις?
Ενα κλικ εδω παρακαλω!Θα με βοηθησετε πολυ με ενα παιχνιδι!

http://s1.gladiatus.gr/game/c.php?uid=24638
sparos27
Amateur
Amateur
Posts: 128
Joined: Wed Oct 24, 2007 1:03 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Συγνωμη που αλλα δεν σου απαντησα για το target man κ τον τερματοφυλακα.Αν εχεις κανει σωστες τις ιδιες επιλογες με μενα στον τερματοφυλακα δεν δικαιολογειται να μην λειτουργει σαν λιμπερο.Εχει τα στοιχεια να παιξει λιμπερο?Στο θεμα του target man δεν εχω,προσωπικα,δει διαφορα.Ειτε το βαλω ειτε οχι ιδια αποτελεσματα εχω.Ισως βοηθαει οταν ο γρηγορος επιθετικος σας ειναι απο την πλευρα του αργου αμυντικου αποτε τοτε θα βοηθουσε η επιλογη.Για να απιξεις offside trap πρεπει να εχει ΠΟΛΥ γρηγορους αμυντικους,με καλο teamwork κ work rate καθως κ decisions.
Ενα κλικ εδω παρακαλω!Θα με βοηθησετε πολυ με ενα παιχνιδι!

http://s1.gladiatus.gr/game/c.php?uid=24638
sioutas
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3090
Joined: Sat Oct 06, 2007 1:17 am
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: Im a professional manager
Location: Earth
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

sparos27 wrote:Καλησπερα.Φιλε Siouta αυτα που λες δεν τα εχω προσεξει στο παιχνιδι μου.Ακομα κ να μαζευονται ολοι οι αντιπαλοι στην αμυνα οπως λες,δεν εχω αντιμετωπισει προβλημα.Θα με βοηθουσες πολυ αν μου ελεγες με πια ομαδα παιζεις κ ποιους παικτες χρησιμοποιεις στην επιθετικη τετραδα.
Παίζω με Εβερτον και φυσικά οι υπόλοιποι αντίπαλοί μου έχουν γρήγορους επιθετικούς όπως οι πιο πολλές ομάδες στην πρέμιερ. Το σύστημα αυτό είναι πολύ επιθετικό και για καλές ομάδες σε πρωτάθλημα χαμηλού προφίλ όπως το ελληνικό.
sparos27
Amateur
Amateur
Posts: 128
Joined: Wed Oct 24, 2007 1:03 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Οπως εχω ξαναπει αυτο το συστημα δεν το χρησιμοποιουμε για να παιξουμε με πολυ δυνατες ομαδες.Φανταζομαι μια αντιστοιχια θα ηταν να εχεις Man UTD κ να αντιμετωπιζεις ομαδες οπως Εβερτον,Γουιγκαν,Μπολτον...Στην Ελλαδα με αυτο το συστημα κερδιζω τους παντες εκτος απο ΠΑΟ κ αυτο γιατι εχει 2 πολυ γρηγορους επιθετικους οποτε ειναι λογικο οτι θα υπαρχει προβλημα.Πιστεψε με φιλε Siouta υπαρχουν φορες που ακομα κ εγω εχω προβλημα με το συστημα.
Ενα κλικ εδω παρακαλω!Θα με βοηθησετε πολυ με ενα παιχνιδι!

http://s1.gladiatus.gr/game/c.php?uid=24638
sparos27
Amateur
Amateur
Posts: 128
Joined: Wed Oct 24, 2007 1:03 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Για οσους περιμενουν την αναλυση της νεας τακτικης ας κανουν υπομονη μεχρι την Κυριακη.Δυστυχως λογο φορτου εργασιας δεν εχω χρονο να την αναλυσω οπως θελω πριν απο την Κυριακη.Οπως ειχα πει την ειχα δοκιμασεις σε φιλικα, οποτε ηθελα ενα μικρο δειγμα απο επισημα.Το πρωτο επισημο με Στουτγκαρδη το κερδισα 1-0 αλλα με προβληματισε.Το 4-0 με τον Παναθηναικο (!!!!) εχοντας 19-4 σουτ ηταν κατι παραπανω απο ικανο για να με πεισει.Να σημειωσω οτι κ τα 4 γκολ τα εβαλε ο Σεζαρ Ντελγκαδο!
Ενα κλικ εδω παρακαλω!Θα με βοηθησετε πολυ με ενα παιχνιδι!

http://s1.gladiatus.gr/game/c.php?uid=24638
sioutas
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3090
Joined: Sat Oct 06, 2007 1:17 am
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: Im a professional manager
Location: Earth
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

sparos27 wrote:Οπως εχω ξαναπει αυτο το συστημα δεν το χρησιμοποιουμε για να παιξουμε με πολυ δυνατες ομαδες.Φανταζομαι μια αντιστοιχια θα ηταν να εχεις Man UTD κ να αντιμετωπιζεις ομαδες οπως Εβερτον,Γουιγκαν,Μπολτον...Στην Ελλαδα με αυτο το συστημα κερδιζω τους παντες εκτος απο ΠΑΟ κ αυτο γιατι εχει 2 πολυ γρηγορους επιθετικους οποτε ειναι λογικο οτι θα υπαρχει προβλημα.Πιστεψε με φιλε Siouta υπαρχουν φορες που ακομα κ εγω εχω προβλημα με το συστημα.
Στο νέο fm, κάθε αγώνας και κάθε αντίπαλος θέλει διαφορετικό σύστημα και αντιμετώπιση. Όχι δραματική αλλαγή συστήματος αλλα αφου κατασταλάξουμε σε κάποια μορφή, μετά αλλάζουμε τα δεδομένα του. Και όπως είναι φυσικό θα χάνεις κιόλας όπως και στην πραγματικότητα και οι αιτίες μπορεί να είναι πολλές εκτός συστήματος.
Post Reply

Return to “Τακτικές FM2008”