Eπίθεση ή Άμυνα???

Συζητήστε για τη νέα έκδοση του Football Manager!
Post Reply

Eπίθεση ή Άμυνα???

Ελα μωρε,οσα φαμε κι οσα βαλουμε,στοχος μας η καλη μπαλα.
47
43%
Γιατι ρε και το 1-0,3 βαθμους δεν δινει??
63
57%
 
Total votes: 110
User avatar
D_Boskailo_13
Trialist
Trialist
Posts: 23
Joined: Wed Oct 24, 2007 2:05 pm
Football Manager της ομάδας: ΒVB Dortmund,Pao,Carlisle
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αρκετοι φιλοι μου,αλλα και εγω,βρηκαν προβληματα με τις αμυνες στο FM 08.Αρχικα ειχα ενα save με Dortmund.Φοβερη μπαλα πουθενα αποτελεσμα (Υπηρξε μια σχετικη γκρινια απο board οταν ηρθα 10ος).Ξεκινησα τωρα ενα save με Reading και ενω δεν ειμαι φαν της αμυνας,αρχισα να κοιταζω ΜΟΝΟ το αποτελεσμα!Το board γκρινιαξε,οι φιλαθλοι γκριανιαξαν,τελειωσα 6ος και ολα ξεχαστηκαν.Τελικα τι θελει το Fm απο μας??? Στυγνο επαγγελματισμο ή τριπλες,τακουνακια και τρελες φασεις και αν 8ελει ας ερθει και το αποτελεσμα?? Αλλα και εμεις τι 8ελουμε τελικα απο τις ομαδες μας?


*Δεν αναφερομαι σε περιπτωσεις που το θεαμα συνυπαρχει με το αποτελεσμα
MOurinho o Hector Raul Cuper ΖΕΙ!!!
User avatar
Portoleonitis7
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 434
Joined: Sun Jul 09, 2006 7:26 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος
Location: Κορυδαλλος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

συγνωμη κιολας αλλα γιατι ανοιξες δυο ιδια τοπικς?? -meaculpa
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ!!!
User avatar
captainakis7
Trialist
Trialist
Posts: 3
Joined: Tue Dec 04, 2007 11:13 pm
Football Manager της ομάδας: SEVILLA
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

λοιπον φιλε μου μυστικο ειναι να εχεις ενα καλο αμυντικο και οι επιθετικοι να πιεζουν παντα.ετσι εχεισ και καλη αμυνα και η ομαδα παιζει μπαλα -doublekiss
θρυλος for ever
Sentinel
Trialist
Trialist
Posts: 31
Joined: Thu Jun 21, 2007 4:00 pm
Football Manager της ομάδας: Manchester United
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν πολυπαίζω με μικρές ομάδες. Συνήθως κάνω πρωταθλητισμό αλλά και στο Champions League που είναι και δύσκολη διοργάνωση με όποια ομάδα και να έχεις, το 1-0 δεν με χαλάει καθόλου.
Image
soterakis
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1379
Joined: Wed Dec 26, 2007 9:55 am
Football Manager της ομάδας: Fiorentina
Αγαπημένη Ομάδα: Anorthosis
Has thanked: 0
Been thanked: 0

λοιπόν να και η δική μου άποψη ...
ο καλύτερος παίχτης σου πρέπει να είναι ένας επιθετικός.(δηλαδή ο παίχτης που έδωσες αρκετά χρήματα για να τον πάρεις)
αλλά το κλειδί σε μια νίκη είναι η άμυνα. Αν δεν έχεις άμυνα δεν κάνεις τίποτα. Για πολλούς λόγους:
α. αν έχεις καλούς ακραίους αμυντικούς προωθούνται και σεντράρουν, και με ένα καλό στο ψηλό παιχνίδι επιθετικό, σκοράρει εύκολα.
β. μια άλλη λύση είναι τα κόρνερς, που ως συνήθως, οι πιο απυλιτικοί παίχτες στην αντίπαλοι περιοχή είναι οι δύο στόππερς σου.
γ. δεν είναι τυχαίο το ότι όταν είσαι το αουτσάιντερ ενός αγώνα χρησιμοποιάς αντεπιθέσεις (το βρήκα πολύ χρήσιμο στο fm)

για να τελειώνω,
επίθεση = ο τόπος όπου θα ξοδεύεις τα περισσότερα σου λεφτά για μεταγγραφές
άμυνα = η βάση της νίκης κάθε παιχνιδιού!
Bouklas
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2422
Joined: Sat Nov 25, 2006 10:08 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Α.Ε.Κ.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Άμυνα ftw ρε. :)
Θα ψάξω να βρω screenshot από ένα game με ΑΕΚ, που έχω 9 σερί ματς 1-0.
"Το όμορφο ως όμορφο το θεωρώ φασισμό."

ΜΕΤΑ ΤΟ ΚΟΥΡΕΜΑ, ΕΡΧΕΤΑΙ Η ΦΑΠΑ...
User avatar
D_Boskailo_13
Trialist
Trialist
Posts: 23
Joined: Wed Oct 24, 2007 2:05 pm
Football Manager της ομάδας: ΒVB Dortmund,Pao,Carlisle
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ΠΑΟ-ΟΦΗ 6-5 (οχι στα πεναλτι!!!) οτι πηγαινε μεσα εγραφε!! Και ολοι μεινανε ευχαριστημενοι!!! -titanikos
MOurinho o Hector Raul Cuper ΖΕΙ!!!
o_kalos
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 685
Joined: Fri Aug 17, 2007 7:10 am
Football Manager της ομάδας: Galatas (FML)
Αγαπημένη Ομάδα: Wigan
Location: Ηρακλειο-Αιγαλεω
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ω ρε Catenaccio που πεφτει στο σαιτ...
εγω παιζω 5-4-1 με αντεπιθεσεις... :D
Image
Everest
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2137
Joined: Thu Dec 15, 2005 12:22 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έπαιζα για καιρό 4-1(dmc)-4-1(μόνος σαν την καλαμιά στον κάμπο). Χαλαρά under όλα τα ματς.
Αργότερα το έκανα 4-4-1(amc)-1 με βελάκια στους πλάγιους χαφ. Μήπως ξανοίγομαι άγρια; :D
Αυτό το "επίθεση" τι είναι; :D :P
User avatar
EricTheGreat
Backup
Backup
Posts: 867
Joined: Tue Oct 17, 2006 12:29 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Man Utd/Ο.Φ.Η/Π.Ο.Α
Location: Sir Matt Busby Way
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αν και σπάνια θα πάρω την μεγάλη ομάδα ώστε να μπορώ να παίζω μπαλάρα, παίζω κάπως επιθετικά. Θα ρίξω τις 3αρες και 4αρες σε ομάδες που είναι για φούντο, θα φάω και την 5αρα από τις ομάδες που είναι για πρώτες θέσεις.
1966 was a great year for England, Eric "The King" Cantona was born


You are my Solskjaer, my Ole Solskjaer you make me happy, when skies are grey
Oh Alan Shearer was F***ing dearer, so please please don't take my Solskjaer away

boukoumtsa wrote:Ο ΟΦΗ είναι πολύ μεγάλη ομάδα για να χωράει σε μισή καρδιά
User avatar
ceidmaster
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18719
Joined: Tue Sep 11, 2007 1:04 am
Football Manager της ομάδας: Real Sociedad
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός-Milan-Arsenal
Location: Πάτρα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

EricTheGreat wrote:Αν και σπάνια θα πάρω την μεγάλη ομάδα ώστε να μπορώ να παίζω μπαλάρα, παίζω κάπως επιθετικά. Θα ρίξω τις 3αρες και 4αρες σε ομάδες που είναι για φούντο, θα φάω και την 5αρα από τις ομάδες που είναι για πρώτες θέσεις.
Εγω ακριβως το αντιθετο.Κραταμε γερα πισω με 2 καθαροαιμα αμ χαφ.και χτυπαμε απο φτερα και αξονα με τους γρηγορους μεσοεπιθετικους μας στην αντεπιθεση κυριως.Πιεση δεχομαστε αλλα τα αμ χαφ σωζουν την κατασταση.

Με το αγαπημενο 4-5-1 και τους καταλληλους παικτες μπορεις να κανεις παπαδες...Αλλιως κλαψε τη μοιρα σου.

πρωτο μελημα να φαμε λιγα εως καθολου και μετα βλεπουμε.Αυτο το κανω επειδη συχαινομαι να χανω και ειδικα με μεγαλο σκορ(απο μεγαλους) και δεν με νοιζει ποσα θα ριξω στους μικρους...3 βαθμους να παρω...

ΑΜΥΝΑ>επιθεση
“The only man who never makes mistakes is the man who never does anything.”
-Theodore Roosevelt
soterakis
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1379
Joined: Wed Dec 26, 2007 9:55 am
Football Manager της ομάδας: Fiorentina
Αγαπημένη Ομάδα: Anorthosis
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[/quote]Εγω ακριβως το αντιθετο.Κραταμε γερα πισω με 2 καθαροαιμα αμ χαφ.και χτυπαμε απο φτερα και αξονα με τους γρηγορους μεσοεπιθετικους μας στην αντεπιθεση κυριως.Πιεση δεχομαστε αλλα τα αμ χαφ σωζουν την κατασταση.[/quote]

πιστεύω το να παίζεις με φτερά, είναι το καλύτερο όταν παίζεις με ένα αμυντικό σχήμα.
για να συζητήσουμε και λίγο περισσότερο, λέτε και το σχήμα που χρησιμοποιείται με βάση την τακτική σας. για παράδειγμα το 4-5-1 το βρήκα ως το καλύτερο σχήμα για αμυντικό παιχνίδι με αντεπιθέσεις. Άφου το δούλεψα αρκετά, βρήκα και δύο είδη...
πρώτον, (αν παίζεις με πιο μεγάλη ομάδα) πάιζεις με 2 dm, 1 κεντρικό, δύο wingers και 1 επιθετικό.
μια άλλη παραλλαγή που χρησιμοποιώ με κάπως πιο αδύνατες ομάδες είναι με δύο κεντρικούς(ο ένας βελάκι να προωθήται) και 1 dm. Όσο για πίσω, σταθερά με τέσσερις και στις δύο μου επιλογές.
pandelisgreen13
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1344
Joined: Wed Dec 12, 2007 10:45 pm
Football Manager της ομάδας: ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos,Real Mad,Chelsea
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

εγώ πιστεύω ότι κλείδι σε ένα παιχνίδι είναι η άμυνα και μετά η επίθεση γιατί εάν βάλεις 3 και φάς 5 δε λέει τίποτα,βέβαια η 4αρα και η 5αρα είναι ωραίο αποτέλεσμα.Το κυριότερο είναι η ομάδα σου να παίζει μπάλα και να πέρνει αποτελέσματα.

4-4-2 με ένα αμυντικό χάφ,μπροστά του ένα δεκάρι και τους MR και ML να πετάνε φωτιά και ο targetman έτοιμος να καρφώσει το γκόλ στους αντίπαλους .
FC:Salpigidis FC:Thiago

ML:Sotiris Ninis MR:Dario Srna
MC:Pablo Piatti
DM:Alou Diarra
BRYANT Kobe(10) 2Pnt throw, blocked by DIAMANTIDIS Dimitrios(13)
Η ΠΡΑΣΙΝΗ ΘΥΡΑPandelisGreen13
O Coach wrote:«Φίλε,το όνομά μου είναι Ζέλικο Ομπράντοβιτς ».
-ypoklinomai -ypoklinomai -ypoklinomai -ypoklinomai
AEKERGO
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 686
Joined: Thu Jul 05, 2007 2:36 pm
Football Manager της ομάδας: Αdelaide United
Αγαπημένη Ομάδα: AEK F.C.
Location: Αθηνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Η καλυτερη επιθεση ειναι η ΑΜΥΝΑ. Τωρα θα μου πειτε οτι ισχυει και το αντιθετο αλλα ενταξει.
Φυλαγε τα ρουχα σου...............πολυ σωστος αυτος που το ειπε. Περα απο την πλακα τωρα.

Η επιθση μπορει να προσφερει θεαμα αλλα η αμυνα ειναι αυτη που θα σου δωσει το καλο αποτελεσμα. Γιατι ενταξει μπορει να εχεις την καλυτερη επιθεση και να βαζεις 4-5γκολ σε καθε αγωνα αλλα αμα τρως και αλλα 5-6 πραγμα που παει να πει οτι δεν εχεις αμυνα...........ΟΜΑΔΑ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙΣ.............................
Γι αυτο και οι μεγαλες ομαδες δεν φτιαχνουν μονο καλη επιθεση ή μονο καλη αμυνα.........

Προσκεινω το θεο

:notworthy: :notworthy: :notworthy: HELENIO :notworthy: :notworthy: :notworthy:

Να ειναι καλα που μας εμαθε ενα αμυντικο συστημα να χρησιμοποιουμε!!!!!!!!!!!!!!
Να 'ταν ο υπνος για δουλεια, τα ονειρα αγγαρεια, μωρο μου στο κρεβατι σου να κανω υπερωρια
sindarta wrote:Κοίτα, από την στιγμή που δεν σπουδάζεις με δικά σου λεφτά αλλά υπάρχει μια οικογένεια κάπου που στερείται για να μπορείς εσύ να πηγαίνεις πανεπιστήμιο, τότε ναι, δουλειά σου είναι να σπουδάζεις και όχι να "περνάς καλά".
Vaskos69
Amateur
Amateur
Posts: 158
Joined: Tue Dec 18, 2007 2:03 am
Football Manager της ομάδας: BVB
Αγαπημένη Ομάδα: Athletic Bilbao
Location: Vladivostok
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πρωτοτυπώ λέγοντας πως η καλύτερη άμυνα είναι η επίθεση :-)
Aupa Athletic!!!
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση για το Football Manager 2008”